Mówi się, że ludzie nadają na tych samych falach. Naukowcy już wiedzą, że to nie tylko powiedzenie - te fale naprawdę istnieją. Co więcej, te fale da się nauczyć kontrolować!
Fale mózgowe to aktywność bioelektryczna mózgu. Fala alfa jest odpowiedzialna za relaks i odprężenie, beta wskazuje na aktywność, percepcję i pracę umysłową, theta to stan medytacji i marzeń. Stosunek thety do bety wyznacza nam współczynnik koncentracji, który jest niezwykle istotny w uczeniu się.
Jeśli więc badając fale mózgowe można określić stan, w jakim jest badana osoba - naukowcy wpadli na pomysł, aby ten stan natychmiast prezentować badanemu. Oprócz postaci liczbowej wyniki są przedstawiane w postaci prostej i zrozumiałej dla uczącego się - jak choćby w postaci animacji. Dzięki temu osoba mająca na przykład problemy z koncentracją - może reagować i zmuszać się do większego skupienia widząc, że poziom jej koncentracji spada. Taką formę treningu nazwano biofeedbackiem.
Jest to trening bardzo popularny w szkołach, ale nie tylko, trenują również sportowcy i biznesmeni, trenują dzieci, młodzież, dorośli i osoby starsze. Trenują wszyscy. Dlaczego? Aby zwiększyć swoje możliwości, zwiększyć świadomość i kontrolę nad swoim ciałem i umysłem.
Jak to się dzieje?
Osoba trenująca swoje fale mózgowe siedzi wygodnie przed ekranem komputera, gdzie obserwuje animację. Animacja porusza się dostarczając pozytywnej informacji zwrotnej, ale robi to tylko wtedy gdy dana osoba jest skoncentrowana. W ten sposób osoba trenująca uczy się funkcjonować w pożądany sposób i eliminuje zachowania niepożądane np. takie które zaburzają koncentracje uwagi.
A skąd animacja wie że dana osoba jest skoncentrowana?
Do komputera podłączone jest specjalne urządzenie, które za pomocą czujników przyklejonych do skóry głowy, odczytuje częstotliwość fal mózgowych.
Ile trzeba ćwiczyć?
To zależy od indywidualnych problemów, potrzeb i oczekiwań, ale już po dziesięciu treningach widać efekty. Jedna sesja treningowa trwa około 40 minut.
Czego się oczekuje od osoby trenującej?
Gotowości do pracy, motywacji i odrobiny cierpliwości. Jeśli jest to dziecko, musi być w takim wieku aby potrafiło zrozumieć zadanie (myśl tylko o tym samolociku, wtedy on będzie latał).
Ta metoda daje bardzo dobre rezultaty, jest bezpieczna i przyjemną.
Ćwiczenie fal mózgowych pomaga:
- kontrolować swoje emocje,
- radzić sobie ze stresem,
- poprawia pamięć i koncentrację uwagi,
- ułatwia uczenie się języków obcych,
- wspomaga kreatywne myślenie,
- poprawia samopoczucie.
Oprócz tego ćwicząc wspomagamy leczenie niektórych zaburzeń wynikających z pracy mózgu np. ADHD, ADD, dysleksja, dysgrafia, dyskalkulia, zaburzenia psychosomatyczne, zaburzenia snu, zaburzenia nerwicowe, depresja.
Wiec jeśli mamy dziś taką wiedzę o ludzkim mózgu, mamy takie możliwości, to dlaczego nie spróbować?
Dajmy sobie szansę na bycie jeszcze lepszym.
Autor: Marta Nikodem - trenerem EEG Biofeedback. Praktykuje w szkole oraz ośrodkach zdrowia, podczas trzyletniego wolontariatu pracowała z dziećmi. Prowadzi również warsztaty edukacyjne dotyczące profilaktyki uzależnień.