Blog e-korepetycje.net: Artykuły z serii własna działalność korepetytora

Korepetycje a działalność gospodarcza cz. II

W poniższym artykule nadal będziemy kontynuowali tematykę udzielania korepetycji w kontekście obowiązków związanych z działalnością gospodarczą. Jednakże w poniższym tekście odniesiemy się do treści ustawy Prawo przedsiębiorców i na tej podstawie odpowiemy sobie na dwa kluczowe pytania. Czy udzielając korepetycji trzeba rejestrować firmę oraz czy korepetycje mogą być prowadzone jako działalność nierejestrowana?

Korepetycje a działalność gospodarcza

Udzielanie odpłatnych korepetycji jest zjawiskiem bardzo powszechnym, gdyż zajmują się tym zarówno studenci, osoby po studiach, nauczyciele czy też pracownicy akademiccy. Często osoby te mają problem z ustaleniem czy udzielanie korepetycji powoduje konieczność zapłaty podatku, a jeżeli tak to w jaki sposób należy go rozliczyć. Na wszystkie powstałe wątpliwości postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Jak zostać korepetytorem?

Korepetycje stały się w ostatnich latach popularnym sposobem na poprawienie swojej wiedzy i umiejętności w danej dziedzinie. Przeglądając oferty, można znaleźć wiele różnorodnych ogłoszeń, ponieważ coraz więcej osób zajmuje się taką formą nauczania.

Wydatki na dojazd do ucznia jako koszt podatkowy

Korepetycje mogą przybrać formę nauczania, w której nauka odbywa się w miejscu zamieszkania ucznia, a nie nauczyciela. W takim przypadku korepetytor ponosi określone wydatki związane z dojazdem do ucznia. W naszym dzisiejszym artykule zastanowimy się jakie warunki muszą zostać spełnione, aby tego rodzaju wydatki uwzględnić w rozliczeniu podatkowym po stronie kosztów.

Kursy dla uczniów – (nie tylko) wakacyjna oferta

Obawiasz się, że możesz mieć problem z utrzymaniem odpowiedniej liczby uczniów i „przetrwaniem” do nowego roku szkolnego? A co, gdybyś mógł utrzymać klientów, oferując im nową opcję? Chodzi o kursy dla uczniów zamiast standardowych lekcji. Na czym polega to rozwiązanie, dlaczego i jak je wdrożyć?

Jak utrzymać się na rynku jako korepetytor?

Rynek korepetytorów staje się coraz bardziej konkurencyjny, a z zapotrzebowaniem na lekcje… bywa różnie. Zauważyłeś lekki przestój lub spadek zainteresowania klientów Twoimi usługami? A może nadal jest dobrze, ale chcesz działać w myśl zasady, że „lepiej dmuchać na zimne”? Mamy dla Ciebie garść porad, które możesz wykorzystać, aby ustabilizować swoją pozycję w branży.

Pakiety lekcji – czy, kiedy i dlaczego się to opłaca?

Jeśli należysz do grona regularnych czytelników naszego bloga (do czego zachęcamy!), zapewne udało Ci się zauważyć, że dość często wspominamy o oferowaniu uczniom pakietów lekcji. Dziś to właśnie ten temat bierzemy pod lupę. Dowiedz się, czym dokładniej są pakiety lekcji, w jaki sposób je wprowadzić oraz dlaczego i kiedy się to opłaca.

Cena za lekcję - jedna stawka czy niekoniecznie?

Wiele już na naszym blogu było o tym, jak ustalić stawkę za lekcję czy w jaki sposób uzasadnić jej podwyższenie. Dzisiaj czas spojrzeć na ten temat z nieco innej perspektywy, a mianowicie zapytać: czy każdy uczeń powinien płacić za lekcje tyle samo? Niekoniecznie. Zobacz, kiedy warto zróżnicować stawki i co może Ci to przynieść – poza ewentualnym wyższym zyskiem.

Udzielanie lekcji – samodzielnie czy przez pośrednika?

Popyt na korepetycje rośnie z roku na rok, a do uczniów – jako klienci – dołączają również osoby dorosłe, stawiające na samorozwój. Mimo to, rynek prywatnych lekcji jest dość wymagający. Dlatego wiele osób – zwłaszcza uczących języków obcych – zastanawia się, co jest lepszym rozwiązaniem: działalność na własną rękę czy korzystanie z usług pośrednika? Dziś przyjrzymy się bliżej „za” i „przeciw” obu rozwiązań.

