Blog e-korepetycje.net: Artykuły z serii Jak piszemy
Jak się pisze: aha czy acha?
Niejednokrotnie zastanawiamy się, czy dany wyraz piszemy w określony sposób. Niektórym z nas spędza to sen z powiek. Nie inaczej jest i tym razem.
Jak piszemy - w Ukrainie czy na Ukrainie?
W ostatnich dniach wielu z nas zadaje sobie pytanie, która forma jest prawidłowa - w Ukrainie czy na Ukrainie? A może oba określenia są poprawne? I skąd bierze się taka rozbieżność, chociaż wydawać by się mogło, że jest to całkiem nieistotny przyimek. Wątpliwości się nawarstwiają, zwłaszcza że w obecnych czasach to właśnie język kształtuje nasz świat.
Jak piszemy - wziąć czy wziąść?
Dzisiaj przyjrzymy się słowu, którego wymowa i pisownia jest przyczyną częstych błędów językowych. Skąd się wzięła jego błędna odmiana i która forma jest poprawna? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.
Jak piszemy - ponad to czy ponadto?
Łącznie czy oddzielnie? Który zapis wyrażenia "ponadto/ponad to" jest poprawny?
Jak piszemy - naprzeciw czy na przeciw?
Kolejny wpis z cyklu "Jak napisać?", czyli o zwrotach i wyrażeniach, które sprawiają Wam najwięcej problemów.
Jak piszemy - poza czy po za?
Wznawiamy cykl wpisów "Jak napisać?" z nowymi, popularnymi zwrotami, które sprawiają Wam najwięcej problemów.
Jak piszemy - spowrotem czy z powrotem
Kolejny artykuł z serii "Jak napisać", który pomaga w uniknięciu najczęstszych błędów językowych. W poniższym tekście wzięliśmy pod lupę wyrażenie "z powrotem", które nierzadko pisane jest niepoprawnie. To jak w końcu, spowrotem czy z powrotem?
Skąd czy z kąd - jak piszemy?
Przedstawiamy Wam kolejny artykuł dotyczący poprawności językowej. Znajdziecie w nim krótkie, ale treściwe informacje na temat wyrażenia "skąd".
Naprawdę czy na prawdę - jak piszemy?
To kolejny krótki artykuł z serii "Jak napisać", w których wyjaśniamy jak poprawnie napisać niektóre wyrażenia. Ich popularność wynika nie tylko z mnogości stosowania, ale również z tego, iż bardzo często popełniamy w nich błąd. W tym artykule wyjaśnimy jak powinno napisać się poprawnie: naprawdę czy na prawdę?
Na pewno czy napewno - jak piszemy?
W poniższym artykule omówimy wyrażenie, które jest chyba najpopularniejszym trudnymzwrotem. Wiele osób popełnia w nim błąd i jest to klasyczny przykład trudej frazy do napisania. Chodzi oczywiście o to czy piszemy "na pewno" czy "napewno"?
Wymyślić czy wymyśleć - jak piszemy?
Wracamy z serią wpisów dotyczących poprawności językowej. Wskazujemy Wam i wyjaśniamy zasady pisowni, w których błędy pojawiają się najczęściej.
Półtora czy półtorej - Jak piszemy?
Po małej zmianie w tamtym tygodniu, wracamy do poniedziałkowego cyklu ciekawostek językowych. Na dzisiaj przygotowaliśmy słowo oznaczające jeden i pół drugiego.
Naraz czy na raz - Jak piszemy?
Dzisiaj prezentujemy kolejne wyrażenie językowe, które może sprawiać trudności.
Jak piszemy - niecałe czy nie całe?
Kontynuujemy cykl trudnych wyrażeń językowych, z którymi możemy mieć problemy. Tym razem połączenie
Jak piszemy - na co dzień czy na codzień?
Pomimo wakacji, my kontynuujemy krótkie artykuły na temat kłopotliwych wyrażeń, nad którymi głowimy się za każdym razem, kiedy musimy ich użyć.
Jak piszemy - zresztą czy z resztą?
Kontynuujemy serię krótkich artykułów o trudnościach językowych. Jak co poniedziałek prezentujemy Wam wyrażenie, które wielu z nas sprawia kłopot.