Korepetytorzy głównie prowadzą zajęcia w domu ucznia lub przyjmują ucznia u siebie. Rzadziej wynajmują w tym celu specjalne pomieszczenia biurowe, sale, gdyż wiąże się to ze wzrostem kosztów prowadzenia działalności.
Prowadząc zajęcia we własnym domu bezwzględnie należy uczniowi zapewnić odpowiednie warunki do nauki. Z reguły lekcje odbywają się w zamkniętym pomieszczeniu pokoju. Czasem jednak warunki lokalowe nie pozwalają korepetytorowi na wyodrębnienie oddzielnego pomieszczenia w mieszkaniu i zajęcia prowadzone są w salonie lub kuchni. Niezależnie od tego warto zastosować się do kilku wskazówek, aby nauka była przyjemna, skuteczna, a pomoce naukowe były pod ręką. Do przygotowania miejsca lekcji nie jest potrzebny duży budżet czy specjalnie do tego przeznaczone miejsce w domu.
Osobne pomieszczenie przeznaczone tylko do prowadzenia zajęć
W przypadku wykorzystywania do prowadzenia lekcji z uczniem osobnego pomieszczenia, kwestia jego aranżacji jest nieco prostsza. Z pewnością przydadzą się:
- Biurko, stół lub inny blat, na którym będzie można swobodnie położyć zeszyt lub książki.
- W miarę wygodne krzesła lub fotel. Idealnie byłoby, gdyby miały regulowaną wysokość. Każdy kursant jest innego wzrostu, a odpowiednie dopasowanie wysokości krzesła do blatu daje komfort pracy.
- Dobre oświetlenie. Ważne jest zarówno ze względu na komfort pracy korepetytora, jak i ucznia. Rozproszone górne światło żyrandola nie zapewni odpowiedniego doświetlenia biurka czy stołu. W tym przypadku lepiej posiłkować się lampką na biurko lub lampą stojącą tuż obok blatu.
- Tablica suchościeralna. Oczywiście jest to dodatkowy rekwizyt, jednak często wykorzystywany do prowadzenia zajęć, szczególnie przy przedmiotach ścisłych, ale nie tylko. Tablica może być na stałe zawieszona na ścianie, jeżeli pomieszczenie wykorzystywane jest tylko do prowadzenia zajęć. Częściej jednak sprawdzi się wersja przenośna z możliwością jej rozstawienia i późniejszego złożenia po zakończonej lekcji.
- Inne pomoce dydaktyczne według własnych potrzeb – słowniki, dodatkowe tablice z pomocami naukowymi, komputer, obrazki.
Na przygotowanie mini sali lekcyjnej we własnym domu nie potrzeba wielu środków finansowych. Chociaż, jak w przypadku każdej aranżacji, można dać się ponieść fantazji. Natomiast koszt zakupu biurka, czy stołu i dostawienie kilku krzeseł nie powinny pochłonąć miesięcznego budżetu. Nowe meble można kupić w tańszych sklepach z wyposażeniem domowym. Meble używane wcale nie będą gorsze. Warto w tym celu zajrzeć na serwisy ogłoszeniowe lub do komisów meblowych. Samo pomieszczenie również nie musi być ogromnych wymiarów. Istotne, aby możliwy był w nich swobodny przepływ świeżego powietrza, właściwa ilość miejsca, aby wygodnie usiąść oraz odpowiednio dobrane oświetlenie.
Zajęcia prowadzone w części wspólnej domu
Nieco trudniej może być z przystosowaniem ogólnodostępnych pomieszczeń domu do prowadzenia zajęć. Mowa tutaj o wykorzystaniu w tym celu kuchni lub salonu. Specjalne wyposażenie dostosowane tylko do potrzeb prowadzenia korepetycji nie wchodzi w grę. Trudno byłoby w końcu wstawiać biurko do kuchni. Jednak z dostępnych w domu mebli można zaaranżować tymczasowe stanowisko pracy ucznia.
Zajęcia przy kuchennym stole, czy w salonie wcale nie będą gorsze od zajęć prowadzonych w innym pomieszczeniu. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka zasad:
- Na stole powinien bezwzględnie panować porządek, aby niepotrzebnie nie rozpraszać ucznia.
- Ład, przynajmniej względny, powinien być również w pozostałej części pomieszczenia. Brudne naczynia, czy sterta prania czekająca na prasowanie raczej nie poprawią atmosfery pracy.
- Jeżeli w domu są pozostali członkowie rodziny warto poprosić ich, aby w czasie zajęć nie korzystali z danego pomieszczenia lub ograniczyli to do naprawdę niezbędnego minimum.
- W przypadku posiadania zwierzaków, szczególnie mało przyjaźnie nastawionych do obcych, lub odwrotnie – kochających wylewnie każdego odwiedzającego, wskazane jest odizolowanie ich na czas trwania lekcji. Nie każdy lubi zwierzęta lub ma ochotę na ich przytulanie i głaskanie.
Niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu będą prowadzone zajęcia, ważna jest przede wszystkim efektywna nauka. Prowadzenie lekcji we własnym domu nie oznacza konieczności inwestowania wielkich pieniędzy, posiadania dużeo lokalu z oddzielnie wyznaczonym pomieszczeniem dla uczniów. Jeżeli jest taka możliwość to jest to na pewno większy komfort zarówno dla ucznia jak i korepetytora. Jeżeli jednak lekcje prowadzone są w salonie, czy stole w kuchni czy jadalni, wcale nie oznacza to, że są one gorsze.
A Wy gdzie uczycie swoich uczniów? Jak wyglądają Wasze kąciki do nauki?