Blog e-korepetycje.net: Artykuły z pedagogiki
Blogi, fora i portale społecznościowe w edukacji
W swojej pracy nauczyciel bądź korepetytor nie powinien ograniczać się jedynie do pracy z podręcznikami i przygotowanymi przez dane wydawnictwo dodatkami. W praktyce jednak łatwo o tym mówić, a czasem trudniej wykonać. Zwyczajnie na poszukiwania inspiracji, nowych metod nauczania, czy na przygotowanie ciekawych dodatków ćwiczeniowych dla uczniów, brakuje już czasem siły i czasu. Z pomocą przychodzi Internet
Do czego można wykorzystać Internet w edukacji?
W dzisiejszym świecie cyfryzacji i powszechnego dostępu do internetu, zasoby sieciowe stają się konkurencją dla tradycyjnej formy szkolnictwa. Coraz większa liczba uczniów przeszukuje zasoby sieć w poszukiwaniu informacji i poszerzaniu wiedzy.
Kłopotliwe pytania uczniów - jak z nich wybrnąć?
Pożądane cechy każdego ucznia to ciekawość, dociekliwość, głód wiedzy, chęć zdobywania nowych informacji, doświadczania różnych emocji i stanów. Nie można jednak mylić tych atrybutów z namolnością, wścibstwem i napastliwością. Korepetytor ma prawo do prywatności i nie musi odpowiadać na wszystkie pytania swoich klientów. Jak się zachować w sytuacji, gdy uczeń ciągnie nauczyciela za język i prowokuje krępujące sytuacje?
Jak czytać więcej?
„Kto czyta książki, żyje podwójnie” (Umberto Eco). To piękne słowa wielkiego artysty, które niewątpliwie zachęcają do lektury, ale nie wszystkich. Jak w napiętym życiowym grafiku znaleźć czas na czytanie książek?
Rodzic kontra nauczyciel
Współpraca rodziców z nauczycielami powinna opierać się na wzajemnym poszanowaniu i zaufaniu. Nauczyciel widzi nasze dziecko z perspektywy ucznia i ocenia jego zachowanie w szkolnym środowisku. Rodzic zna swoje dziecko i wie, co się dzieje w domu. Połączenie wiedzy ich obojga to droga do sukcesu ucznia.
Prymus – czy warto się wyróżniać na tle klasy?
W szkołach można znaleźć całą galerię postaci – średniaków, indywidualistów, buntowników, gwiazdy sportu... Wśród nich wyróżniają się jednostki wybitne, odznaczające się najlepszymi wynikami w nauce, czyli prymusi.Czy opłaca się przewyższać innych pod względem nauki i odcinać od reszty klasy?
Jak być lepszym korepetytorem?
W dzisiejszym artykule omówimy kilka sposobów na udoskonalenie warsztatu korepetytora. Co możesz zrobić, żeby Twoje lekcje były efektywniejsze?
Zabawy integracyjne w szkole
Wprowadzenie przez nauczycieli w początkowych dniach edukacji programów adaptacyjno-integracyjnych, składających się z zabaw i ćwiczeń, ułatwia cementowanie grupy, poznanie siebie. To okazja do nawiązania kontaktów między rówieśnikami, ale też i z wychowawcą. Jak się bawić i w co? O tym przeczytacie w artykule.
Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczyciela
Zwolnienie z pracy, czyli automatycznie pozbawienie środków do życia, nagana z ostrzeżeniem, utrata posady z jednoczesnym brakiem możliwości zatrudnienia w zawodzie nauczycielskim przez okres 3 lat - to kary jakie może otrzymać nauczyciel. A za co?
4 sposoby na udaną lekcję
Edukacja powinna być traktowana jako cenny dar, a nie jak nużący obowiązek. Lekcje muszą być odzwierciedleniem życia, a nie nudnym wykładem.
Jak pracować z uczniem dyslektycznym?
Dysleksja rozwojowa charakteryzuje się specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu u dzieci (także u dorosłych), których rozwój umysłowy jest prawidłowy. Występują one mimo posiadanych zasobów wiedzy i systematycznego ćwiczenia.
Jak pracować z grupą?
Praca w grupie sprzyja lepszej wydajności i efektywności pracy, uczniowie są lepiej zmotywowani do działania poprzez naśladownictwo innych, do tego dysponuje się większym repertuarem kreatywnych rozwiązań.
Skuteczne metody nauki słówek
Jak się uczyć, żeby się nauczyć? Co jest istotne w nauce, aby była przyjemna i przede wszystkim efektywna? Czy istnieje jedna uniwersalna metoda, która zawsze się sprawdza?