Psychologia (oraz powiązane z nią pedagogika czy psychopedagogika) to obecnie jedne z nielicznych kierunków humanistycznych, które są w stanie niemal zagwarantować zdobycie pracy wkrótce po zakończeniu nauki i odbyciu stażu.
Nie każdy jednak może zostać psychologiem i rzeczywiście - nie każdy absolwent ww. kierunków poświęca swoje życie pomaganiu innym poprzez terapię. Dobry psycholog to człowiek, który musi być znakomitym słuchaczem, okazywać ciepło i zrozumienie swojemu pacjentowi, mieć mocno rozwiniętą empatię, a jednocześnie na tyle silny charakter, by nie przeżywać problemów pacjentów wraz z nimi. Nie każdemu się to udaje - a jest niezbędne do prawidłowego prowadzenia praktyki.
Warto jednak pamiętać, że ukończenie studiów psychologicznych (bądź pokrewnych) nie oznacza konieczności otwarcia prywatnego gabinetu (choć to rozwiązanie, w przypadku odniesienia sukcesu, niewątpliwie przynosi największe korzyści finansowe). Kierunek ten pozwala bowiem dość szybko wybrać studentom odpowiednią dla siebie specjalizację, a po jej ukończeniu, rozpocząć pracę mającą niewiele wspólnego z "klasycznym" przyjmowaniem pacjentów.
Ważne jest, by wybrać odpowiedni dla siebie kierunek. Większość polskich uczelni w swojej ofercie kształcenia proponuje psychologię, pedagogikę lub psychopedagogikę. Są to kierunki główne. Warto prześledzić ścieżkę każdego z nich i wskazać, jaki zawód będzie mógł wykonywać absolwent wybranego kierunku i specjalizacji (na dokonanie wyboru podczas studiów jednolitych ma się zazwyczaj 3 lata, ale może się to różnić w zależności od uczelni).
Prześledźmy każdy z głównych kierunków, bazując na ofercie kształcenia trzech różnych uczelni.
Psychologia (na podstawie oferty Uniwersytetu Warszawskiego)
Celem uczelni jest wszechstronne wykształcenie studenta i przygotowanie go do podjęcia pracy zawodowej – od psychologa, poprzez mediatora, po pracownika naukowego kontynuującego kształcenie na wydziale. Proponowane przez UW specjalizacje to:
- neuropsychologia kliniczna
- psychologia kliniczna dziecka
- psychologia organizacji i pracy
- psychologia sądowa
- psychologia wychowawcza stosowana
- psychologia zdrowia
- psychometria stosowana
- psychoterapia
- wspieranie rozwoju osobowości
- terapia rodzin i małżeństw
- psychologia ekonomiczna
- psychologia środowiskowa
- pomoc psychologiczna dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością
Co ważne, studia gwarantują zapoznanie się ze wszystkimi z powyższych zagadnień, natomiast zagłębienie się w najbardziej interesującą z dziedzin, pozwala na dogłębne zrozumienie metod, które stosować się będzie w swojej przyszłej pracy.
Pedagogika (na podstawie oferty Uniwersytetu Łódzkiego)
To propozycja dla osób, które lubią i chcą pracować z dziećmi. Na Uniwersytecie Łódzkim studenci zapoznają się z podstawami pedagogiki i psychologii. Podczas trwających 5 lat studiów, mogą zdecydować się na wybór:
- pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej
- pedagogiki specjalnej
- pedagogiki społecznej
- pedagogiki muzycznej
- pedagogiki twórczości
Odebranie takiego wykształcenia pozwala na podjęcie pracy pedagoga szkolnego, pozwala też na pracę z dziećmi niepełnosprawnymi (pedagogika specjalna) lub wyjątkowo uzdolnionymi i kreatywnymi.
Psychopedagogika (na podstawie oferty Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej)
Kierunek ten to połączenie psychologii i pedagogiki, pozwala na zgłębienie ogólnej wiedzy z zakresu obu tych dziedzin, a następnie dokonanie wyboru specjalizacji:
- psychologia zdrowia psychicznego i somatycznego
- psychologia w zarządzaniu i reklamie
- psychologia biznesu
- psychologia kliniczna
- doradztwo zawodowe i personalne
- edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne
- pedagogika resocjalizacyjna z elementami socjoterapii
- pedagogika terapeutyczna z rehabilitacją ruchową
- pedagogika tańca
- opieka nad osobami starszymi
Absolwent, który ukończył wybrany przez siebie kierunek wraz ze specjalizacją, może rozpocząć pracę w charakterze pedagoga szkolnego, doradcy zawodowego czy opiekuna osób starszych.
Warto wspomnieć, że uczelnie wyższe w coraz większym stopniu koncentrują się na nauczaniu nie tylko teoretycznym, ale dbają też o stronę praktyczną. Odchodzi się od modelu nauki polegającego na zapamiętaniu treści wykładu czy książki - studenci uczeni są konkretnych mechanizmów oceniania sytuacji, pracy w chwilach kryzysowych, rozwiązywania konfliktów. Zajęcia praktyczne i warsztaty prowadzone przez doświadczoną kadrę, ułatwiają wejście w rolę, którą będzie się pełniło w życiu zawodowym.
Psycholog, pedagog, specjalista od resocjalizacji, mediator, doradca zawodowy - to zawody, które mają przyszłość i które po prostu są potrzebne. Dlatego też warto zastanowić się nad wyborem jednego z zaprezentowanych powyżej kierunków. Nie tylko ze względu na szansę na zdobycie dobrze płatnej pracy, ale też pomoc innym ludziom.
Autorka: Anna Woźniewska-Melnik
Strona www: www.strumykowa.com.pl
O autorce: Założycielka Centrum Pomocy Psychologicznej STRUMIEŃ na warszawskim Tarchominie. W poradni przyjmują psychologowie, psychoterapeuci oraz logopedzi - z ich pomocy korzystają osoby w każdym wieku.