Korepetytor – zawód z misją

Rodzice, powierzając nauczycielom przyszły los swoich dzieci, mają nadzieję, że właśnie oni naprowadzą ich pociechę na właściwą ścieżkę w edukacji. Zawód korepetytora jest zatem w pewnym sensie misją, którą można zamienić w zawód.

Ta profesja jest jednak coraz bardziej wymagająca. Naprzeciw oczekiwaniom obecnych i przyszłych korepetytorów wychodzą centra korepetycyjne, pomagające w profesjonalizacji usług korepetytorskich.

Kim jest nowoczesny korepetytor?

Dzieci urodzone w XXI wieku są niezwykle wymagające, między innymi ze względu na stały dostęp do wszelkiego rodzaju rozrywek, elektroniki. Korepetytor prowadzący zajęcia bez iskry, zapału i pasji, niestety, nie będzie w stanie w żaden sposób zainteresować uczniów tematyką lekcji czy zainspirować do nauki. Nauczyciel, który jest świetnym metodykiem, ale słabo się komunikuje z uczniem, nie będzie w stanie właściwie przekazać wiedzy. Dobry korepetytor powinien być zatem inspiracją dla swoich uczniów, magikiem potrafiącym w kilka chwil zamienić potencjalnie trudny temat w fascynującą przygodę. Dyskusje i ciekawostki ożywią lekcję i sprawdzą się znacznie lepiej, niż zwyczajne przekazywanie faktów i definicji. Oczywiście możemy przedstawić wzór na reakcję kwasową i na tym poprzestać, jednak uczeń dużo bardziej zaangażuje się w temat, jeśli opowiemy mu o tym, gdzie wykorzystywany jest kwas, jak działa w kontakcie ze skórą czy innymi kawasami, dlaczego jest wyjątkowy i gdzie znajduje zastosowanie w codziennym życiu. Uczenie się na pamięć wszystkich dat i epok historycznych również będzie bardziej przystępne dla młodego historyka w momencie, gdy nauczyciel pokaże mu grafiki zbroi z tamtych czasów, opowie ciekawostki taktyczne bitew czy anegdoty o królu. Wówczas nawet osoba o zazwyczaj słabym zapale, która nie wykazywała do tej pory chęci pogłębiania wiedzy, podejdzie do tematu zajęć z większym optymizmem. Ogromne znaczenie ma również atmosfera podczas lekcji. Ważne jest, by uczeń czuł się swobodnie, a nauczyciel był dla niego partnerem w dyskusji, a nie osobą, do której zmuszony jest przyjść, by nadrobić szkolne zaległości.


Największe wyzwania

Jednym z największych wyzwań osób udzielających dodatkowych lekcji są brak stabilizacji grafiku zajęć oraz dodatkowe koszty związane z przygotowaniem materiałów. Często zdarza się, że uczniowie odwołują zaplanowane lekcje w ostatniej chwili. Odwołanie tylko 5 lekcji w jednym miesiącu to strata sięgająca nawet około 400 złotych – dla nauczyciela to często znaczący element miesięcznego wynagrodzenia. Edukatorzy zostają wówczas nie tylko bez zaplanowanego dochodu, ale również z poczuciem straconego czasu i problemem związanym z koniecznością nadrobienia materiału na kolejnych zajęciach z danym uczniem. To trudne przy niemal w pełni wypełnionym kalendarzu. Ponadto, przygotowanie materiałów dodatkowych do zajęć pochłania – często dość duże – koszty: druk, tusz, papier to tylko niektóre z nich. Udzielanie korepetycji w domu bywa również mało komfortowe zarówno dla nauczyciela, jak i dla reszty domowników, ze względu na powstałe zamieszanie w domowym zaciszu.

