Egzaminy tuż, tuż? Zobacz, jak wykorzystać ostatnie miesiące, aby się do nich przygotować

Choć do wiosny, która w Polsce jest zwyczajowo czasem egzaminów dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i średnich, zostało jeszcze trochę czasu, aby dobrze wypaść na testach, właśnie teraz trzeba rozpocząć etap intensywnych przygotowań. Zastanawiasz się, co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie dobrego wyniku – takiego, który otworzy Ci drogę do sukcesu naukowego, a później zawodowego? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci efektywnie wykorzystać pozostały czas.

Kiedy warto rozpocząć przygotowania do egzaminu?

Zasadniczo do testów przygotowujesz się od pierwszych lekcji na danym poziomie zaawansowania, który prowadzi do egzaminu. W końcu w trakcie zajęć nauczyciel omawia każdy z tematów, który później może pojawić się na teście. Jednak nauka ta jest rozciągnięta na kilka lat. A skoro tak, pewne informacje z biegiem czasu mogły Ci już umknąć. To zupełnie normalne – wiedza, aby pozostała łatwo dostępna do wykorzystania, musi być powtarzana.

To właśnie dlatego tak ważne jest wyznaczenie dobrego momentu rozpoczęcia ostatniego etapu przygotowań do egzaminu: tego powtórkowego. Kiedy przychodzi na niego najlepszy moment? W przypadku poważnych i przekrojowych testów – np. egzaminy ósmoklasisty czy matury – optymalnym czasem jest okres między 4 a 6 miesięcy przed „dniem zero”. Oczywiście to tylko orientacyjne wyliczenia, ponieważ wiele zależy od:

  • Twoich indywidualnych uwarunkowań,

  • stanu wiedzy przed rozpoczęciem powtórek,

  • Twojej determinacji i motywacji,

  • sposobu, w jaki wykorzystasz pozostałe do egzaminu momenty.

Jeśli jednak będziesz mieć odpowiednio wysoką motywację do działania i dobierzesz odpowiednie narzędzia przeprowadzania powtórek – prawdopodobieństwo, że znacznie podwyższysz wynik uzyskany na egzaminie, jest bardzo wysokie.

Przygotowania do egzaminu: od czego zacząć?

Masz wystarczająco dużo motywacji i zapału do działania? Doskonale! Teraz czas zaplanować pracę. Warto to zrobić, zanim rzucisz się w wir powtórek. Dzięki opracowaniu rozsądnego harmonogramu – takiego, którego będziesz się w stanie trzymać – krok po kroku odświeżysz i poszerzysz niezbędne Ci informacje. Jak go stworzyć?

  1. Zacznij od zajrzenia do wymagań egzaminacyjnych – jeśli mowa o maturze, egzaminach zawodowych czy po ósmej klasie, znajdziesz je np. w informatorach dostępnych na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

  2. Spójrz na zakres wiedzy i umiejętności, jakie musisz przyswoić przed przystąpieniem do egzaminu. Postaraj się ocenić uczciwie, jak czujesz się w poszczególnych obszarach. Zaznacz te, które wydają Ci się najtrudniejsze lub najmniej znane. To właśnie te rzeczy, z którymi radzisz sobie najsłabiej, powinny być dla Ciebie priorytetem podczas przygotowań do egzaminu.

  3. Przyjrzyj się również temu, jak wygląda punktacja za poszczególne części egzaminu. Zobacz, które zadania pozwolą Ci zdobyć największą część punktów. Najczęściej to te otwarte. Je również warto poćwiczyć, aby zwiększyć szanse na pozytywną opinię.

  4. Wyznacz regularne dni i godziny, kiedy będziesz się uczyć – jeśli zdecydujesz się na samodzielną naukę, postaraj się robić powtórki nawet codziennie. Ale uwaga! Nie przepracowuj się. Wystarczy nawet 10-20 minut dziennie, aby krok po kroku „wdrożyć się” w egzaminacyjną rzeczywistość.

Jak się przygotować do egzaminu: samodzielnie czy z pomocą korepetytora?

Decyzja ostatecznie należy do Ciebie i jest uzależniona zarówno od budżetu, jakim dysponujesz, jak i Twojego stylu nauki. Pamiętaj jednak, że przygotowania z dobrym korepetytorem to bardzo dobra inwestycja. Wybierając tę drogę:

  • zyskasz możliwość obiektywnej oceny Twojego stanu wiedzy i umiejętności przez eksperta – korepetytor sprawdzi, ile umiesz i gdzie masz najwięcej braków,

  • będziesz mógł z nauczycielem skupić się na kluczowych obszarach związanych z egzaminem – np. przećwiczyć rozwiązywanie zadań otwartych i uzyskać ich rzetelną ocenę,

  • otrzymasz szereg praktycznych wskazówek dotyczących strategii egzaminacyjnych,

  • zyskasz większą motywację do działania – współpraca z korepetytorem oraz wynikające z niej obowiązki (np. wykonanie pracy domowej i przygotowania się z zajęć na zajęcia) pozwolą uniknąć prokrastynacji.

Aby jednak zmaksymalizować szanse na sukces, wybierz korepetytora, który ma doświadczenie w przygotowywaniu swoich uczniów do egzaminów: zna dobrze procedury i praktyki stosowane w ich trakcie. Dobrze, jeśli sam jest egzaminatorem.

Pamiętaj także, że korepetytor może pomóc w przygotowaniu do egzaminów na uczelni wyższej – znajdziesz go zarówno wśród studentów wyższych lat, jak i doktorantów oraz doświadczonych wykładowców akademickich.

A co jeśli chcesz się przygotowywać samodzielnie? Wówczas:

  • skoncentruj się na rozwiązywaniu przykładowych arkuszy egzaminacyjnych – więcej nauczysz się w praktyce niż przez przyswajanie teorii, a przy okazji wypracujesz mechanizmy, które pozwolą Ci lepiej przygotować się do każdego typu zadania, które spotka Cię na egzaminie,

  • przyjrzyj się przykładowym rozwiązaniom zadań otwartych – to pomocne zarówno w przypadku egzaminów humanistycznych, jak i z zakresu nauk ścisłych,

  • skorzystaj z repetytoriów wydanych właśnie z myślą o przygotowujących się do egzaminu – zawierają skondensowaną w pigułce wiedzę, co pozwoli Ci szybko odświeżyć niezbędne informacje.

I na koniec najważniejsze: im więcej będziesz ćwiczyć przed egzaminem, tym mniejszy będzie Twój stres w jego dniu. Wejdziesz na salę pewnym krokiem i… zapewne uzyskasz dobry wynik. Życzymy połamania długopisu!

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Opis obrazka po angielsku - praktyczne wskazówki

Opisywanie obrazków w języku obcym jest bardzo często stosowanym ćwiczeniem, a także zadaniem egzaminacyjnym.

Przygotowanie do matury czas zacząć

Do matury 2017 zostało nieco ponad 6 miesięcy. Część pisemna z języka polskiego rozpocznie się 4 maja o godz. 9:00. Czy to oznacza, że już trzeba zacząć się uczyć? A może jest już za późno?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024