Organizacja pracy dla udzielających korepetycji z zajęć praktycznych

Choć korepetycje kojarzą się z lekcjami typowo szkolnych przedmiotów, dziś coraz większą popularnością cieszą się zajęcia nastawione na praktykę. Joga, gra w szachy, gotowanie, robótki ręczne, gra na instrumentach, wykonywanie makijażu… możliwości są nieskończone. Być może jesteś ekspertem w jednej z takich dziedzin i zastanawiasz się, jak zorganizować swoją pracę z uczniami? Oto kilka wskazówek, które Ci to ułatwią.

Jeśli chcesz prowadzić korepetycje z typowo praktycznych przedmiotów, zdecydowanie łatwiej będzie Ci zacząć od udzielania lekcji „na żywo”, a nie on-line. Wszystko z uwagi na specyfikę zajęć, które często wymagają nie tylko demonstracji, ale przeprowadzenia ucznia krok po kroku przez daną czynność. Łatwiej Ci będzie to zrobić w bezpośrednim kontakcie. Dlatego przygotowane poniżej wskazówki skoncentrują się właśnie na lekcjach face-to-face.

Organizacja zajęć praktycznych – lokalizacja

To, gdzie będziesz prowadzić zajęcia praktyczne, zależy w dużej mierze od ich charakteru, a co za tym idzie – wymagań „technicznych”. Przykładowo, aby poprowadzić lekcję jogi, potrzebujesz kawałka płaskiej podłogi, mat do jogi oraz komfortowego stroju. Możesz:

  • odpowiednią przestrzeń na stałe wygospodarować w domu (np. w dużym salonie),

  • wynająć salę,

  • prowadzić treningi u swoich klientów.

Jeśli chcesz udzielać lekcji gotowania, najlepiej przystosować do nich kuchnię we własnym domu (opcjonalnie – można uczyć w domu klienta, pod warunkiem, że zapewni on odpowiednie wyposażenie oraz składniki spożywcze).

Zastanów się więc:

  • ile przestrzeni potrzebujesz do udzielania lekcji – czy wystarczy odrobina miejsca w salonie (jak np. w przypadku lekcji szydełkowania czy decoupage), czy niezbędna jest większa powierzchnia,

  • czy wnętrze musi być w jakiś sposób przystosowane do prowadzenia zajęć (np. wyposażone w odpowiedni sprzęt, właściwie zaaranżowane, zabezpieczone itp.),

  • czy jesteś w stanie zaadaptować przestrzeń na lekcje w swoim domu – zarówno technicznie, jak i logistycznie (chodzi o to, aby udzielanie lekcji nie przeszkadzało innym domownikom),

  • czy lekcji możesz udzielać „mobilnie” – również z dojazdem do klienta, co może stanowić wartość dodaną Twojej oferty

  • czy lekcji możesz udzielać na „świeżym powietrzu” – to ciekawe uatrakcyjnienie, które również zwiększy atrakcyjność propozycji; sprawdzi się np., gdy uczysz gry w szachy, jogi czy malarstwa.

Pamiętaj: jeżeli uznasz, że do prowadzenia lekcji musisz wynająć salę, przekalkuluj potencjalne wydatki oraz zyski. Zwłaszcza gdy rozpoczynasz, musisz mieć świadomość, że do momentu, w którym zyskasz większe grono stałych klientów, może upłynąć sporo czasu. Przyda Ci się więc „poduszka finansowa” oraz miejsce oferujące korzystne warunki finansowe wynajmu (np. możliwość wynajęcia sal na godziny). Warto też pomyśleć o zajęciach grupowych. Dobrym rozwiązaniem jest wejście we współpracę z jakimś miejscem spotkań – np. sklepem z rzeczami diy, gdzie zorganizujesz lekcje dla kilku osób (coś w formie warsztatów) z robienia na drutach.

Zajęcia praktyczne: materiały

Jeżeli lekcje, które zamierzasz prowadzić, mają kreatywny charakter – mowa tu np. o gotowaniu, lekcjach plastycznych, związanych z haftowaniem, robieniem na drutach itp. – do ich przeprowadzenia potrzebne są odpowiednie materiały. Pytanie więc: kto powinien je dostarczyć: Ty czy Twój uczeń? Jak je rozliczyć?

Rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wzięcie na siebie kwestii związanych z dostarczeniem akcesoriów niezbędnych do przeprowadzenia lekcji. Dlaczego?

  • Zyskasz pewność, że będziesz mieć pod ręką wszystko, co niezbędne, aby lekcja się odbyła.

  • Masz gwarancję, że materiały mają odpowiednią jakość i spełniają wymagania.

  • Możesz rozliczyć je w cenie zajęć – to argument, który pozwoli Ci podnieść nieco stawkę.

  • Zapewniasz swojemu uczniowi wyższy komfort i pozwalasz mu poznać dobrej jakości produkty związane z tematyką lekcji (np. farby i pędzle, składniki kulinarne, kosmetyki itp.).

Są jednak sytuacje, w których powinieneś poprosić ucznia o wyposażenie się we własne akcesoria. Chodzi np. o:

  • przybory niezbędne do wykonywania ćwiczeń fizycznych – np. taśmy do rozciągania, mata do jogi, bloczek do jogi itp.,

  • instrument muzyczny – o ile pierwsze lekcje gry mogą się odbywać na sprzęcie należącym do Ciebie (np. wówczas, gdy uczeń chce sprawdzić, czy to rzeczywiście hobby dla niego), o tyle później musi mieć już własny – choćby po to, aby mógł ćwiczyć w domu,

  • przybory malarskie / kosmetyczne – np. pędzle do malowania, akcesoria do makijażu itp., itd.,

  • druty, szydełka i inne narzędzia niezbędne do wykonania prac artystycznych.

