Umiesz haftować? Znasz się na klejeniu modeli samolotów? A może grasz na instrumencie? To tylko kilka obszarów, w których masz możliwość dzielenia się swoimi umiejętnościami z innymi, a przy okazji na tym zarobić. Jak jednak przełożyć teorię na praktykę? Zacznij od zaplanowania swoich działań. Oto kilka wskazówek, które Ci w tym pomogą.
Może się wydawać, że prowadzenie zajęć praktycznych to wyzwanie większe niż udzielanie „zwykłych”, a więc typowo szkolnych lekcji. W rzeczywistości jednak wszystko zależy od tego:
-
do czego masz predyspozycje,
-
w jaki sposób zaplanujesz swoje zajęcia.
Zobacz, na co zwrócić uwagę.
Forma zajęć praktycznych: wybierz odpowiednią dla swojej dziedziny
Zajęcia praktyczne to bardzo szeroka kategoria. Jak bowiem porównać ze sobą np. zajęcia z jogi i te dotyczące grafiki komputerowej? Każdy typ lekcji buduje inny typ kompetencji, w związku z tym i forma uczenia powinna być inna.
W przypadku zajęć praktycznych możesz postawić na teoretyczny instruktaż albo typowo warsztatową formę, w której wspólnie z uczniem pracujesz nad jakimś projektem.
W pierwszej wersji lekcje będą opierały się np. na przedstawieniu konkretnej techniki. Chodzi o omówienie jej podstaw teoretycznych, zademonstrowanie krok po kroku, jak to zrobić i – najczęściej – zadanie uczniowi samodzielnego wykonania pracy.
W trakcie zajęć warsztatowych wspólnie z uczniem pracujesz nad wykonaniem konkretnego projektu. Możecie np. pracować obok siebie – uczestnik kursu będzie próbował powtarzać Twoje działania.
Czy musisz wybierać? I tak, i nie. Czasem, jak np. przy zajęciach DIY, teoretyczny instruktaż możesz przeplatać z warsztatami. W innych sytuacjach – np. przy lekcjach śpiewu – zajęcia będą przybierały formę warsztatów, z ewentualnymi wstawkami teoretycznymi.
Zajęcia indywidualne, a może w małych grupach?
Specyfiką zajęć praktycznych często jest to, że uczniowie przez ich większą część wykonują pracę samodzielnie, pod okiem tutora. Tak jest choćby podczas zajęć związanych z „robótkami ręcznymi”, a więc np. haftowaniem czy szydełkowaniem, a także na zajęciach artystycznych (rzeźba, ceramika, rysowanie, malowanie itp.). Oznacza to, że jeden nauczyciel może w tym samym czasie zająć się więcej niż jednym uczniem. A skoro tak – czemu nie zaprosić na lekcję większej grupy kursantów? W ten sposób możesz zwiększyć swoje przychody z udzielania korepetycji. Pamiętaj jednak, że większa liczba uczestników może oznaczać również np. konieczność wynajęcia sali odpowiedniej do przeprowadzenia lekcji.
Są również takie zajęcia, które sprawdzą się raczej tylko w wersji indywidualnej – to np. lekcje śpiewu czy np. jazdy na rolkach lub pływania. Tu stały i bezpośredni kontakt z tutorem jest konieczny, a uwaga nauczyciela nie powinna być dzielona na kilku uczestników.
Offline czy online?
Zajęcia praktyczne – z uwagi na ich specyfikę – najlepiej jest prowadzić stacjonarnie. Wówczas zyskujesz szansę na żywy kontakt z uczestnikami i możesz „fizycznie” poprawić ich pracę. Czasem jednak warto rozważyć prowadzenie zajęć online. Sprawdzą się wówczas, gdy:
-
oferujesz lekcje z bardzo nietypowego zakresu, a znalezienie zainteresowanych w pobliżu miejsca zamieszkania jest nieskuteczne,
-
przedmiot Twoich zajęć praktycznych daje możliwość zdalnej pracy – bez trudu możesz prowadzić online np. lekcje grafiki komputerowej (opcja dzielenia ekranu pomoże Ci w praktyce śledzić i pokazywać to, co ważne).
Możesz również pomyśleć o nagrywaniu filmów z instruktażami – umieszczenie ich na portalach typu YouTube może Ci przynieść rozgłos i pomoże zbudować wizerunek eksperta.
Ile za godzinę zajęć?
Ustalenie stawki za lekcję to problem, z którym zmaga się wielu korepetytorów. Zwłaszcza w niszowych dziedzinach możesz mieć problem – z uwagi na niewielką konkurencję. Nie masz wówczas skali porównania. Niemniej jednak, aby ją ustalić, zastanów się:
-
ile trwają zajęcia – te praktyczne często są dłuższe i mają np. 90 czy 120 min,
-
czy i jakie ponosisz koszty w związku z ich organizacją – oblicz, ile wydajesz np. na dojazd do ucznia, wynajem sali, w której odbywają się zajęcia, a także materiały niezbędne do przeprowadzenia lekcji. To wszystko podnosi Twoją stawkę,
-
jaki jest Twój poziom wiedzy i doświadczenia – jeśli jesteś ekspertem, który może się pochwalić osiągnięciami w swojej dziedzinie, za godzinę lekcji możesz wziąć więcej niż początkujący.
Aby zachęcić klientów do dłuższej współpracy, możesz im zaoferować możliwość wykupienia pakietów kilku lekcji ze zniżką – to opcja, która cieszy się sporą popularnością.
Przemyślany plan pracy to podstawa
Zajęcia praktyczne często wymagają dodatkowego przygotowania i wysiłku ze strony nauczyciela. Uwzględnij to, określając, ile zajęć dziennie i tygodniowo jesteś w stanie poprowadzić i jakich przerw potrzebujesz pomiędzy kolejnymi.
Przykładowo:
-
jeśli prowadzisz zajęcia z obszaru fitness, nie możesz się sam „przećwiczyć” – zapomnij więc o planowaniu całodniowych sesji z klientami, podczas których będziesz ćwiczyć wspólnie z nimi,
-
jeżeli Twoje lekcje mają artystyczny charakter, może się okazać, że po sesji rzeźbienia czy przygotowywania ceramiki trzeba będzie doprowadzić salę do porządku – na to potrzeba czasu, w związku z czym ustawianie dwóch lekcji „pod rząd”, tylko z 5-minutową przerwą, może być problematyczne,
-
zajęcia sportowe mogą również wymagać przebrania się w odpowiedni strój czy wzięcia prysznica – to również zajmuje czas.
Pamiętaj także, że czasem może Ci być trudno określić precyzyjne ramy czasowe zajęć – problemy pojawiają się choćby przy lekcjach gotowania. Dlatego lepiej wydłużyć zakładany czas trwania lekcji, aby kolejne nie nałożyły się na nią.
Trzymaj się tych kilku wskazówek, aby zapewnić zarówno swoim uczniom, jak i sobie lepsze doświadczenia związane z zajęciami praktycznymi. Powodzenia!