Prezenty na Dzień Nauczyciela 2024

dzień nauczyciela

Dzień Edukacji Narodowej

Święto obchodzone dnia 14 października, popularnie zwane Dniem Nauczyciela, zostało ustanowione dnia 27 kwietnia 1972 roku. Na podstawie zapisów w ustawie, dzień ten jest wolny od zajęć szkolnych. W niektórych szkołach organizowane są akademie i inne uroczystości uświetniające to wydarzenie. Jednak w większości szkół jest to dzień wolny dla uczniów. Ze względu na fakt, że szkoła musi zapewnić w ten dzień opiekę dla mniejszych dzieci, nie wszyscy nauczyciele mają tego dnia wolne. Pracują świetlice, czasem organizowane są wyjścia do kina, czy na inną ciekawą wycieczkę. A co można podarować nauczycielowi w podzięce za jego trud i starania codziennej pracy? Prezent nie musi, a nawet nie może być drogi, ale powinien być wyjątkowy. Poniżej przedstawiamy pomysły na prezenty na Dzień Nauczyciela. 

Prezent na Dzień Nauczyciela — co na to prawo?

Tak zwana ustawa Kamilka, inaczej lex Kamilek, która weszła w życie dnia 24 lutego 2024 roku, zmienia nieco zasady dotyczące obdarowywania nauczycieli prezentami. W nowych wytycznych znalazł się bowiem zapis:

Nie wolno ci przyjmować pieniędzy ani prezentów od dziecka, ani opiekunów dziecka. Nie wolno ci wchodzić w relacje jakiejkolwiek zależności wobec dziecka lub opiekunów dziecka, które mogłyby prowadzić do oskarżeń o nierówne traktowanie bądź czerpanie korzyści majątkowych i innych.

Zgodnie z odpowiedzią uzyskaną przez redakcję jednego z portali informacyjnych, a pochodzącą od Joanny Bogiel-Jażdżyk z biura prasowego resortu sprawiedliwości nie oznacza to, że wprowadzony został całkowity zakaz wręczania prezentów z okazji Dnia Nauczyciela. Powyższy fragment ustawy dotyczy w szczególności wręczania prezentów lub innych korzyści majątkowych przez pojedynczych uczniów (bądź ich rodziców), co mogłoby prowadzić do nierównego traktowania.

Zatem prezent wspólny od klasy dla nauczyciela z okazji święta czy zakończenia roku szkolnego tak, ale... nie za drogi. Chociaż urzędnicy nie określają, jakie dokładnie podarki są "akceptowane" i do jakiej kwoty, warto zachować umiar. 

Prezent na Dzień Nauczyciela od serca, bez nakładów finansowych

  1. Mniejsze dzieci mogą przygotować swojemu nauczycielowi laurkę lub własnoręcznie wykonaną zakładkę do książki. Osobiście napisane życzenia, przyozdobione pięknym obrazkiem, z pewnością rozgrzeją serce nauczyciela.
  2. Biżuteria dla pani wychowawczyni – oczywiście nie ta droga, kupowana w sklepie, a samodzielnie wykonana z makaronu, koralików czy czegokolwiek innego, co Wam głowa podpowie. Oklepane? Wcale nie.
  3. Jesienne bukiety – na ulicach pełno kolorowych liści, pod stopami kasztany i żołędzie. Przygotowanie kompozycji składającej się z jesiennych skarbów natury, to frajda zarówno dla dzieci, jak i nietuzinkowy bukiet dla nauczyciela. Parę gałązek jarzębiny doda wiązance charakteru.
  4. Słodkości – kto ich nie lubi… A może zamiast tradycyjnej bombonierki upieczecie coś sami? Z pomocą rodziców, lub samodzielnie, możecie przygotować mini muffinki, ciasteczka lub ciasto ze specjalną dedykacją dla Waszego nauczyciela. Oczywiście warto zorientować się, czy aktualnie nie przebywa na diecie lub nie jest uczulony na jakiś rodzaj pokarmu.
  5. Artystyczne show – samodzielnie przygotowane przedstawienie opisujące dzień powszedni z życia nauczyciela. Poszukajcie, może w Waszej klasie kryje się dusza poety, która chciałaby napisać wiersz lub piosenkę. Można tekst ułożyć również wspólnie.

