Prymus – czy warto się wyróżniać na tle klasy?

czy warto być prymusem

W szkołach można znaleźć całą galerię postaci – średniaków, indywidualistów, buntowników, gwiazdy sportu... Wśród nich wyróżniają się jednostki wybitne, odznaczające się najlepszymi wynikami w nauce, czyli prymusi. Uchodzą za osoby inteligentne, rozsądne, wszechstronne, ale też niejednokrotnie samochwalcze, nonszalanckie i chcące się przypodobać nauczycielom. Czy opłaca się przewyższać innych pod względem nauki i odcinać od reszty klasy?

Tak – warto być prymusem

Prymusi nie mają problemów z nauczycielami, bo zazwyczaj są przez nich lubiani i doceniani. Często są gospodarzami klas i bez żadnych przeszkód rozwiązują konfliktowe sytuacje z pedagogami, Spotykają się z pozytywną akceptacją pomysłów, np. żeby przełożyć klasówkę na inny termin czy zorganizować wycieczkę. Stanowią wzór do naśladowania. Godnie reprezentują szkołę poprzez uczestnictwo w różnego typu olimpiadach, konkursach naukowych. Niejednokrotnie inicjują działania, z których efektów korzystają pozostali uczniowie, np. są założycielami kół zainteresowań.

Prymusi otaczają się zwykle niewielką grupą przyjaciół, z którą dzielą wspólne pasje i upodobania. Często pomagają im w nadrabianiu zaległości w szkole i ujawniają tajniki swojej obszernej wiedzy. Uczenie się nie zawsze jest ich ulubionym zajęciem, ale na pewno przyswajanie wiedzy nie jest dla nich trudne. Osiągają znakomite wyniki w nauce, co otwiera im drogę do zdobywania szczytów na dalszej drodze edukacji, a potem w życiu zawodowym. Są chętnie przyjmowani do pracy, jednak trzeba pamiętać, że oprócz wiedzy i umiejętności liczy się też charakter, sposób bycia, reagowania na różne sytuacje itp. Zdarza się, że perfekcyjny i inteligentny student zaraz po zdobyciu tytułu magistra zostaje na uczelni i staje się jej pracownikiem.

Prymus nie musi wysłuchiwać ciągłych narzekań rodziców: „Weź się za naukę. Idź odrób lekcje”. Jego nie trzeba zachęcać do uczenia się, bo sam to robi bez żadnego przymuszania. Dobrze zorganizowany i wzorowy uczeń potrafi znaleźć czas na studiowanie i na relaks. Żadna wywiadówka nie jest straszna wzorowemu uczniowi, bo mówi się o nim na niej w samych superlatywach. Opiekunowie potrafią docenić swoją pociechę za osiągnięcia w szkole i przygotowują dla niego niespodzianki, np. wspólne wyjścia do kina, wyjazd na wakacje.

Dobre oceny uzyskiwane przez piątkowych uczniów są dla nich nagrodą za efektywną pracę intelektualną i sygnałem, że to, co robią oraz osiągają jest mile widziane, ma wyższy cel i pozwala na dalszy rozwój, a nie stanie w miejscu. Prymusi uczą się systematycznie i nie zarywają nocy przed kluczowymi egzaminami, bo wszystko mają już opanowane.

Nie – nie opłaca się walczyć o tytuł prymusa

Prymusi są często napiętnowani przez kolegów i stają się ich kozłami ofiarnymi. Dlaczego? Bo zazdroszczą im inteligencji, dobrych relacji z pedagogami, czują się od nich gorsi... Niektórzy piątkowi uczniowie wolą wtopić się w tłum, udawać, że nie są przygotowani do lekcji, mieć święty spokój i przychylność ze strony innych.

Nierzadko prymusi są samotni, nielubiani albo otoczeni dwulicowymi osobami, które chcą ich tylko wykorzystać, bo np. trzeba przygotować na zajęcia referat, a sami nie potrafią lub im się nie chce tego robić. Dobry uczeń na pewno perfekcyjnie odrobi zadaną przez nauczyciela pracę, zatem warto się z nim zbratać. Incydentalnie sami prymusi są pyszałkowaci, patrzą na innych z góry i przez to nie zyskują sympatii rówieśników.

Często się zdarza, że dobre oceny wcale nie rzutują na dalszą ścieżkę kariery, tylko faktycznie posiadane umiejętności, wiedza. Sukces to efekt działania wielu czynników i sprzyjających okoliczności losu. Panuje przekonanie, że prymusi skupiają się na robieniu dobrego wrażenia, a nie na faktycznej pracy.

Prymusi będący pod presją wymagających rodziców, którzy chcieliby samych czerwonych pasków na koniec roku i wzorowych ocen w dzienniku tracą radosne i beztroskie lata. Zamiast spędzać czas ze znajomymi, łamią sobie głowy nad ułamkami, regułami ortograficznymi itp. Trzeba tak gospodarować godzinami, aby połączyć przyjemności z obowiązkami.

Warto czy nie warto być prymusem w klasie? Z każdego stanowiska można wybrać plusy i minusy. Na pewno pożądaną cechą ucznia jest chęć poszerzania swojej wiedzy, doskonalenia umiejętności i nawiązywania pozytywnych relacji międzyludzkich. Wskazane jest, by wykorzystać swój potencjał, inteligencję i wyróżniać się z tłumu, ale jednocześnie szanować i pomagać innym, nie stawiać siebie na piedestale oraz z dalszym zapałem i energią rozwijać się. Prymus to osoba wszechstronna, zdolna, przenikliwa, a zarazem bardzo pracowita, bystra, ale nie snobistyczna i zadufana w sobie. Uczniowie do takiego ideału zmierzajcie. 

O autorze

avatar
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Do czego można wykorzystać Internet w edukacji?

W dzisiejszym świecie cyfryzacji i powszechnego dostępu do internetu, zasoby sieciowe stają się konkurencją dla tradycyjnej formy szkolnictwa. Coraz większa liczba uczniów przeszukuje zasoby sieć w poszukiwaniu informacji i poszerzaniu wiedzy.

Zdalna nauka – jak zorganizować sobie pracę, żeby nie zwariować?

Zdalny system nauki różni się od tego, który znasz ze szkoły. Ucząc się w ten sposób, możesz doświadczać wielu trudności – np. z koncentracją czy organizacją pracy. Jak sobie z nimi radzić? Co zrobić, żeby uczyć się efektywnie? Sprawdź nasze porady.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024