Nie tylko Facebook, czyli o „profesjonalnych” mediach społecznościowych

O tym, że dobrze prowadzony fanpage na Facebooku może wspomóc działalność korepetytora, nie trzeba nikogo przekonywać. Z tego narzędzia korzysta już wielu prywatnych nauczycieli, wykorzystując w pełni możliwości bezpośredniej komunikacji z odbiorcami. Co jednak w sytuacji, gdy chcesz pozyskać klientów biznesowych? Wówczas również możesz skorzystać z mediów społecznościowych, ale… w nieco inny sposób. Poznaj moc LinkedIn.

Choć media społecznościowe kojarzymy przede wszystkim z komunikacją prywatną lub – z perspektywy marketingowej – na linii B2C (business to client), Facebook, Twitter i Instagram to nie koniec możliwości. Jest jeszcze LinkedIn, który – wbrew pozorom – również może się przydać przy promocji działalności korepetytora. Zobacz, jak działa ten portal i w jaki sposób wykorzystać jego potencjał, aby pozyskać klientów.

LinkedIn, czyli co?

LinkedIn to największa międzynarodowa internetowa sieć społecznościowa o charakterze profesjonalnym. Portal ma ponad 562 mln użytkowników, którzy pochodzą z ponad 200 krajów świata[1]. Choć serwis działa już od 2003 roku, prawdziwy „boom” przypadł na ostatnie lata. Dziś strona jest miejscem, w którym eksperci z różnych dziedzin mogą nie tylko wzajemnie się poszukiwać, ale też wymieniać doświadczeniami i wzmacniać wizerunki swoich marek – także tych indywidualnych.

Na założenie profilu na LinkedIn decydują się przede wszystkim osoby, które poszukują nowych szans zawodowych – np. chcą, aby znalazł ich rekruter i przedstawił ciekawą ofertę pracy. To jednak tylko jedna część użytkowników. Z portalu korzystają również przedsiębiorcy i freelancerzy, którzy poszukują kontaktów biznesowych oraz… zleceniodawców. I tak właśnie możesz korzystać z tego serwisu Ty jako korepetytor.

Komu przyda się LinkedIn?

Profil na LinkedIn przyda Ci się szczególnie wówczas, jeśli myślisz o tym, aby swoją ofertę skierować również (lub przede wszystkim) do klientów biznesowych. Wbrew pozorom, nawet jako wolny strzelec masz szansę na pozyskanie dużego kontrahenta – oczywiście o ile oferujesz lekcje z zakresu, na który jest popyt. Dlatego profil na LinkedIn mogą założyć na przykład nauczyciele:

  • języków obcych – również tych mniej typowych, ale o dużym potencjale biznesowym (np. takich jak ukraiński, chiński czy hindi), a także specjaliści od języka branżowego,
  • języka polskiego jako obcego – zajęcia z tego obszaru cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród międzynarodowych korporacji działających w Polsce; z zajęć chętnie korzystają pracownicy zagraniczni, którzy na dłużej przyjeżdżają do naszego kraju w celach biznesowo – zarobkowych,
  • przedmiotów specjalistycznych – np. z obszaru IT, których usługi mogą być przydatne w świecie biznesu.

Wykorzystaj profil LinkedIn, aby…

Profil LinkedIn będzie dobrym punktem wyjścia do nawiązywania relacji biznesowych. Aktywne uczestnictwo w tym, co dzieje się na portalu, pozwoli Ci:

  • budować markę osobistą, poszerzając krąg potencjalnych klientów i kontrahentów,
  • znaleźć się „na radarze” dużych firm, które poszukują wsparcia w zakresie usług edukacyjnych,
  • dzielić się wiedzą specjalistyczną na forum portalu i budować wizerunek eksperta (co również przełoży się na większe zainteresowanie Twoimi usługami),
  • wymieniać doświadczenia z innymi nauczycielami oferującymi usługi dla biznesu – uzyskane w ten sposób cenne informacje przełożysz na własne działania.

Czy warto więc stworzyć profesjonalną wizytówkę w tym portalu? Jak najbardziej tak – zwłaszcza, że nie niesie to za sobą żadnych kosztów! Poświęć więc trochę czasu i zaprezentuj się z jak najlepszej strony.

Jak przygotować wizytówkę na LinkedIn?

Pamiętaj, że LinkedIn rządzi się innymi prawami niż Facebook czy Instagram. Choć nadal jest medium społecznościowym, gdzie komunikacja odbywa się w dużym stopniu na nieformalnej stopie, tu profesjonalizm liczy się znacznie bardziej. Dlatego istotne jest:

  • wybranie „biznesowej” fotografii – takiej, na której prezentujesz się jak poważny partner biznesowy, a nie „dobry kolega na imprezę”,
  • wybranie trafnego krótkiego opisu, który pojawi się w „nagłówku” Twojego profilu – powinien on w kilku słowach przekazać to, w jakim obszarze się specjalizujesz i zaintrygować,
  • rzetelne i precyzyjne opisanie kwalifikacji i umiejętności – tu możesz sobie pozwolić na szczegółowe przedstawienie kariery zawodowej, wraz z krótkimi opisami najciekawszych projektów, które zrealizowałeś,
  • podlinkowanie swojego portfolio / informacji o zrealizowanych projektach.

Zadbaj również o to, by na profilu pojawiły się referencje od kontrahentów, jeśli takie uzyskałeś.

Aktywny na LinkedIn

Twoja aktywność na LinkedIn nie powinna się kończyć na stworzeniu profilu idealnego. Istotne jest rozbudowanie sieci kontaktów oraz uczestnictwo w życiu portalu. Możesz:

  • udzielać się w dyskusjach w grupach tematycznych poświęconych szeroko pojętym szkoleniom i edukacji biznesowej, a także tym dotyczącym Twojego przedmiotu,
  • przygotować i opublikować w serwisie merytoryczne artykuły – jeśli będą dobre, wypromują się „same” i pomogą Ci zyskać zarówno nowe kontakty, jak i, być może, klientów,
  • wysyłać wiadomości z propozycją współpracy do firm i osób, których profil działalności wykazuje potencjał w kontekście Twoich usług.

To oczywiście tylko część opcji. Wszystkie wykorzystasz, gdy w praktyce zapoznasz się z tym, jak funkcjonuje portal.

Pamiętaj także, że poza LinkedIn możesz skorzystać z polskiego serwisu Goldenline, który nadal jest również całkiem sporą społecznością fachowców. Tu też możesz promować swoją działalność i próbować dotrzeć do klientów biznesowych. Powodzenia!

 

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

5 wykładów TED, które obejrzeć powinien nauczyciel

Co zrobić, by zainteresować uczniów tematem lekcji? Jak podejmować trudne tematy? W jaki sposób przekazywać skomplikowaną wiedzę? Przed takimi pytaniami niemal codziennie stają nauczyciele.

Zajęcia pozalekcyjne – czy i na co warto zapisać dziecko

Oferta zajęć pozalekcyjnych jest bardzo szeroka. To już nie te czasy, gdy można było posłać dziecko na naukę języka obcego czy  jakieś zajęcia sportowe. Teraz nasza latorośl może uczyć się garncarstwa, technik autoprezentacji, wszelkich form tańca, zajęć muzycznych, plastycznych, nauki gry w szachy, a nawet programowania.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024