Ustalanie ceny za korepetycje

Ustalenie właściwej ceny za produkt czy usługę, aby maksymalizować swoje zyski przy jednoczesnych zachowaniu odpowiedniej jakości, jest niezwykle trudnym zadaniem. Jeżeli zajrzeć do książek dotyczących marketingu, ekonomii, przejrzeć zasoby Internetu, okazuje się, że jest wiele metod, za pomocą których można taką cenę wyznaczyć. Zagłębiając się jednak w literaturę, pojęcia, stopień skomplikowania informacji, dosłownie przeraża. Szczególnie, gdy nie posiada się wykształcenia ekonomicznego, a samo pojęcie „strategia cenowa” brzmi jak instrukcja budowy statku kosmicznego. Pokażemy jednak, że choć z reguły cena za korepetycje ustalana jest na tzw. oko, to wykorzystujesz wiele technik i wyliczeń, oczywiście w uproszczeniu, z których korzystają nawet największe firmy tego świata. Nie wierzysz? To spójrz…

Ogólnie metody wyznaczania cen można podzielić na:

  • Kosztowe
  • Wartościowe
  • Popytowe i konkurencyjne
  • Inne

Metoda kosztowa jest najprostszą i najczęściej stosowaną metodą. Również z niej korzystasz. W dużym uproszczeniu zasada polega na ustaleniu ceny na podstawie kosztów, jakie trzeba ponieść na „wyprodukowanie” lekcji. W przypadku pracy korepetytora będą to m.in.:
- koszt wynajmu lokalu;
- koszt przygotowania materiałów do lekcji;
- koszt aplikacji i innych programów, jeżeli dostęp jest do nich płatny;
- koszt dojazdu do ucznia lub miejsca udzielania korepetycji;
- koszt czasu, czyli wartość, poświęconego na naukę innych.
Ustalając cenę za lekcję koniecznie powinieneś skalkulować powyższe koszty, aby móc oszacować stawkę za jednostkę lekcyjną.


Z metody popytowej i konkurencyjnej również korzystasz. Opiera się ona na analizie rynku i zapotrzebowania na dany produkt lub usługę. Patrząc z perspektywy korepetytora, musisz zorientować się, jak silna jest konkurencja. Analiza panujących na rynku cen za lekcję z danego przedmiotu, w danym rejonie, pozwoli na dopasowanie się. Dlatego też tak ważne jest, abyś:
- sprawdził ceny, jakie inni korepetytorzy proponują za lekcję;
- porównuj konkurencję tylko na obszarze na jakim sam działasz, z przedmiotu, z którego sam udzielasz korepetycji;
- podczas analizy weź pod uwagę, na jakim poziomie nauczania udziela lekcji inny korepetytor i spróbuj na tej podstawie dopasować się do rynku;
- jeżeli masz możliwość, sprawdź jakie zapotrzebowanie na lekcje z danego przedmiotu dyktuje rynek. Im większy popyt na dane zajęcia, tym cena może być wyższa. Oczywiście istnieje górna granica cenowa, powyżej której popyt może spaść nawet do zera.


Z pozostałych metod wyznaczania ceny warto wspomnieć również o różnicowaniu cen. Jest to nic innego, jak ustalanie różnych cen z uwzględnieniem rodzaju klienta, rejonu geograficznego, czy kanału dystrybucji. Jak to się ma do pracy i cen korepetytora?

W przypadku, gdy mowa o rodzaju klienta, możesz przygotować różne ceny z uwzględnieniem uczniów indywidualnych, lekcji grupowych, klientów indywidualnych i klientów biznesowych (firm), jeżeli takowych też uczysz. O tym, że ceny za korepetycje z tego samego przedmiotu w różnych miastach różnią się, chyba nie trzeba przypominać. Jeżeli prowadzisz np. szkołę językową z oddziałami w kilku miastach, warto ceny kursów dostosować do cen panujących na rynku lokalnym. Inna cena obowiązywać będzie w dużej aglomeracji (wyższa), inna w małej miejscowości (niższa). O kanale dystrybucji w przypadku nauczania możemy wspomnieć w aspekcie udzielania lekcji osobiście, a lekcji za pośrednictwem Internetu np. via Skype. W przypadku lekcji online, stawka za jednostkę lekcyjną może być niższa, gdyż odchodzi koszt dojazdu do ucznia (w ujęciu kosztu transportu) oraz koszt czasu dojazdu do miejsca docelowego. Może, ale nie musi. Cena lekcji online nie będzie niższa niż stacjonarnych w momencie, gdy do przeprowadzenia zajęć konieczne będzie wykupienie dostępu do płatnego narzędzia edukacyjnego, platformy edukacyjnej lub innych programów.


Jak widzisz, mimo że niekoniecznie możesz być ekonomistą z wykształcenia, czy specjalistą od analiz rynku, mimo wszystko przygotowując cennik lekcji korzystasz z wielu opisanych metod. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, co wpływa na cenę za lekcję, jak analizować rynek korepetytorów i korepetycji, co będzie kosztem działalności, koniecznie kliknij w obrazek poniżej i pobierz e-book „Zawód: Korepetytor”. Miłej lektury!


 

O autorze

avatar

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Językowe postanowienia noworoczne

Wy też obiecaliście sobie, że w nowym roku przyłożycie się do nauki języków obcych? E-korepetycje.net wraz z chatterbox.pl, szkołą językową online, przygotowały dla Was bazę testów językowych, pomocnych przed rozpoczęciem nauki.

Zabawy integracyjne w szkole

Wprowadzenie przez nauczycieli w początkowych dniach edukacji programów adaptacyjno-integracyjnych, składających się z zabaw i ćwiczeń, ułatwia cementowanie grupy, poznanie siebie. To okazja do nawiązania kontaktów między rówieśnikami, ale też i z wychowawcą. Jak się bawić i w co? O tym przeczytacie w artykule.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024