Kontynuując cykl o zdolnościach językowych Polaków, przyszedł czas na opisanie trzeciego języka, pod względem popularności w naszym serwisie, czyli rosyjskiego. Z badań TNS Polska wynika, że osoby po 40 roku życia dobrze go znają, gdyż był ich podstawowym językiem obcym w szkole. Jak jest teraz? Czy obecnie ludzie równie dobrze umieją posługiwać się językiem naszych wschodnich sąsiadów?
W serwisie e-korepetycje.net test z języka rosyjskiego wypełniło ponad 500 osób. Jest on dostępny od niedawna (styczeń 2016), stąd dopiero zyskuje na popularności. Co ciekawe, spośród wszystkich testowanych, największą liczbę stanowili użytkownicy, którzy osiągnęli maksymalny poziom biegłości językowej - prawie 32% wszystkich rozwiązujących testy. Ponad 16% rozwiązało zadania na poziomie C1. Wynika z tego, że niemal połowa testowanych zna język rosyjski na poziomie minimum zaawansowanym. Trzech na dziesięciu wypełniających testy umie się nim posługiwać na poziomie B1 i B2. Te osoby również są w stanie porozumiewać się w tym języku bez większego problemu. Niewiele, bo tylko niecałe 12% rozwiązało test na poziomie najniższym, a około 10% uzyskało wynik A2.
W testach z języka rosyjskiego ciężko jest wskazać, które z pytań testowych były najtrudniejsze. Nie zauważono zadań, z którymi miałaby trudność znacząca liczba testowanych. Najtrudniejsze pytania zanotowały błędne odpowiedzi na poziomie 35 – 39%. To prawie o połowę mniej niż w przypadku wcześniej opisywanych języków (angielskiego i niemieckiego). Pięć najtrudniejszych zdań to:
Мы _______ испанский язык уже 6 лет. (учимся, учатся, учим)
Не _______ всё подряд, когда вы в гостях. (ешьте, едите, едьте)
В этой фирме обманывают сотрудников. Я больше туда ни _______. (пяткой, ногой, пальцем)
Благодаря _______ мы нашли новую работу. (ей, ней, её)
Сейчас мы вернулись _______ вокзала. (от, с, из)
Wyniki mogą wskazywać na to, że Polacy nadal dobrze znają język rosyjski i biegle się nim posługują. Znajomość tego języka na pewno może być pomocna w znalezieniu atrakcyjnej pracy, szczególnie we wschodniej części Polski. Rosyjski jest jednym z sześciu języków Organizacji Narodów Zjednoczonych. Znając go dogadamy się nie tylko w Rosji, ale także w takich krajach jak Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa, Estonia oraz Kazachstan, Mołdawia i Gruzja. Mimo embarga i niezbyt poprawnych stosunków gospodarczych z Rosją, zainteresowanie tym językiem wcale nie zmalało.