Dzisiejszy artykuł jest podsumowaniem wszystkich dotychczasowych publikacji na temat marketingu internetowego. Cały cykl jest skierowany do korepetytorów chcących rozpocząć lub udoskonalić samodzielną promocję swoich usług w sieci, a także do podmiotów branży edukacyjnej, takich jak szkoły językowe, muzyczne czy centra nauki.
Po co marketing dla edukacji?
Marketing, to wywoływanie potrzeby w potencjalnych klientach. Dlatego też na dzisiejszym rynku edukacji pojawiają się nie usługi, a obietnice, nie coś, co jest niematerialne, ale mierzalne zapewnienie 100% satysfakcji. To wszystko sprawia, że potencjalny odbiorca na rynku może zmaterializować sobie usługę i dzięki temu bardziej się do niej przekonać.
Promocja w edukacji
Jednym z elementów miksu marketingowego, obok zaprojektowania produktu, ustalenia ceny, określenia kanałów dystrybucji, zasobów ludzkich wykonujących usługę, procesów związanych z produktem i świadectwem materialnym, jest jeszcze promocja, czyli przekazywanie informacji potencjalnym klientom oraz perswazja.
Narzędzia promocji
Promocję możemy prowadzić przy pomocy różnych narzędzi. Ich dobór zależy przede wszystkim od specyfiki odbiorców oraz od charakteru całego rynku. Branża edukacyjna jest bardzo aktywna w Internecie. Dotyczy to nie tylko wykorzystania sieci jako narzędzia przekazu, ale w szczególności promocji.
Mocno ugruntowała się także społeczna strona działań edukacyjnych. Dlatego też wiele szkół, a także sami korepetytorzy, zakładają strony na Facebooku, aby być w stałym kontakcie ze swoimi uczniami. Warto to robić, aby budować wiarygodność i więzi społeczne z odbiorcami usług. Instrukcję, jak założyć fanpage i dobrze go prowadzić, znajdziesz w artykule o tej tematyce. "Prowadzenie Facebook’a" nie wymaga żadnych nakładów finansowych, ale wymaga czasu i systematyczności przy interakcji z odbiorcami. Oczywiście portal daje możliwości płatnej reklamy, dzięki czemu jeszcze bardziej zwiększamy zasięgi promocji.
Dobrym i relatywnie tanim sposobem reklamowania swoich usług jest e-mail. Na rynku istnieje wiele darmowych narzędzi do prowadzenia kampanii e-mail marketingowych. Ten rodzaj promocji pozwala nam skontaktować się bezpośrednio z odbiorcami. Z badań wynika, że mailing jest niezwykle skutecznym narzędziem, który bardzo dobrze konwertuje, np. na sprzedaż kursów czy zamówienia na korepetycje. Warto zapoznać się ze wskazówkami jak e-mail marketing dla edukacji prowadzić i jak optymalizować.
Przechodząc do płatnych, ale z pewnością niedrogich i relatywnie łatwych do użycia narzędzi, nie sposób nie wspomnieć o kampaniach linków sponsorowanych, czyli o popularnej reklamie AdWords. Dzięki niej możemy wyświetlić adres naszej strony internetowej w wynikach wyszukiwania najpopularniejszej wyszukiwarki, jaką jest Google. Wyjaśniamy dokładnie, ale w prosty sposób, jak taką kampanię rozpocząć i przeprowadzić, zatem zachęcamy do zapoznania się z tym artykułem.
Ważne, aby promować się tam, gdzie są potencjalni odbiorcy lub tam, gdzie Ci odbiorcy takich usług mogą szukać. Idealnym miejscem na reklamę usług edukacyjnych jest serwis e-korepetycje.net.
Oprócz bezpłatnych ogłoszeń, można wyróżnić swój wpis, aby był lepiej widoczny. Dla jeszcze lepszej promocji warto stworzyć kampanię bannerową, która może zwiększyć sprzedaż usług i wypromować firmę. Reklama jest widoczna na każdej podstronie. Możesz ją również kierować do osób z danej lokalizacji i/lub z danego przedmiotu. Kampanię możesz stworzyć samodzielnie – jest to niezwykle prosta czynność - jak to zrobić, przeczytasz w artykule na temat kampanii bannerowych dla edukacji, a jak robić to dobrze, znajdziesz w tekście pt.: 5 zasad skutecznej kampanii bannerowej.
Na koniec, coś dla bardziej zaawansowanych – pozycjonowanie własnej strony internetowej. Zdecydowana większość szkół i centrów nauki posiada własne witryny. Wielu nauczycieli również zakłada strony wizytówki, dzięki którym stają się wiarygodni i mogą dzielić się wiedzą z uczniami. Warto więc zadbać o jej dobrą pozycję w Google, aby jak najwięcej osób mogło ją znaleźć w wynikach wyszukiwania. Jak samodzielnie wypozycjonować stronę, wytłumaczyliśmy w artykule pt.: Pozycjonowanie stron szkół językowych w Google. Koniecznie tam zajrzyj, jeśli chcesz zwiększyć ruch na swojej stronie.
Działania marketingowe nie muszą być tylko i wyłącznie zlecane na zewnątrz. Jeśli chcesz, możesz samodzielnie podjąć się promowania swoich usług tam, gdzie są Twoi klienci i jak się okazuje nie musisz mieć na ten cel wielkich budżetów. Wystarczy trochę chęci i czasu. Powodzenia.
Jeśli macie jakieś pytania, dotyczące marketingu usług edukacyjnych, zachęcamy do zadawania pytań pod tym artykułem lub na Facebook'u.