Dlaczego profesjonalizacja usług jest ważna i korzystna dla korepetytora

W rozwiązaniu większości z tych problemów może pomóc stopniowa profesjonalizacja usług korepetytorskich. Jest to wciąż mało popularne w Polsce rozwiązanie, choć sam krajowy rynek korepetycji jest bardzo stabilny i stale się umacnia. Według danych CBOS za rok szkolny 2017/2018, niemal jedna trzecia uczniów stale uczęszcza na dodatkowe lekcje, a liczba ta stale wzrasta. W porównaniu do poprzedniego roku, wzrosła o 12 punktów procentowych.

Wydaje się też, że centra korepetycyjne są naturalną konsekwencją rozwoju systemu dodatkowego kształcenia. W krajach, gdzie poziom edukacji szkolnej jest bardzo wysoki, takich jak Japonia czy Niemcy, takie centra istnieją od ponad dziesiątek lat. Nie ma zatem obawy, że zapotrzebowanie na korepetycje spadnie wraz z momentem, gdy wzrośnie poziom nauczania w polskich szkołach. Dlatego stopniowa profesjonalizacja usług wydaje się być nieuchronna. Pracując w profesjonalnej firmie zrzeszającej najlepszych korepetytorów w danym mieście, nauczyciel pozbywa się ciężaru związanego z formalnościami, dbałością o komfort miejsca spotkań czy też nieobecnościami uczniów. Jest zwolniony ze wszystkich działań organizacyjnych – w przypadku nieobecności ucznia zostaje o tym powiadomiony odpowiednio wcześnie, otrzymuje też propozycję kolejnego spotkania z uczniem uwzględniającą wolne terminy nauczyciela. Nauczyciel nie traci też wówczas pieniędzy – te, w przypadku odwołania lekcji z inicjatywy ucznia, są wypłacane mimo tego faktu. Ponadto, ogromną zaletą centrum korepetycji jest to, że takie szkoły dopasowują się do grafiku korepetytora, który podaje swoją dostępność. Bazując na tym, placówki układają program zajęć. Pewność dochodu jako dodatkowego źródła zarobku oraz stale dostępny sprzęt niezbędny do przygotowania materiałów dla uczniów dają poczucie bezpieczeństwa i oszczędność.

Nowocześni korepetytorzy mają możliwość pokazania młodemu pokoleniu, że przedmioty takie jak matematyka, język angielski czy fizyka nie są tak straszne, na jakie wyglądają. Dodatkowe lekcje dają również ambitnym uczniom możliwość zgłębiania wiedzy, którą poznają w szkole oraz rozwinięcia pasji do nauki. Dzięki temu profesjonalny zawód korepetytora daje też nauczycielowi poczucie wspomnianej już misji i celowości.

Źródła:

http://franczyzawedukacji.pl/siec-centrow-edun/rynek-korepetycji-w-polsce/

https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2017/K_144_17.PDF

O autorze

MD
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jesteś emerytowanym nauczycielem? Zobacz, jak zacząć udzielać korepetycji

Wielu nauczycielom, którzy przez „całe życie” pracowali się w szkole, trudno jest po przejściu na emeryturę nagle stracić kontakt z uczniami i zmienić swoje życie o 180 stopni. Jeśli jesteś jedną z takich osób, zastanów się, czy na pewno chcesz przestać już uczyć? A może lepszym rozwiązaniem będzie udzielanie lekcji prywatnych? To bardzo ciekawy pomysł również (a może zwłaszcza!) na emeryturze. Dowiedz się, dlaczego warto wziąć go pod uwagę i jak rozpocząć udzielanie korepetycji.

Kiedy warto zachęcić ucznia do zwiększenia liczby godzin korepetycji?

Jako korepetytor doskonale wiesz, jak ważna jest regularna współpraca z uczniem. Kiedy pojawiają się dłuższe przerwy między kolejnymi lekcjami, z łatwością da się zauważyć „dziury w pamięci” podopiecznego, a powrót do normalnego rytmu pracy może zająć sporo czasu. To jednak nie jedyny problem. Kolejnym jest zbyt mała liczba zajęć – niedostosowana do realnych potrzeb ucznia. Kiedy warto zaproponować mu dodatkowe godziny i jak go do tego przekonać? Podpowiadamy.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024