Internet zmienił sposób, w jaki się komunikujemy. Znacząco wpłynął też na to, jak może wygląda edukacja. W sieci możemy znaleźć nie tylko materiały do nauki, ale też interaktywne zadania, wirtualne tablice jak w salach lekcyjnych. Coraz więcej osób, oferuje też możliwość przeprowadzania korepetycji online. Dla ucznia to dobra okazja do nauki – mimo przerw w szkole i innych zajęć.
Jaka jest różnica między korepetycjami online, a stacjonarnymi?
Lekcje online mogą być ekscytującą perspektywą. Tego rodzaju podejście do nauki umożliwia zarówno uczniowi, jak i korepetytorowi normalny kontakt, ale też wiele dodatkowych benefitów. Lekcje mogą odbywać się poprzez wirtualne klasy i tablice, wideo konferencje, czy czat z uczniem. Można w nie włączyć filmy, materiały audiowizualne i zabaw interaktywne.
Sprawdź: Lista narzędzi umożliwiającą prowadzenie lekcji online
Lekcje online mogą być atrakcyjnym sposobem na naukę lub nadrabianie zaległości w szkole. Powodów, aby się ich podjąć może być wiele i każdy powinien brać pod uwagę czynniki, które są dla niego istotne.
-
Nauka z domu
Bez wątpienia, jednym z największych atutów takiej formy nauki jest wygoda i elastyczność w doborze miejsca i czasu lekcji. Dla ucznia przebywanie w miejscu, w którym czuje się bezpiecznie, może w znacznym stopniu wpłynąć na przyswajanie wiedzy. Czujemy się wtedy pewniej i mamy większą motywację. Dodatkowo dzięki posługiwaniu się interaktywnymi narzędziami takimi jak quizy i zabawy lepiej przyswaja się wiedzę. Jest to także mniej sztywny i ,,akademicki” sposób na naukę, więc znacznie bardziej może motywować do jej rozpoczęcia.
-
Elastyczny harmonogram
Ustalanie harmonogramu zajęć dla uczniów może być niekiedy wyzwaniem. Czas, który odzyskamy rezygnując z podróży na lekcję możemy wykorzystać tak, aby nasz kalendarz był luźniejszy. W usługach takich jak Google Calendar korepetytor może swobodnie zorganizować kalendarz swoich zajęć i udostępnić go uczniom w trybie „zajęty/wolny”. Dzięki temu w prosty sposób możemy wybrać u korepetytora dogodny dla nas termin. Co więcej – wybierając taką formę możemy mieć łatwy dostęp do materiałów przygotowanych przez korepetytora, a także do ogromnej bazy wiedzy, jaką jest Internet. Pozwala to uniknąć wycieczek do biblioteki, które nie będą koniecznością. Dostęp do interaktywnych zadań, które rozwiązuje się na bieżąco i konsultacji z korepetytorem za pomocą np. wirtualnych tablic pozwala nam zaoszczędzić sporo czasu. Lekcja może nastąpić w porze śniadania, czy kolacji, ważne jest, że możemy elastycznie dopasować godziny na zajęcia.
-
Wybór korepetytora bez ograniczeń
Lekcje prowadzone zdalnie pozwalają nam na szeroki wybór osoby, która będzie nas uczyć. Idealny nauczyciel może mieszkać daleko od twojego miejsca zamieszkania, a nawet znajdować się na końcu świata, ale to nie ma znaczenia, ponieważ online będziesz mógł brać udział w jego zajęciach. Dodatkowo zwiększają się szanse na znalezienie nauczyciela, który będzie dostosowany pod Twoje potrzeby. Ciekawą opcją w przypadku nauki języków może być wybór nauczyciela z innego kraju – tzw. native'a.
Szukając korepetytora warto zwrócić uwagę także na opinie innych osób, które korzystały z jego usług. Polecamy Ci nasz tekst o tym, jak znaleźć najlepszego korepetytora dla swojego dziecka.
-
Sposób na szybszy postęp
Lekcje online dają nam wiele możliwości. Nie tylko możemy rozwiązywać zadania w ciekawych formach, ale także na bieżąco śledzić postęp swojej nauki. Narzędzia do prowadzenia lekcji wirtualnych pozwalają m.in. na zaproszenie do grupy rodzica, który także będzie miał wgląd w wyniki swojej pociechy.
W sieci można znaleźć też wiele testów i ćwiczeń. W naszym serwisie znajdziecie bazę testów z różnych przedmiotów. Po jego wypełnieniu możecie swoje wyniki wysłać bezpośrednio do korepetytora, z którym macie zajęcia. Po kilku tygodniach lub miesiącach taki test można powtórzyć i zobaczyć, jak zmieniła się nasza wiedza w danym zagadnieniu.
-
Samodyscyplina i odpowiedzialność
Nauka online to także pewne wyzwanie. Nie jest kłamstwem stwierdzenie, że wymaga ona więcej motywacji i umiejętności zarządzania czasem. Spędzasz wtedy więcej czasu na własną rękę, bez kogoś w pobliżu, kto kazałby ci się skupić na terminach. Jednak jeśli uda nam się poświęcić sumiennie czas na naukę to możemy wynieść z tego wiele korzyści.
Zajęcia online sprawią, że staniesz się bardziej zdyscyplinowany i odpowiedzialny, a te cechy będą procentować w przyszłości.
***
Jak widać, nauka online ma wiele korzyści. Jest to przydatne tym bardziej, jeżeli ma się mniej wolnego czasu, i ciężko dostosować grafik do tradycyjnych lekcji lub dojazdów. Czy warto porzucić tradycyjną naukę i przerzucić się na lekcje online? Spróbuj i przekonaj się sam!