Korepetytor freelancer

Spore grono korepetytorów postanawia porzucić ciepłą posadę na etacie i rozpocząć działalność korepetytora freelancera. Często związane jest to ze zwiększającą się liczbą uczniów, a brakiem czasu na pogodzenie pracy w firmie i udzielaniem korepetycji.  W końcu doba nie jest z gumy i nie da się dosztukować godzin na wykonanie wszystkich czynności. Jak każda praca, tak i praca freelancera, ma swoje wady i zalety. Których jest więcej? To trudno oszacować, ponieważ część wad może stać się zaletami i odwrotnie. Przyjrzyjmy się zatem, czego może się spodziewać edukator na własnej działalności.

Zalety

  1. Brak szefa i irytujących współpracowników

Nikt chyba nie lubi mieć wrednego szefa, który dyszy w kark i na każdym kroku kontroluje postępy w wykonywaniu obowiązków. Korepetytor staje się panem, starem i okrętem swojej kariery zawodowej. Sam odpowiada za swoją pracę i sposób jej wykonania. Koniec również z wkurzającymi współpracownikami, z którymi nie ma się ochoty przebywać w jednym pomieszczeniu codziennie po kilka godzin.

  1. Elastyczne godziny

Samozatrudniony sam decyduje kiedy, gdzie i ile pracuje. Jeżeli jest typem śpiocha to koniec z wczesnym wstawaniem. Wszak nikt mu nie zabroni rozpoczynać pracy o 13:00. Kończyć pracę może również o dowolnej, przez siebie ustalonej porze. Trzeba podjechać w środku dnia do urzędu? Żaden problem. Nikt nie musi pozwalać na opuszczenie miejsce pracy.

  1. Pracujesz ile chcesz

Freelancer sam decyduje o ilości zleceń. W przypadku korepetytora o ilości uczniów i godzin, jakie poświęci na nauczanie. Oczywiście na względzie należy mieć finanse i to, że rachunki same się nie zapłacą. Jednak nie ma tu mowy o żadnym nakazie przyjmowania większej ilości godzin, niż jest to konieczne.

  1. Praca w dowolnym miejscu

Korepetytor sam decyduje, gdzie będzie pracował. Jeżeli warunki mieszkalne pozwalają na prowadzenie zajęć w domu, odpada czas dojazdu do ucznia. Można również uczyć w kawiarni, u ucznia, jeżeli tylko korki nie straszne, a człowiek ma chęć na wyrwanie się z domu. W przypadku zajęć online panuje pełna dowolność. Jedyny warunek, aby otoczenie pozwalało na przeprowadzenie skutecznej lekcji.

  1. Stabilizacja

Będąc własnym szefem nie ma już strachu, że można stracić posadę. Chyba, że sam siebie zwolnisz. Redukcja etatów, nagana, reprymenda, takie rzeczy tylko w przypadku pracy etatowej.

  1. Większe zarobki

Dochód zależny będzie od przepracowanych godzin i stawki za lekcję. Jednak mało kto decyduje się na porzucenie etatu, jeżeli wie, że miałby zarabiać mniej. Od teraz zarobki zależą tylko i wyłącznie od korepetytora. Nic ich praktycznie nie ogranicza.

  1. Więcej czasu dla rodziny

Możliwość pracy na własny rachunek to także możliwość decydowania ile i w jakim czasie się pracuje. To oznacza,  że więcej czasu można poświęcić rodzinie, znajomym czy hobby. Nikt już nie może kazać zostać po godzinach, w weekend. Dodatkowo godziny pracy można dostosować tak, żeby mieć wolne wtedy, kiedy jest potrzeba. A nie wtedy, gdy ktoś pozwoli.

  1. Praca na siebie, a nie na kogoś

Praca na własny rachunek do zdecydowanie większa satysfakcja. Korepetytor freelancer ma możliwość decydowanie ile będzie pracował, a tym samym ile zarobi. I całość wpływa na jego rachunek. Oczywiście pomijamy tu koszty prowadzenia działalności czy składek. Ale przy pracy na etat również nie dostajemy tyle, ile faktycznie można zarobić. Też odprowadzane są składki i podatki.

Nie wyobrażajmy sobie jednak, że praca freelancer to różowe życie pod palmami i praca tylko wtedy, gdy się zechce. Każdy medal ma dwie strony. Korepetytor jest sam sobie szefem, ale też spoczywa na nim o wiele większa odpowiedzialność. Teraz sam decyduje ile pracuje. Ale musi się pilnować, żeby praca ta była opłacalna. Na co powinien uważać?

Wady

  1. Brak stałego wynagrodzenia

O ile praca na etat to pewność i stabilność finansowa, o tyle freelancer nigdy nie wie ile zarobi. Wszystko sprowadza się do aktualnej liczby uczniów, stawki za lekcję. Jednak nikt nie gwarantuje, że co miesiąc liczba uczących się będzie ta sama. Dlatego warto dbać o nawiązywanie długotrwałej współpracy z uczniem, aby przynajmniej szacunkowo móc określić miesięczny dochód.

