Sposób na pozyskanie nowych uczniów - blog

Rynek korepetycji rozwija się dynamicznie. Rośnie zarówno liczba osób, które są zainteresowane poszerzaniem swojej wiedzy i kompetencji, jak i specjalistów, którzy udzielają lekcji. To właśnie dlatego korepetytorzy, aby pozyskać uczniów, poszukują nietypowych narzędzi promocji. Zastanawiasz się, jak wzmocnić swoją markę i dotrzeć do nowej grupy klientów? Świetnym pomysłem może być prowadzenie bloga. Zobacz, dlaczego i jak się to tego zabrać.

Jak pozyskać nowych uczniów? Odpowiedź wydaje się dość prosta: ot, wystarczy ogłosić się z ofertą korepetycji, a potem zapewnić dobry poziom lekcji. Wówczas uczniowie będą Cię polecać kolejnym i nigdy nie dopadnie Cię problem braku osób zainteresowanych zajęciami z Tobą. Trzeba przyznać, że jakość Twoich usług jest absolutnie kluczowa. Niemniej jednak, z uwagi na coraz większą konkurencję w branży, może nie wystarczyć. Dlatego warto nawiązać z potencjalnymi uczniami kontakt zupełnie innymi kanałami. Blog to bardzo ciekawe rozwiązanie.

Dlaczego właśnie blog?

Blog jest formą komunikacji, która pojawiła się w momencie, gdy Internet jeszcze raczkował. Wówczas jednak wpisy na bloga najczęściej przypominały wpisy do pamiętnika i miały raczej osobisty niż profesjonalny charakter. Dziś sytuacja uległa zmianie, a blogi są wykorzystywane przez wiele marek do realizacji celów marketingowych i PR-owych.

Dobrze prowadzony blog:

  • buduje profesjonalny wizerunek marki – stawia ją w roli eksperta i udowadnia, że prowadząca go firma ma pogłębioną wiedzę na tematy, którymi się zajmuje,
  • jest sposobem na podtrzymanie kontaktu z klientami – zarówno obecnymi, jak i przyszłymi,
  • może stać się ciekawym i wiarygodnym źródłem informacji dla zainteresowanych bliską Ci tematyką, co pozwoli Ci z nimi zbudować bliższe relacje.

Pamiętaj: korepetycje, które oferujesz, to również produkt. Bloga zaś możesz wykorzystać do budowania swojej marki i wzmacniania wiarygodności.

Twoje wpisy mogą sprawić, że:

  • udowodnisz swoim obecnym i potencjalnym uczniom, że przedmiot, którego uczysz jest Twoją pasją i że dobrze się na nim znasz,
  • zaintrygujesz odbiorców ciekawym ujęciem tematu – zaciekawienie jest pierwszym krokiem do skutecznego nauczania,
  • Twoja oferta dotrze do znacznie szerszego grona odbiorców – tak pozyskasz klientów na korepetycje online z całej Polski (a nawet spoza jej granic!).

Ogromną zaletą bloga jest również to, że możesz go prowadzić, nie ponosząc z tego tytułu żadnych kosztów. Wszystko oczywiście zależy od tego, jaką formę publikacji wybierzesz.

Jak założyć bloga?

Bloga możesz założyć zupełnie za darmo, korzystając z jednej z platform, które to umożliwiają. Te najczęściej wykorzystywane to:

  • WordPress.com,
  • Blogger.com.
  • weebly.com

Możesz także sięgnąć po którąś z polskich platform, np. Blox.pl. Założenie bloga zajmie Ci dosłownie kilka minut. Potrzebna będzie przede wszystkim nazwa domeny. Powinna być powiązana jakoś z Twoją działalnością; może to być np. Twoje imię i nazwisko lub hasło powiązane z tematyką lekcji. Po dokonaniu rejestracji uzyskasz dostęp do panelu administracyjnego Twojego bloga – to tu będziesz mógł dodawać nowe wpisy, a także ustawić odpowiadającą Ci szatę graficzną oraz inne detale.

Na początek możesz się trzymać darmowych rozwiązań – podstawowy szablon bloga i domena z rozszerzeniem któregoś z portali blogowych w zupełności wystarczą.

Liczy się dobra treść

Techniczny aspekt związany z zakładaniem bloga to pierwszy krok. Kolejnym – i kluczowym – jest dobra treść. Pamiętaj, że blog tworzysz z myślą o promowaniu siebie jako nauczyciela danego przedmiotu. Tematyka postów, jakie się na nim pojawią, musi więc być związana właśnie z tym obszarem. O czym pisać?

Skoro prowadzisz zajęcia z konkretnej tematyki, zapewne jest ona Twoją pasją. Zastanów się więc, jakie są najciekawsze rzeczy z nią związane i… opisz je! Tematy, które warto poruszyć na „korepetycyjnym” blogu mogą dotyczyć np.:

  • tematów, z rozumieniem których Twoi uczniowie mają największe problemy – spróbuj je objaśnić w prosty i przejrzysty sposób. Jeśli zrobisz to dobrze, Twój wpis na pewno wzbudzi zainteresowanie, a przy okazji zyskasz gotową pomoc dydaktyczną na zajęcia;
  • rozmaitych ciekawostek związanych z przedmiotem – jeśli uczysz polskiego, możesz czytelnikom wyjaśnić np., dlaczego forma „poszłem" jest niepoprawna, a „poszłam” – już tak,
  • Twoich doświadczeń z nauką i uczeniem innych,
  • praktycznych przykładów zagadnień, których uczysz na lekcjach (omówienie jakiegoś zjawiska fizycznego na podstawie wydarzeń znanych z „szarej codzienności”? Czemu nie!),
  • przydatnych materiałów do nauki – podziel się z czytelnikami ciekawymi źródłami pozyskiwania informacji.

Wpisy powinny być:

  • lekkie – jak najbardziej wskazane są anegdoty, nawiązywanie do osobistych doświadczeń oraz żarty,
  • merytoryczne – tam, gdzie to możliwe, odwołuj się do źródeł, aby budować swoją wiarygodność,
  • opatrzone (w miarę możliwości) dodatkami multimedialnymi – np. zdjęciami czy linkami do wideo.

A co z długością? Mówiąc najkrócej: do wyczerpania tematu, ale bez rozwlekania go w nieskończoność.

I na koniec najważniejsze: postaraj się, aby wpisy na Twoim blogu ukazywały się regularnie – np. 2 razy w miesiącu. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na relacje z czytelnikami, ale też na pozycjonowanie Twojego bloga w wynikach Google.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak zdobywać nowych uczniów poprzez swoich obecnych?

W przypadku branży korepetytorskiej należy jednak mieć świadomość tego, że raz pozyskany klient nie pozostanie wierny Waszym usługom na zawsze. Jak zatem utrzymać przy sobie ucznia, a jak pozyskać nowego?

Rozliczenie podatku od korepetycji w trakcie roku

W jednym z naszych pierwszych artykułów wyjaśnialiśmy, że przychód z tytułu udzielania korepetycji można zasadniczo przyporządkować do jednego z dwóch źródeł przychodów. Będzie to albo pozarolnicza działalność gospodarcza albo działalność wykonywana osobiście. W poniższym artykule zastanowimy się czy w przypadku działalności wykonywanej osobiście wystarczające jest rozliczenie podatku jednorazowo na koniec roku czy jednak na podatnikach ciąży obowiązek zapłaty miesięcznych zaliczek na podatek.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024