Blog e-korepetycje.net: Artykuły z serii Jak piszemy

Jak piszemy – chłopacy czy chłopaki?

W języku polskim często pojawiają się wątpliwości dotyczące poprawności użycia różnych słów, w tym słowa „chłopak". Czy forma chłopacy jest błędna? A może można ją stosować obok formy „chłopaki" lub „chłopcy"? Rozwiejemy te wątpliwości i wyjaśnimy, jak poprawnie używać tych form

Jak piszemy — niewiadomo czy nie wiadomo?

Pisownia niektórych wyrazów w języku polskim bywa problematyczna. Przykładem jest wyrażenie "nie wiadomo”. A może "niewiadomo"? Powinniśmy pisać je razem, czy osobno? Odpowiedź w artykule.

Jak piszemy — w okamgnieniu czy w oka mgnieniu?

Pisownia wyrazów w języku polskim często stanowi wyzwanie, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z wyrazami złożonymi lub rzadziej używanymi. Jednym z takich wyrazów jest „w okamgnieniu”. W codziennej mowie i piśmie może pojawić się pytanie, jak poprawnie zapisać ten wyraz oraz jakie zasady ortograficzne nim rządzą.

Jak piszemy — wpół czy w pół?

Pisownia "wpół" lub "w pół" zależy od kontekstu i znaczenia zdania. Nie ma jednej poprawnej wersji dla każdego przypadku. Przy wyborze odpowiedniej formy, należy zwrócić uwagę na sens zdania i jego kontekst.

Jak piszemy — bilbord czy billboard?

Zarówno forma "bilbord" oraz "billboard" są prawidłowe. Możemy używać ich zamiennie, ale lepiej jest wybrać jedną formę i trzymać się jej w całym tekście. Na przykład, jeśli wybierzemy formę "billboard", to warto się trzymać się jej w całej pracy czy książce.

Jak piszemy — za granicą czy zagranicą?

W przypadku wyrażeń "za granicą" oraz "zagranicą" tajemnica kryje się w kontekście, który nadaje im znaczenie. Istnieje w tym pewna zagadka, gdyż nie istnieje jednoznaczna reguła, która rządzi ich użyciem. Oba te wyrażenia mają swoje miejsce w języku polskim, jednak kluczem do ich poprawnego zastosowania jest głębsze zrozumienie kontekstu.

Jak piszemy – pół kolonie czy półkolonie?

Przed nami kolejne językowe wyzwanie. Na początku sprawa wydaje się jasna, ale po chwili zaczynają pojawiać się pewne wątpliwości. Czy są one uzasadnione? Oto zagadka, którą warto rozwiązać. Zapraszamy!

Jak piszemy — oryginał czy orginał?

Kolejna zagadka do rozwikłania. Odnosi się to nie tylko do kwestii, jakie pytania zadajemy sobie, widząc podejrzanie tanie produkty z metką, lecz także do bardziej złożonej zagadki: czy mamy do czynienia z oryginałem czy z orginałem?

Jak piszemy — tą czy tę?

Język polski słynie ze skomplikowanej gramatyki i licznych reguł, dlatego dla wielu osób może być trudny. Jednym z często pojawiających się problemów jest właściwe użycie form "tą" i "tę". Jakie są różnice między nimi? Kiedy je stosujemy?

Jak piszemy — gżegżółka czy grzegrzółka?

Pewnie wielu z nas miało do czynienia z tym słowem na sprawdzianach, które czasem jeszcze nawiedzają nasze sny ;) W artykule objaśniamy, która forma jest właściwa.

Jak piszemy - przeze mnie czy przezemnie?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, która forma jest poprawna — przeze mnie czy przezemnie? W artykule przyjrzymy się bliżej obu tym wyrażeniom, różnicy między nimi i ich prawidłowemu użyciu.

Odemnie czy ode mnie - jak piszemy?

W języku polskim istnieje wiele wyrazów i zwrotów, których poprawna pisownia może być problemem dla wielu osób. Jednym z takich wyrażeń jest "ode mnie". W niniejszym artykule wyjaśniamy, która forma jest poprawna i dlaczego.

Dziewczyną czy dziewczynom - jak piszemy?

Dzisiaj przyjrzymy się wyrażeniu, którego wymowa i pisownia jest przyczyną częstych błędów językowych. Dziewczyną czy dziewczynom? Który z tych wariantów jest prawidłowy? Pora rozwiązać ten problem. 

Mi czy mnie - jak piszemy?

Wracamy do Was z popularnym cyklem dotyczącym poprawnej pisowni. Tym razem odpowiemy na pytanie “Jak piszemy: mi czy mnie?".

Nieważne czy nie ważne - jak piszemy: razem czy osobno?

Często zastanawiamy się, czy powinniśmy napisać dane wyrażenie łącznie, czy oddzielnie. Nie zawsze możemy polegać na autokorekcie, ponieważ modyfikacja tekstu może prowadzić do błędów.

Coraz czy co raz - jak piszemy?

Wielokrotnie stajemy przed decyzją, czy zapisać dane wyrazy łącznie, czy osobno. Czasami im prostszy zwrot, tym większy stanowi problem. Jak jest z wyrazem "coraz"?

Odrazu czy od razu - jak piszemy?

Kolejny artykuł wyjaśniający błędy językowe i poprawną pisownię. Jak się okazuje, wielu z nas ma dylemat, która forma jest prawidłowa - od razu czy odrazu. Jak się powinno pisać? Odpowiedź znajduje się poniżej. 

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024