Okres Świąt to magiczny czas. Pozwólmy sobie więc na chwilę zapomnienia i wyobraźmy jak wyglądałaby szkoła marzeń i jakich przedmiotów by w niej uczono?
Szkoła marzeń byłaby miejscem, w którym chce się przebywać bez przymusu, ale z chęcią oraz zapałem do zdobywania i przekazywania wiedzy. Idealna szkoła to także ciekawe lekcje, które przygotowywałyby dzieci i młodzież do prawdziwego życia.
Metody uczenia się (strategie ułatwiające przyswajanie wiedzy)
Riki Linksman, ekspert w dziedzinie technik przyspieszonego uczenia się opartych na pracy mózgu stwierdził, że każdy człowiek jest obdarzony „superłączem edukacyjnym” (sposób przetwarzania danych), dzięki któremu uczenie się staje się łatwiejsze i efektywniejsze. Najtrafniejsza metoda uczenia się to suma dominującej półkuli i stylu uczenia. Po co niepotrzebnie tracić czas na nieproduktywne przyswajanie wiedzy, skoro można znaleźć odpowiednią metodę i robić to błyskawicznie?
Inteligencja emocjonalna (zdolność rozpoznawania uczuć własnych i innych osób)
Inteligencja emocjonalna wpływa na relacje międzyludzkie, umiejętność radzenia sobie ze stresem, sytuacjami kryzysowymi itp. Posiadanie wiedzy o swojej uczuciowości pozwoliłoby na tworzenie adekwatnej samooceny i samokontroli. Nauczyciel na lekcjach z inteligencji emocjonalnej poruszałby tematy dotyczące emocji innych, np. empatii, asertywności, perswazji.
Inteligencja finansowa
Uczestnictwo w tego typu zajęciach pozwoliłoby nabyć umiejętność, która może uchronić przed problemami związanymi z pieniędzmi, zarówno z ich brakiem, jak i niedoborem. Uczniowie mieliby możliwość zrozumienia procesów przepływu pieniędzy, ich wydatkowania itp. Nauczyciel pomógłby odpowiedzieć na pytania, np. Na co zwracać uwagę podczas brania kredytów? Jak oszczędzać?
Budowanie relacji i związków oraz komunikacja międzyludzka
We współczesnym świecie więzi międzyludzkie ulegają spłyceniu i dlatego lekcje z budowania związków oraz relacji pozwoliłyby uczniom na zapoznanie się z zagadnieniami, które dotyczą tworzenia udanych relacji, partnerskich związków, trwałych przyjaźni. Dzięki temu wiedzieliby jak zjednywać sobie ludzi, jak mówić, ale i słuchać. Warto rozmawiać, wczuwać się w pozycję drugiej osoby, budować więzi, a nie mosty. Tego wszystkiego powinno uczyć się w szkole.
Przedsiębiorczość, czyli poszukiwanie zmian i ich wykorzystanie dla osiągnięcia profitów
Lekcje z przedsiębiorczości mają na celu pokazanie uczniom jak ważne są innowacje i podejmowanie ryzyka w warunkach niepewności, w różnych dziedzinach życia: szkoła, praca, polityka itp. Przedsiębiorczość jest kojarzona głównie z zagadnieniami ekonomicznymi, gospodarczymi oraz z postawą życiową osoby zdolnej i ukierunkowanej na osiąganie określonych celów. Jakich zagadnień może się nauczyć osoba uczęszczająca na zajęcia z przedsiębiorczości? Entuzjazmu w działaniu, umiejętności wyznaczania celów, zdecydowania w podejmowanych krokach, negocjowania, analizy sytuacji. Zajęcia z przedsiębiorczości są prowadzone w szkołach, jednak dopiero w późniejszym etapie. Warto byłoby jednak takie zajęcia prowadzić już od najmłodszych lat.
Rozwiązywanie problemów
Rozwiazywanie problemów to zastosowanie różnych metod i technik, by zidentyfikować i wdrążyć rozwiązania, które wykluczają napotkaną trudność. Na zajęciach nauczyciel podpowiadałby uczniowi, jak tego dokonać, ale nie dawałby gotowych odpowiedzi. Naprowadzałby, aby na początku należy zdiagnozować problem, następnie ustalić posiadane zasoby, zdecydować się na określone działania, a na końcu ocenić efekt swojej pracy. Jest to pomocne we wszystkich sferach życia.
Edukacja zdrowotna
Na takich lekcjach nauczyciel przekazywałby informacje jak zachować zdrowie i utrzymać je do późnej starości. Akcentowałby, że wpływ na zdrowie ma nie tylko odpowiednia aktywność fizyczna, ale także zbilansowana dieta oraz unikanie używek. Przekazywałby informacje, jak niepoprawne nawyki życiowe potrafią wpłynąć na samopoczucie, pracę mózgu czy działanie innych narządów nie tylko aktualnie, ale również w przyszłości. Dodatkowo uczniowie
Dodatkową ideą przekazywaną na lekcjach byłoby rozwijanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie własne, ale i innych. Uczniowie uczyliby się, jak identyfikować i rozwiązywać problemy zdrowotne oraz doskonalić umiejętności sprzyjające dobremu samopoczuciu. Nauczyciel akcentowałby, jak bardzo istotna jest profilaktyka, ale i umacnianie zdrowia. W dotychczasowej praktyce szkół skupiano się zazwyczaj na problematyce patologii. Należałoby to podejście zmienić, poszerzyć tematykę, by poprzez edukację zdrowotną rozwijać umiejętności życiowe.
Zarządzanie sobą w czasie, czyli organizowanie życia
Na takich lekcjach nauczyciel uczyłby młodzież jak być menadżerem swojego życia, jak wyznaczać sobie cele, planować, decydować o sposobie realizacji zadań, podejmować kroki do realizacji zamierzeń, a także kontrolować osiągnięte wyniki i ewentualnie korygować czynności. Uczniowie nabyliby świadomość przyczyn utraty czasu, co bardzo ułatwiłoby mu godzenie różnych ról.
A Wy macie jakieś pomysły na przedmioty, jakie powinny się znaleźć w programach edukacyjnych?