Blog e-korepetycje.net: Artykuły z serii zawód korepetytor
Kwestie podatkowe – korepetycje a podatek VAT
VAT jest rodzajem podatku obrotowego, który w założeniu dotyczy przedsiębiorców. W związku z tym osoby udzielające korepetycji są przeświadczone, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług ich nie dotyczą. W poniższym artykule wyjaśnimy, że zagadnienie to nie jest tak oczywiste i także korepetytorzy podlegają pod regulacje podatku VAT.
Budżet korepetytora – wylicz, ile musisz zarobić
Udzielanie korepetycji jest jednym z Twoich głównych, a może nawet jedynym źródłem przychodów? Jeśli tak, musisz szczególnie uważnie kontrolować wysokość swoich zarobków – tak, abyś mógł bez problemu się utrzymać, a jednocześnie zachować zdrowy balans między życiem prywatnym a zawodowym. Co wziąć pod uwagę podczas wyliczaniu przychodu? Sprawdź nasze wskazówki.
Zawiesiłeś działalność gospodarczą na czas wakacji? Zobacz, jak ją odwiesić
Wakacje to dla wielu korepetytorów „czas posuchy”. Uczniowie latem koncentrują się zazwyczaj na wypoczynku, a nie na nauce. Dlatego mogło zdarzyć się, że – z myślą o zaoszczędzeniu pieniędzy – zawiesiłeś swoją działalność gospodarczą. Ale wrzesień zbliża się wielkimi krokami. Być może przyszedł więc czas, aby ją odwiesić? Zobacz, jak to zrobić i kiedy jest najlepszy moment na wznowienie działalności.
Czy udzielając korepetycji trzeba podpisywać umowę z uczniem?
Umowa to określenie praw i obowiązków obu ze stron. Czy korepetytor powinien, musi, może, podpisać umowę z uczniem? Jakiego rodzaju powinna to być umowa, jakie zawierać elementy składowe?
Korepetytor – zawód z misją
Rodzice, powierzając nauczycielom przyszły los swoich dzieci, mają nadzieję, że właśnie oni naprowadzą ich pociechę na właściwą ścieżkę w edukacji. Zawód korepetytora jest zatem w pewnym sensie misją, którą można zamienić w zawód.
Korepetycje: z zajęcia dodatkowego do głównego źródła utrzymania
Prowadzisz od jakiegoś czasu korepetycje, ale traktujesz je jako pracę dorywczą? Dajesz kilka lekcji tygodniowo, jednak powoli zaczynasz odczuwać niedosyt? Widzisz, że dobrze Ci idzie, a sama praca przynosi dużo satysfakcji? To powody, dla których możesz zacząć się zastanawiać nad tym, czy nie zacząć uczyć na pełny etat. Jak takie marzenie przekuć na rzeczywistość – i to taką, która przyniesie Ci pewne źródło przychodów? Mamy dla Ciebie garść wskazówek.
Masz pasję? Przekuj ją w sposób na zarabianie
Zacznij się dzielić swoim hobby z innymi. Udzielając korepetycji, upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu – pogłębisz swoje zainteresowania i zyskasz dodatkowy, a może nawet główny, dochód.
6 wskazówek, jak zaplanować pracę z uczniem
Jesteś dobrym korepetytorem. Skutecznie wypromowałeś swoją działalność, a uczniów stale przybywa. Ale uwaga! Gdy ich liczba drastycznie wzrośnie, możesz zacząć doświadczać problemów z organizacją lekcji. Zaczynają Ci się mylić twarze uczniów i nie pamiętasz już, z którym omawiasz jaką partię materiału? Zobacz, jak tego uniknąć.
Kiedy powinno się powiedzieć uczniowi „dość”?
Jeżeli lubisz to, co robisz, nie przepracujesz ani jednego dnia – w tej dobrze znanej maksymie jest wiele prawdy. A Ty? Lubisz przekazywać wiedzę innym? Jeśli m.in. właśnie dlatego zostałeś korepetytorem, prowadzenie lekcji musi być dla Ciebie prawdziwą przyjemnością. Co jednak w sytuacji, gdy współpraca z uczniem dostarcza Ci więcej frustracji niż radości? Kiedy powiedzieć „stop” i zakończyć współpracę z uczniem? Oto kilka sytuacji, w których warto rozważyć takie rozwiązanie.
Korepetytor freelancer
Spore grono korepetytorów postanawia porzucić ciepłą posadę na etacie i rozpocząć działalność korepetytora freelancera. Jak każda praca, tak i praca freelancera, ma swoje wady i zalety. Których jest więcej?
Korepetytor - odpowiedzialność i powaga zawodu
W Polsce korepetycje nadal uważane są za zło konieczne, a uczęszczanie na nie owiane jest niejednokrotnie tajemnicą. Czy korepetytor jest tym złym?
Prezentacja korepetytora za pomocą video CV
Od niedawna w e-korepetycje.net masz możliwość dodania krótkiego filmu z YouTube w swoim profilu korepetytora. Wiadomo, że szansa zobaczenia swojego korepetytora jeszcze przed rozpoczęciem zajęć jak najbardziej zachęca potencjalnego ucznia do skorzystania z usług danego korepetytora. Co więcej, uczeń od razu może ocenić umiejętności, które zaprezentujesz w swoim video.
Jak zdobywać nowych uczniów poprzez swoich obecnych?
W przypadku branży korepetytorskiej należy jednak mieć świadomość tego, że raz pozyskany klient nie pozostanie wierny Waszym usługom na zawsze. Jak zatem utrzymać przy sobie ucznia, a jak pozyskać nowego?
Regulamin korepetycji
Prowadzenie działalności związanej z korepetycjami to z jednej strony satysfakcja, że można swoją wiedzę przekazać innym, z drugiej zaś strony to biznes. I tego stwierdzenia nie należy się bać i unikać. Każdy korepetytor jest w pewnym sensie przedsiębiorcą.
Czy umowa pisemna z uczniem jest potrzebna?
Spisanie na wstępie zasad obowiązujących obie strony, a także regulujących płatności wydaje się sprawą prostą i oczywistą. W praktyce mało który korepetytor to robi. Co jest powodem tego, że korepetytorzy nie podpisują umowy z uczniem?
Dostałem złą opinię, co dalej?
Konsumenci stając przed wyborem, czy skorzystać z usług jednej osoby, czy drugiej, nadal w większości przypadków kierują się opiniami. Oczywiście inne czynniki, jak cena, lokalizacja zajęć, czy sama treść oferty, również mają znaczenie. Jeżeli jednak uczeń ma do wyboru kilka podobnych ofert, prawdopodobnie swoje pierwsze kroki skieruje do tego usługodawcy, który ma dobre opinie.