Kwestie podatkowe – korepetycje a podatek VAT

VAT jest rodzajem podatku obrotowego, który w założeniu dotyczy przedsiębiorców. W związku z tym osoby udzielające korepetycji są przeświadczone, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług ich nie dotyczą. W poniższym artykule wyjaśnimy, że zagadnienie to nie jest tak oczywiste i także korepetytorzy podlegają pod regulacje podatku VAT.

Budżet korepetytora – wylicz, ile musisz zarobić

Udzielanie korepetycji jest jednym z Twoich głównych, a może nawet jedynym źródłem przychodów? Jeśli tak, musisz szczególnie uważnie kontrolować wysokość swoich zarobków – tak, abyś mógł bez problemu się utrzymać, a jednocześnie zachować zdrowy balans między życiem prywatnym a zawodowym. Co wziąć pod uwagę podczas wyliczaniu przychodu? Sprawdź nasze wskazówki.

Jaką formę opodatkowania korepetycji wybrać?

W przypadku gdy korepetycje udzielane są w sposób zorganizowany oraz ciągły to na gruncie przepisów podatkowych mamy do czynienia z działalnością gospodarczą. Taka sytuacja powoduje, że korepetytor musi podjąć decyzję co do wyboru właściwej formy opodatkowania podatkiem dochodowym uzyskanego przychodu. W poniższym artykule rozważymy możliwość wyboru form szczególnych tj. ryczałtu ewidencjonowanego albo karty podatkowej.

Zawiesiłeś działalność gospodarczą na czas wakacji? Zobacz, jak ją odwiesić

Wakacje to dla wielu korepetytorów „czas posuchy”. Uczniowie latem koncentrują się zazwyczaj na wypoczynku, a nie na nauce. Dlatego mogło zdarzyć się, że – z myślą o zaoszczędzeniu pieniędzy – zawiesiłeś swoją działalność gospodarczą. Ale wrzesień zbliża się wielkimi krokami. Być może przyszedł więc czas, aby ją odwiesić? Zobacz, jak to zrobić i kiedy jest najlepszy moment na wznowienie działalności.

Korepetycje: z zajęcia dodatkowego do głównego źródła utrzymania

Prowadzisz od jakiegoś czasu korepetycje, ale traktujesz je jako pracę dorywczą? Dajesz kilka lekcji tygodniowo, jednak powoli zaczynasz odczuwać niedosyt? Widzisz, że dobrze Ci idzie, a sama praca przynosi dużo satysfakcji? To powody, dla których możesz zacząć się zastanawiać nad tym, czy nie zacząć uczyć na pełny etat. Jak takie marzenie przekuć na rzeczywistość – i to taką, która przyniesie Ci pewne źródło przychodów? Mamy dla Ciebie garść wskazówek.

Wynajęcie lokalu na prowadzenie korepetycji – kiedy to się opłaca?

Gdzie prowadzisz korepetycje „face-to-face”? U siebie w domu? W mieszkaniu ucznia? A może np. w kameralnej kawiarni? Rozwiązań, z których można skorzystać, jest oczywiście wiele. Możesz jednak zastanawiać się, czy lepszym wyjściem nie będzie wynajęcie lokalu na prowadzenie korepetycji. Są sytuacje, w których się to opłaca. Zobacz, kiedy i w jaki sposób poszukiwać lokalu na wynajem.

Chcesz chwilowo przerwać pracę korepetytora? Zobacz, co z działalnością

​Praca korepetytora jest obecnie Twoim głównym zajęciem i prowadzisz je w ramach działalności gospodarczej, ale z jakichś przyczyn chcesz sobie zrobić przerwę? Jeśli tak, zapewne zastanawiasz się, co zrobić z działalnością. Masz do wyboru dwie opcje: zawieszenie lub zamknięcie. Sprawdź, która będzie dla Ciebie lepsza i… czy to na pewno jedyne wyjście z sytuacji.

Inkubatory przedsiębiorczości a korepetycje – sprawdź, czy to dla Ciebie

Chcesz rozwinąć działalność jako korepetytor i coraz poważniej myślisz o założeniu działalności gospodarczej, ale obawiasz się nadmiaru formalności i kosztów związanych np. z ZUS-em? Rozwiązaniem dla Ciebie mogą być inkubatory przedsiębiorczości. Zobacz, o co chodzi i oceń, czy takie rozwiązanie spełnia Twoje oczekiwania.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024