Blog e-korepetycje.net: Artykuły
Egzaminy tuż, tuż? Zobacz, jak wykorzystać ostatnie miesiące, aby się do nich przygotować
Choć do wiosny, która w Polsce jest zwyczajowo czasem egzaminów dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i średnich, zostało jeszcze trochę czasu, aby dobrze wypaść na testach, właśnie teraz trzeba rozpocząć etap intensywnych przygotowań. Zastanawiasz się, co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie dobrego wyniku – takiego, który otworzy Ci drogę do sukcesu naukowego, a później zawodowego? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci efektywnie wykorzystać pozostały czas.
Udzielanie lekcji – samodzielnie czy przez pośrednika?
Popyt na korepetycje rośnie z roku na rok, a do uczniów – jako klienci – dołączają również osoby dorosłe, stawiające na samorozwój. Mimo to, rynek prywatnych lekcji jest dość wymagający. Dlatego wiele osób – zwłaszcza uczących języków obcych – zastanawia się, co jest lepszym rozwiązaniem: działalność na własną rękę czy korzystanie z usług pośrednika? Dziś przyjrzymy się bliżej „za” i „przeciw” obu rozwiązań.
Korepetycje w mieszkaniu a podatek od nieruchomości
Udzielanie korepetycji najczęściej odbywa się w mieszkaniu nauczyciela. Jeżeli korepetycje prowadzone są w formie działalności gospodarczej to pojawia się przed nami kwestia prawidłowego regulowania podatku od nieruchomości. W dzisiejszym artykule zastanowimy się czy wykorzystywanie mieszkania zarówno do celów prywatnych jak i dla potrzeb działalności gospodarczej wpływa na wysokość podatku od nieruchomości.
Lekcje w trakcie ferii – jak je urozmaicić?
Tegoroczne ferie świąteczne i zimowe zapowiadają się całkiem obiecująco, jeśli myślisz o tym, aby złapać chwilę oddechu od udzielania lekcji. Co jednak, jeśli wolałbyś jednak popracować trochę na przełomie najbliższych miesięcy, żeby nie stracić finansowej płynności i kontaktu z uczniami? W takiej sytuacji musisz… przekonać ich, żeby w tym wyjątkowym okresie nie rezygnowali z lekcji. Jak to zrobić? Oto kilka sposobów, które mogą zadziałać!
Korepetycje w okresie świątecznym
Jeszcze niedawno były wakacje, a ani się obejrzeliśmy, nastał grudzień. Czujesz już świąteczną atmosferę i nie możesz się doczekać choinki, prezentów, kolacji wigilijnej i rodzinnych spotkań? Nie chcemy studzić Twoich emocji, ale… czas spojrzeć na okres świąteczny z nieco bardziej pragmatycznej perspektywy. Już teraz zastanów się, czy będziesz pracować w tym czasie, a jeśli tak – to jak. Mamy kilka sugestii.
Jak grać kolędy na pianinie nawet bez znajomości nut - i robić to przepięknie!
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, czyli najlepszy i tak naprawdę jedyny czas w roku, aby grać kolędy i melodie świąteczne na pianinie. Z tej okazji przygotowaliśmy krótki poradnik, dotyczący nauki gry na pianinie najpopularniejszych kolęd i melodii świątecznych.
Rozliczenie podatku od korepetycji w trakcie roku
W jednym z naszych pierwszych artykułów wyjaśnialiśmy, że przychód z tytułu udzielania korepetycji można zasadniczo przyporządkować do jednego z dwóch źródeł przychodów. Będzie to albo pozarolnicza działalność gospodarcza albo działalność wykonywana osobiście. W poniższym artykule zastanowimy się czy w przypadku działalności wykonywanej osobiście wystarczające jest rozliczenie podatku jednorazowo na koniec roku czy jednak na podatnikach ciąży obowiązek zapłaty miesięcznych zaliczek na podatek.
Z jakich przedmiotów może udzielać korepetycji student?
Jesteś studentem? Jeśli tak, zapewne zastanawiasz się, w jaki sposób możesz sobie dorobić. Dobrym sposobem, który daje Ci dużą elastyczność, swobodę działania, ale i szansę na rozwój, są korepetycje. Zastanawiasz się, z czego możesz ich udzielać i komu? Wbrew pozorom, zakres możliwości wcale nie jest zawężony do typowo szkolnych przedmiotów. Sprawdź nasze propozycje i zainspiruj się.
Czy korepetytor musi posiadać kasę fiskalną?
Jak wyjaśniliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów osoba udzielająca korepetycji podlega pod regulacje podatku VAT choć w tym zakresie może skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku. Pojawia się jednak pytanie czy jest to równoznaczne z brakiem obowiązku posiadania kasy fiskalnej oraz wydawania paragonów? Odpowiedź znajduje się w poniższym artykule.