  1. Brak stałych godzin

Elastyczny czas pracy może być zarówno zaletą, jak i wadą. Pracując w biurze pracuje się od –do. O określonej godzinie zamyka się drzwi z drugiej strony i nie myśli o pracy do dnia następnego. Samodzielne ustalanie sobie grafiku może spowodować, że dzień pracy niebezpiecznie przeciągnie się na wieczór czy weekend. Godziny pracy korepetytora muszą być dostosowane do oczekiwań i zapotrzebowania uczniów. Nieumiejętne poukładanie zajęć w ciągu dnia może spowodować, że nie znajdzie się już miejsce na odpoczynek czy rodzinę.

  1. Samodyscyplina

Szef na głową to nic miłego. Ale z drugiej strony czuwa on nad czasem i jakością wykonywanych obowiązków. Freelancer musi się mobilizować i motywować do pracy sam. Nikt mu już nie każe wstawać z rana, czy pracować określoną liczbę godzin. Jednak zbyt mała liczba prowadzonych zajęć to mały dochód. A rachunki same się nie opłacą.

  1. Mniej komfortowe warunki pracy

Biuro często bywa klimatyzowane, są osoby dbające o porządek. Nikt też nie wymaga od pracownika przyniesienia własnego krzesła czy zmiany żarówki w lampie. Nie oznacza to, że korepetytor pracuje w złych warunkach. O ile ma swoje biuro, czy prowadzi zajęcia w domu, może dostosować swoje miejsce pracy do potrzeb. Jednak w przypadku nauki u ucznia nie ma wpływu na warunki tam panujące.

  1. Koniec płatnego urlopu

Urlop czy choroba w pracy korepetytora oznacza brak zarobku. Nie ma już płatnego urlopu. Dlatego ważne jest, aby mądrze planować czas poświęcony na pracę i w miarę możliwości odkładać na tzw. „czarną godzinę”.

  1. Brak stałych zleceń

Pracując na etat nie ma ryzyka braku pracy, a co za tym idzie braku wypłaty. Oczywiście pomijając skrajne przypadki pracy na produkcji i przestojów, czy wykluczając tu zwolnienia w powodów ekonomicznych i redukcji etatu. Korepetytor musi sam zatroszczyć się o zdobycie uczniów. Tym samym staje się handlowcem, marketingowcem i sekretarką. Czyżby w jednoosobowej działalności rozmnożyły się etaty?

  1. Brak motywacji do dbania o siebie.

Problem ten szczególnie może spotkać osoby uczące online. Mogą one prowadzić zajęcia w domowym zaciszu bez zdejmowania kapci i piżamy. Brak potrzeby wyjścia do ludzi może rozleniwiać i spowodować, że korepetytorowi nie będzie chciało się dbać o wygląd zewnętrzny. Nie dotyczy to natomiast osób uczących twarzą w twarz.

  1. Paleta ludzkich charakterów

W zaletach wspomniane zostało, że freelancer nie musi oglądać swoich współpracowników oraz szefa. Natomiast codziennie spotyka się z różnymi osobami, odbiera telefony, odpisuje na maile. Ilu ludzi tyle charakterów. Nie każdy napotkany uczeń będzie ideałem. Zdarzają się klienci roszczeniowi, awanturujący się, niezdecydowani lub marudni. Z takimi również trzeba umieć sobie poradzić. Każdy z nich to potencjalne źródło dochodu.

Jak widać, każda forma pracy ma swoje wady i zalety. Nigdy nie będzie tak, że praca pozostanie idealna. Praca korepetytora freelancera to duża satysfakcja, ale również wielka odpowiedzialność i samodyscyplina. Aby ułatwić sobie zadanie, warto mieć w zanadrzu parę narzędzi, które tę pracę usprawnią.

  1. Arkusz kalkulacyjny – w nim po pierwsze można prowadzić swoją księgowość. Oczywiście wszystko zależy od formy prawnej prowadzonej działalności. Świetnie sprawdzi się też do wyliczenia kosztów oraz przychodów.
  2. Mobilny internet – w sieci można znaleźć mnóstwo dodatkowych materiałów do prowadzenia zajęć. Nie każdy jednak uczeń ma u siebie w domu Internet lub zechce go udostępnić. Własny Internet mobilny to niezależność. To także duże ułatwienie dla osób prowadzących zajęcia online.
  3. Kalendarz – nie można wszystkiego zawierzać sprzętom elektronicznym. Warto prowadzić zapisy również offline. Kalendarz czy notatnik pod ręką pozwoli także na szybkie zapisanie adresu czy godziny spotkania, szczególnie gdy aktualnie bateria w telefonie jest na wyczerpaniu.

O autorze

avatar
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Regulamin korepetycji

Prowadzenie działalności związanej z korepetycjami to z jednej strony satysfakcja, że można swoją wiedzę przekazać innym, z drugiej zaś strony to biznes. I tego stwierdzenia nie należy się bać i unikać. Każdy korepetytor jest w pewnym sensie przedsiębiorcą.

Edukacja online to przyjemna podróż - rozmawiamy o korepetycjach online i nie tylko

Korepetycje online z roku na rok zyskują na popularności. Podjęliśmy ten temat w rozmowie z panią Haliną Ostańkowicz-Bazan, która uczy innych już od ponad 30 lat.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024