Prezent za parę groszy 

  1. Kubek – dość powszechny prezent wśród podarunków. Dlaczego? Bo każdy nauczyciel kojarzony jest z kubkiem herbaty lub parującej kawy. Zamiast tradycyjnego kubka poszukajcie kubków personalizowanych. Można wybrać taki z imieniem nauczyciela, śmiesznym tekstem, lub zamówić kubek z własną dedykacją. A może sprawdzi się kubek termiczny? W końcu nauczyciel zdąży wypić ciepłą kawę, zanim mu ostygnie.
  2. Notatnik – kupcie zwykły notes w księgarni, ale ozdóbcie go według własnego pomysłu. W środku może się znaleźć również dedykacja od całej klasy. Okładkę, nawet najprostszego notesu, można pięknie przyozdobić obrazkami, cekinami, kokardkami. Takiego notatnika nikt mieć nie będzie.
  3. Album ze zdjęciami – jeżeli macie klasowe zdjęcia, ze wspólnych szkolnych wycieczek, występów, albo takie zrobione poza szkołą, przygotujcie unikatowy album. W albumie mogą znaleźć się zdjęcia zarówno aktualne, ale także takie z Waszego dzieciństwa. Możecie do tego przygotować quiz dla nauczyciela. Pod zdjęciami, na których byliście zupełnie mali, zakryjcie Wasze imiona. Zadaniem nauczyciela będzie odgadnąć, kto kryje się na fotografii.
  4. Bombonierka, czekoladka – to chyba najpopularniejszy prezent, jeżeli nie liczyć kwiatów. Jeżeli sam nauczyciel nie połasi się na słodkości, to z pewnością jego rodzina lub znajomi ucieszą się ze słodkiej przekąski.
  5. Własnoręcznie przyozdobiony wazon na kwiaty. Do tego wystarczy zwykły szklany wazon, który zostanie przyozdobiony wstążkami, farbami witrażowymi. Świetnie nada się także do tego butelka czy słoik. Wazonów nigdy za dużo.
  6. Tradycyjny bukiet kwiatów lub kwiat doniczkowy.

Niezależnie od tego, czy darzycie sympatią swoich nauczycieli, czy też nie pałacie do nich wyjątkową miłością, w dniu ich święta warto podarować chociaż skromnego kwiatka. Nauczyciele, choć różni, wykonują bardzo ciężki zawód i ich starania powinny zostać docenione.

 

O autorze

avatar
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

7 doświadczeń, które warto przeprowadzić z dzieckiem w domu

Nie ma lepszego sposobu na zdobywanie nowej wiedzy niż praktyczne ćwiczenia i bezpośrednie działanie. Większość dzieci lubi eksperymentować i odkrywać w ten sposób to, co nieznane. Udane przeprowadzanie doświadczeń to połączenie ciekawości młodego człowieka, dozoru dorosłego i wspólne puszczanie wodzy fantazji. Rodzice muszą wykazać się tutaj kreatywnością, a zarazem stworzyć bezpieczne i komfortowe warunki do twórczej pracy. Jakie eksperymenty można przeprowadzić w domu?

Tajemnice piramidy żywieniowej

Zdecydowana większość z nas lubi tajemnice i zagadki. Stąd też ogromna popularność pokojów typu escape room, gdzie po zamknięciu w pomieszczeniu musimy rozwiązać serię łamigłówek, żeby się stamtąd wydostać. Swoją drogą świetna rodzinna zabawa i trochę aktywności nie tylko dla mózgu.Tak to z tymi tajemnicami jest, że chcemy je odkrywać. Dziś postaram się rozwikłać zagadkę piramidy żywieniowej dla dzieci i młodzieży, bo wiem, że nie jest ona dla wszystkich do końca zrozumiała. Zatem od początku.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024