YouTube to nie tylko rozrywka

Nauka kojarzy Ci się z ciągłym siedzeniem nad książkami i wkuwaniem na pamięć pojęć i dat? Od dawna wiadomo, że taka forma przyswajania wiedzy nie jest skuteczna. Bo i może uda Ci się w ten sposób przygotować do sprawdzianu czy odpowiedzi, ale jak długo będziesz o tym pamiętać? Taka wiedza bardzo szybko się ulatnia. Dlatego zdobywaj ją poprzez zabawę.

Nauka przez rozrywkę czy zabawę zwykle bywa efektywniejsza. Łatwiej jest coś zapamiętać, jeśli przychodzi to automatycznie, a nie przez „zakuwanie”. Podczas nauki warto wykorzystywać Internet, który jest źródłem nieocenionej wiedzy. Regularnie korzystaj z serwisu YouTube, który – choć może kojarzyć Ci się przede wszystkim z filmikami o charakterze rozrywkowym – skrywa wiele ciekawych i praktycznych informacji naukowych. Poniżej prezentujemy kanały poświęcone nauce, które znajdziesz właśnie w serwisie YouTube.

TED

Na tym kanale można znaleźć ciekawe filmiki, będące relacją z konferencji TED.

Kanał TED

Materiały wideo publikowane niemal każdego dnia stanowią obszerną skarbnicę wiedzy – informacji, które poszerzają horyzonty myślowe i które dają odpowiedź na niewyjaśnione dotąd pytania. Wszystkie realizowane są w języku angielskim, niemniej jednak w wielu przypadkach można włączyć polskie napisy (lub napisy w innych językach).

Kanał dostępny jest pod adresem www.youtube.com/user/TEDtalksDirector

Polimaty

Jest to polski kanał prowadzony przez Radosława Kotarskiego.

Kanał Polimaty

Zamieszczane są tam filmiki stanowiące odpowiedź na nawet najbardziej nurtujące pytania. Można dowiedzieć się m.in. o słuszności drzemki, skąd się wzięły dni tygodnia, skąd się wzięli czarnoskórzy w Ameryce, jakie jest pochodzenie wulgaryzmów. Nie brakuje także historycznych ciekawostek, związanych np. z II wojną światową.

Wszystkie filmiki z kanału Polimaty dostępne są pod adresem www.youtube.com/user/Polimaty

AleHistoria

AleHistoria to coponiedziałkowy dodatek do Gazety Wyborczej, który dostępny jest również w serwisie YouTube.

Kanał AleHistoria

 

Na kanale regularnie zamieszczane są ciekawe filmiki nawiązujące do znanych i mniej znanych wydarzeń historycznych. Wiele ciekawostek, zupełnie inne spojrzenia na wiele tematów, nieznane dotąd fakty, informacje, których na próżno szukać w podręcznikach – to wszystko zachęca do spoglądania na historię przez odmienny pryzmat. To dowód na to, że historia może być naprawdę bardzo wciągająca.

Wszystkie filmiki dostępne są pod adresem www.youtube.com/user/AleHistoriaWideo

NaszaNauka

Jest to kanał poświęcony wyłącznie matematyce. Każdy z zamieszczonych filmików to ciekawa i przystępnie poprowadzona lekcja.

Kanał NaszaNauka

Warto podkreślić, że teoria przeplata się z praktyką. Wszystkie informacje poparte są przykładami, dzięki którym łatwiej zrozumieć dane zagadnienie, np. rozwiązywanie równań kwadratowych.

Kanał dostępny jest pod adresem www.youtube.com/user/NaszaNauka

Historia bez cenzury

Jest to kanał poświęcony historycznym faktom – nieznanym z uczniowskich podręczników.

Historia bez cenzury

Zamieszczane filmiki pozwalają spojrzeć na historię z zupełnie innej perspektywy. Znajdziesz tam materiały poświęcone Janowi III Sobieskiemu, Henrykowi Walezemu, Powstaniu Wielkopolskiemu, itd.

Kanału szukaj pod adresem www.youtube.com/user/HistoriaBezCenzuryMB

Chemia z zasadami

To kanał poświęcony chemii, dzięki któremu nauka tego przedmiotu staje się łatwiejsza i przyjemniejsza.

Kanał Chemia z zasadami

Zamieszczane filmiki to zarówno teoria poparta licznymi przykładami dla lepszego zrozumienia tematów, a także ciekawe doświadczenia chemiczne. Jeżeli np. nie wiesz, jak otrzymywać wodorotlenki trudnorozpuszczalne, jak prawidłowo bilansować równania reakcji, na czym polega dysocjacja kwasów i zasad, kanał Chemia z zasadami może okazać się dodatkowym wsparciem edukacyjnym.

Kanał znajdziesz pod adresem www.youtube.com/user/wojtekstawski1997

To zaledwie kilka przykładów kanałów poświęconych nauce. Warto więc od czasu do czasu wykorzystać serwis YouTube co celów edukacyjnych, a nie tylko do celów nakierowanych wyłącznie na rozrywkę.

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Wykorzystanie tablic interaktywnych w praktyce – cz. I

W obecnej erze postępu technologicznego nie może być mowy o skutecznej edukacji bez zaangażowania nowych technologii. Błyskawiczny dostęp do informacji wymusza na nauczycielach nowe podejście do edukacji – by w pełni wykorzystać potencjał dostępnych narzędzi:  komputerów, tablic interaktywnych i dostępnego oprogramowania.

Jak się uczyć efektywnie - 10 praktycznych porad

Piętrzące się podręczniki, notatki, kserówki i zeszyty. Wszystko do przeczytania i nauczenia się „na jutro”. Jak uczyć się, aby nauka była efektywna?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023