Blog e-korepetycje.net: Artykuły z języka polskiego

Jak się pisze: aha czy acha?

Niejednokrotnie zastanawiamy się, czy dany wyraz piszemy w określony sposób. Niektórym z nas spędza to sen z powiek. Nie inaczej jest i tym razem.

Jak napisać ogłoszenie?

Ogłoszenie jest pisemną formą podania konkretnej informacji do wiadomości publicznej. Najczęściej dotyczy wielu spraw życia codziennego takich jak wydarzenia kulturalne, zaginięcia zwierzaka bądź przedmiotu, albo jego odnalezienia. Niemniej jednak, mimo jasno określonej formy, pisanie ogłoszenia nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

Jak napisać list?

Czym jest list? To wypowiedź pisemna, w której autor zwraca się do wybranego odbiorcy. Celem listu jest powiadomienie go o czymś albo nakłonienie do konkretnych działań, zwykle w charakterze prywatnym. Jednakże listy dzielą się i na te prywatne, i te oficjalne, w zależności od okoliczności i wybranego odbiorcy.

Jak napisać reportaż?

Słowo reportaż pochodzi z łaciny (łac. reportare) i oznacza donosić, raportować. To forma wypowiedzi sprawozdawczej, utrwalonej przez autora w sposób obiektywny. Przedstawia nam fakty dotyczące okoliczności, których był naocznym świadkiem bądź uczestnikiem. Reportaż jest jednocześnie gatunkiem literackim i dziennikarskim ze względu na swój sprawozdawczy charakter.

Jak napisać wywiad?

Wywiad to tekst złożony z pytań i udzielonych na nie odpowiedzi, to forma utrwalenia rozmowy z wybraną osobą. Wywiady przeprowadza się najczęściej z osobami publicznymi, w trakcie jakiegoś wydarzenia bądź na zadany temat. Najczęściej są to ludzie ze świata kultury i sztuki bądź specjaliści z konkretnych dziedzin.

Jak napisać opowiadanie?

Opowiadanie to gatunek literacki i forma wypowiedzi narracyjnej. Krótki, pisany prozą utwór o nieskomplikowanej, luźnej kompozycji, zawierający dialogi oraz elementy innych form wypowiedzi, np. opisy, charakterystyki, a nawet opowiadania. Choć fabuła krąży najczęściej wokół jednego wątku, a w całej wypowiedzi bierze udział niewielu bohaterów, w toku wydarzeń powinno przybierać formę narastającą.

[e-book] Jak napisać (wypracowanie) - mini poradnik dla maturzystów i nie tylko

W naszym e-booku znajdziesz odpowiedź na pytanie o to, jak napisać wypracowanie takie jak: list, opowiadanie, wywiad, reportaż, mail, ogłoszenie, esej, rozprawkę, interpretację wiersza, oraz charakterystykę postaci. To nie wszystko — nie zapomnieliśmy zawrzeć w nim również praktycznych wskazówek i podpowiedzi, które mają na celu pomóc Ci prawidłowo skonstruować tekst. 

Jak napisać maila? [fragment e-booka]

Już za chwilę, już za momencik ważne egzaminy. Dlatego z myślą o tegorocznych maturzystach (i nie tylko), stworzyliśmy mini poradnik „Jak napisać”, który w prosty i przejrzysty sposób wyjaśni Ci zasady pisania dłuższych form wypowiedzi. Uchylamy rąbka tajemnicy i przedstawiamy jego fragment „Jak napisać e-mail”.

Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty

Do egzaminów ósmoklasisty pozostało niewiele czasu. Sprawdź, co pojawi się na egzaminie z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.

Jak piszemy - w Ukrainie czy na Ukrainie?

W ostatnich dniach wielu z nas zadaje sobie pytanie, która forma jest prawidłowa - w Ukrainie czy na Ukrainie? A może oba określenia są poprawne? I skąd bierze się taka rozbieżność, chociaż wydawać by się mogło, że jest to całkiem nieistotny przyimek. Wątpliwości się nawarstwiają, zwłaszcza że w obecnych czasach to właśnie język kształtuje nasz świat.

Jak piszemy - wziąć czy wziąść?

Dzisiaj przyjrzymy się słowu, którego wymowa i pisownia jest przyczyną częstych błędów językowych. Skąd się wzięła jego błędna odmiana i która forma jest poprawna? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej. 

Jak piszemy - ponad to czy ponadto?

Łącznie czy oddzielnie? Który zapis wyrażenia "ponadto/ponad to" jest poprawny?

Jak piszemy - naprzeciw czy na przeciw?

Kolejny wpis z cyklu "Jak napisać?", czyli o zwrotach i wyrażeniach, które sprawiają Wam najwięcej problemów.

Jak wybory człowieka wpływają na jego życie? - wypracowanie

Każdego dnia, każdy z nas dokonuje jakichś wyborów. Ośmielę się stwierdzić, że życie człowieka właśnie z nich się składa.

Dwudziestolecie międzywojenne (1918-1939) - charakterystyka epoki

Literacka charakterystyka epoki dwudziestolecia międzywojennego przyda się z pewnością maturzystom na języku polskim podstawowym, rozszerzonym czy ustnym.

Interpretacja wiersza

Poniżej zamieszczam wskazówki dotyczące elementów, które powinniście uwzględnić podczas interprertacji wiersza oraz budując swoją wypowiedź w postaci wypracowania.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024