Chcesz udzielać korepetycji, ale nie masz jeszcze 18 lat? Zobacz, jak
Udzielanie korepetycji to dobry sposób na dorobienie sobie. W ten sposób pracują zarówno doświadczeni nauczyciele, jak i młode osoby, które chcą się podzielić swoją wiedzą lub umiejętnościami z innymi. Uczyć mogą także osoby, które nie ukończyły jeszcze 18 lat. Zastanawiasz się, jak wyglądają zasady prowadzenia lekcji przez osoby niepełnoletnie? Wyjaśniamy.
Emeryt-korepetytor: czym przekonać uczniów do zapisania się na lekcje?
Coraz więcej osób na emeryturze decyduje się udzielać korepetycji. Jesteś jedną z nich? A może dopiero rozważasz tę dodatkową formę zarabiania? Jeśli tak, możesz mieć wątpliwości, czym przekonać do siebie uczniów – zwłaszcza w dobie dużej konkurencji na rynku. Dobra wiadomość jest taka, że nie masz się czego obawiać. Korepetytor-emeryt ma wiele do zaoferowania klientom. Oto najważniejsze przewagi konkurencyjne, które warto podkreślać.
Student – korepetytor: dlaczego to dobry pomysł?
Czas studiów to okres wytężonej pracy, która przygotowuje Cię do późniejszej kariery zawodowej. Jednak jeszcze uczęszczając na zajęcia na uniwersytecie możesz zacząć zarabiać na siebie, i to tak, aby jednocześnie zainwestować w swój rozwój. Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będą korepetycje. Zobacz, co możesz zyskać, decydując się na tę formę pracy.
Tajemnice piramidy żywieniowej
Zdecydowana większość z nas lubi tajemnice i zagadki. Stąd też ogromna popularność pokojów typu escape room, gdzie po zamknięciu w pomieszczeniu musimy rozwiązać serię łamigłówek, żeby się stamtąd wydostać. Swoją drogą świetna rodzinna zabawa i trochę aktywności nie tylko dla mózgu.Tak to z tymi tajemnicami jest, że chcemy je odkrywać. Dziś postaram się rozwikłać zagadkę piramidy żywieniowej dla dzieci i młodzieży, bo wiem, że nie jest ona dla wszystkich do końca zrozumiała. Zatem od początku.
Kwestie podatkowe – korepetycje a podatek VAT
VAT jest rodzajem podatku obrotowego, który w założeniu dotyczy przedsiębiorców. W związku z tym osoby udzielające korepetycji są przeświadczone, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług ich nie dotyczą. W poniższym artykule wyjaśnimy, że zagadnienie to nie jest tak oczywiste i także korepetytorzy podlegają pod regulacje podatku VAT.
Jesteś emerytowanym nauczycielem? Zobacz, jak zacząć udzielać korepetycji
Wielu nauczycielom, którzy przez „całe życie” pracowali się w szkole, trudno jest po przejściu na emeryturę nagle stracić kontakt z uczniami i zmienić swoje życie o 180 stopni. Jeśli jesteś jedną z takich osób, zastanów się, czy na pewno chcesz przestać już uczyć? A może lepszym rozwiązaniem będzie udzielanie lekcji prywatnych? To bardzo ciekawy pomysł również (a może zwłaszcza!) na emeryturze. Dowiedz się, dlaczego warto wziąć go pod uwagę i jak rozpocząć udzielanie korepetycji.
Śniadanie to podstawa każdego ucznia
To wcale nie jest pusty slogan. Śniadanie jedzone w domu jest podstawą dnia. Organizm potrzebuje paliwa na rozruch, a jak wiemy nie wszystkie dzieci są rannymi ptaszkami, więc dla nich to śniadanie jest szczególnie ważne, bo pozwoli im się dobudzić. A jak już o rozruchu mówimy to jednym z najbardziej energochłonnych narządów jest mózg. Nie ma własnych zapasów, z których mógłby czerpać kalorie w momentach braku jedzenia (takim magazynem awaryjnym dla mięśni czy innych narządów jest np. tkanka tłuszczowa). Mózg czerpie energię do pracy jedynie z tego co dostarczy mu krew. A składniki do krwi trafiają przez przewód pokarmowy właśnie z tego co zjedliśmy. Najprościej mówiąc bez śniadania zjedzonego w domu mózg naszych dzieci jest głodny, co oznacza, że będzie dużo gorzej pracował i przyswajał wszelkie informacje. Wtedy możemy spodziewać się słabszej koncentracji, większego rozdrażnienia i gorszego zapamiętywania.