Walentynki w szkole - kiedyś i dziś

Mimo że historia Walentynek sięga czasów pogańskich, to w Polsce obchodzone są dopiero od lat 90 - tych XX wieku. Wcześniej najromantyczniejszym dniem była Sobótka - pogańskie święto wody, ognia  i miłości, gdzie dominowały tańce, śpiew i rozmowy. To właśnie tam spotykali się m.in. kawalerzy i panny szukający swojej drugiej połówki. Jednak święto te zdominowały Walentynki, które przyszły do nas z zachodu, tworząc dzień 14 lutego jednym z najbardziej romantycznych dni w roku. 

Walentynki często budzą skrajne emocje, zarzuca się im konsumpcjonizm i komercję. Pełno czerwonych serduszek, róż i pluszaków przez wielu uważana jest za tandetę. Jednak czy słusznie?  Bądź co bądź są one oderwaniem od codzienności, pretekstem do spędzenia dnia milej niż zwykle i obdarowania drugiej osoby drobnym upominkiem. Chociaż uczucia powinniśmy okazywać sobie na co dzień, nie tylko od święta, to ten czas może być dobrym momentem do powiedzenia komuś: „Kocham Cię, jesteś dla mnie ważny”.

Walentynki w szkole

Zarówno kiedyś, jak i dziś Walentynki w szkole  obchodzone są podobnie. Do jej głównych elementów należą:

  • Poczta walentynkowa - pamięta ją chyba każdy i dziś również cieszy się niemałą popularnością. Do ustawionej na korytarzu puszki wrzucane są liściki i kartki z wierszykami lub wyznaniem miłości. Można je podpisać lub zostać anonimowym, jeśli nie jesteśmy pewni jak na nasze amory zareaguje druga osoba. Jest to niewątpliwie wspaniała  pamiątka, która znaleziona po latach może wywołać uśmiech i rumieńce na naszej twarzy. 
  • Radiowęzeł - w niektórych szkołach działał  też radiowęzeł, przez który można było nadawać audycję, miłosne piosenki czy życzenia. Wielu z nas na pewno pamięta te emocje i  oczekiwanie czy znajdzie się wśród osób, do których dedykowane są miłosne słowa. 
  • Wypieki - w wielu szkołach popularne są również walentynkowe wypieki. Mogą to być własnoręcznie robione babeczki czy ciasta, a pieniądze zebrane podczas szkolnego kiermaszu niejednokrotnie przekazywane są na szczytny cel. 
  • Wszelkiego rodzaju wróżby i konkursy - niewątpliwie scalają uczniów i są miłym akcentem tego dnia. 
  • Dekorowanie szkoły - to dobra okazja do rozwijania zdolności plastycznych jak i pracy w zespole. 

Często uczniowie proszeni są o ubranie się tego dnia na czerwono, a na lekcjach techniki robione są walentynkowe laurki.  Wszystkie  te akcenty powodują, że mimo iż jest to komercyjne święto, to poprzez proste gesty i słowa wzbudza w nas miłe emocje i daje poczucie przynależności, które teraz, w czasach pandemii jest nam szczególnie potrzebne.

Brak relacji 

W tym roku Walentynki nie będą obchodzone jak zawsze. Jedynie uczniowie klas 1-3 będą mogli poczuć namiastkę tego święta i spotkać się z rówieśnikami. Reszta uczniów, która jest na nauczaniu zdalnym nie będzie miała tej możliwości. Takie przeniesienie kontaktów międzyludzkich na tryb online na pewno negatywnie wpływa na nasze  relacje i jeszcze bardziej niż zazwyczaj doskwiera nam samotność. Dlatego, chociażby takie święto w tych trudnych czasach, warto kultywować. Niekoniecznie poprzez kupowanie drogich prezentów czy wielkie wyjścia, ale poprzez drobne gesty. 

Kartki i listy miłosne

Kto z Was pisał lub pisze listy miłosne? Ta powoli wymierająca forma wyznawania uczuć jest jedną z najbardziej romantycznych sposobów na wyznanie miłości. Pamiętajcie, że nic tak nie ucieszy Waszej sympatii, jak własnoręcznie przygotowana laurka czy samodzielnie napisany wiersz, a idąc krok dalej - może samodzielnie skomponowany utwór? Są to rzeczy, które zapadają głęboko w pamięć, a Wy macie pewność, że Wasza wybranka lub wybranek nie przeczytał już gdzieś tych samych słów. 

Nie musimy popadać w konsumpcjonizm i poddawać się modzie. Wystarczą dobre chęci i pomysły. A żeby ułatwić Wam zrobienie pierwszego kroku, przygotowaliśmy proste kartki walentynkowe, które możecie z łatwością pobrać i podarować swojej sympatii. 

 

Drodzy Uczniowie - życzymy Wam dużo miłości, nie tylko od święta. 

A jeśli interesuje Was, jak Walentynki obchodzone są w innych krajach, to zachęcamy do przeczytania  artykułu Walentynki na świecie

 

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

4 sposoby na udaną lekcję

Edukacja powinna być traktowana jako cenny dar, a nie jak nużący obowiązek. Lekcje muszą być odzwierciedleniem życia, a nie nudnym wykładem.

Emeryt-korepetytor: czym przekonać uczniów do zapisania się na lekcje?

Coraz więcej osób na emeryturze decyduje się udzielać korepetycji. Jesteś jedną z nich? A może dopiero rozważasz tę dodatkową formę zarabiania? Jeśli tak, możesz mieć wątpliwości, czym przekonać do siebie uczniów – zwłaszcza w dobie dużej konkurencji na rynku. Dobra wiadomość jest taka, że nie masz się czego obawiać. Korepetytor-emeryt ma wiele do zaoferowania klientom. Oto najważniejsze przewagi konkurencyjne, które warto podkreślać.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023