Wiedz zatem, gdzie postawić granicę.

Ile powinny trwać zajęcia praktyczne?

… i czy standardowe 45-60 min wystarczy? To znowu zależy od tematyki oraz specyfiki prowadzonych korepetycji. Postaraj się jednak podejść do czasu zajęć z otwartą głową. Pamiętaj, że lekcje praktyczne mają inną specyfikę niż te oparte na omawianiu teorii. Uczniowi łatwiej jest utrzymać przez dłuższy czas skupienie, a co za tym idzie – może „wytrwać” dłużej, nieznudzony tematyką.

Dlatego możesz pomyśleć o wydłużeniu pojedynczych zajęć – zwłaszcza tych kreatywnych – np. do 90 minut, a nawet przemyśleć, czy nie organizować zajęć 3- czy 4-godzinnych w weekendy, które będą miały formę warsztatów. Pamiętaj jednak, aby rozsądnie oszacować czas wykonania zamierzonego zadania (np. przygotowania skomplikowanego deseru) – zwłaszcza jeśli jednego dnia masz kilka lekcji praktycznych z rzędu. Twoja punktualność ma znaczenie!

Kilka wskazówek praktycznych dla nauczycieli konkretnych przedmiotów

Ogólne zasady opisane powyżej zasadniczo dotyczą wszystkich nauczycieli przedmiotów praktycznych. Pamiętaj jednak, że dziedzina, w której jesteś ekspertem, może się rządzić własnymi prawami. Zobacz kilka przykładów, które pozwolą Ci spojrzeć na kwestie organizacyjne w szerszej perspektywie.

Jeśli uczysz jogi…

  • przypomnij uczniom (zwłaszcza na pierwszych lekcjach) o wygodnym stroju – jeżeli organizujesz lekcję w swoim domu lub innym miejscu poza mieszkaniem klienta, zapewnij szatnię, w której będzie się można komfortowo przebrać,

  • zadbaj o wyciszenie przestrzeni – tak, aby atmosfera sprzyjała skupieniu się,

  • zaplanuj co najmniej kilkunastominutowe przerwy między kolejnymi lekcjami – dla własnego dobra oraz dla komfortu klientów,

  • możesz na jedne zajęcia zaprosić więcej osób – np. zaoferować lekcje dla par czy grup przyjaciół, które nadal będą kameralne, ale zapewnią uczestnikom dodatkową motywację.

Jeśli chcesz uczyć astronomii…

  • Twoje lekcje praktyczne mogą się odbywać o niecodziennej porze – gwiazdy na niebie obserwuje się najlepiej nocą. Dlatego zajęcia warto zaaranżować z odpowiednim wyprzedzeniem (po sprawdzeniu prognozy pogody) i, najlepiej, zabrać na nie większą grupę uczestników,

  • możesz prowadzić zajęcia w pobliskim planetarium czy centrum nauki lub, opcjonalnie, posiłkować się materiałami audiowizualnymi.

Jeśli uczysz gotowania…

  • pamiętaj o zachowaniu zasad BHP w kuchni, a pod ręką miej zawsze apteczkę – ostry nóż czy tzw. gilotyna do warzyw mogą być niebezpiecznymi narzędziami,

  • zadbaj o to, aby uczniowie nosili podczas przygotowywania posiłków odpowiednie fartuchy,

  • wzbogać lekcje o informacje poświęcone jakości składników; możesz również wybrać się z uczniem (w ramach zajęć) na lokalne targowisko czy do marketu i pokazać w praktyce, jak znaleźć najlepszej jakości warzywa, owoce czy mięso.

Jeżeli uczysz szycia…

  • zajęcia możesz prowadzić i u siebie w domu, i w domu klienta – ważne, aby pod ręką mieć zestaw wszystkich niezbędnych akcesoriów (najlepiej podwójnie, aby podzielić się z uczniem),

  • obserwuj trendy w świecie mody i designu – tak, aby pomóc swoim uczniom przygotowywać akcesoria oraz dodatki, które będą mogli wykorzystać praktycznie,

  • nawiąż współpracę z dobrą pasmanterią – tak, aby lekcje wzbogacić o wizytę w takim sklepie oraz instruktaż dotyczący np. gatunków wełny i nici, rodzajów szydełek i drutów itp.

Jeśli jesteś instruktorem sportowym…

i uczysz np. jazdy na rolkach czy biegania:

  • wybierz odpowiednie miejsce do prowadzenia zajęć – najlepiej takie, które nie jest nadmiernie zatłoczone i stwarza bezpieczne warunki do wykonywania podstawowych ćwiczeń,

  • zwróć szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa uczestników – naucz ich np. bezpiecznych technik hamowania na rolkach czy profesjonalnego stretchingu, aby zmniejszyć ryzyko urazów,

  • w zimie prowadź zajęcia na hali sportowej dostosowanej do specyfiki Twoich zajęć.

To oczywiście tylko kilka przykładów, które pokazują, że szczegóły organizacyjne musisz dopasować do specyfiki prowadzonych zajęć. Niech jednak Cię to nie przeraża. Wystarczy pomyśleć o kilku detalach, aby zacząć zarabiać na własnej pasji!

 

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

16 zabawnych historii korepetytorów cz.2

Oto kolejne 8 historie od korepetytorów, które byli przesłane do redakcji serwisu dla uczestnictwa w konkursie z okazji Dnia Korepetytora, który odbył się 25 maja. Zapraszamy do lektury!

Jak zorganizować miejsce korepetycji w domu?

Korepetytorzy głównie prowadzą zajęcia w domu ucznia lub przyjmują ucznia u siebie. Jak zorganizować miejsce do prowadzenia zajęć u siebie w domu?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024