Nie samą szkołą dziecko żyje. Zdarzają się okresy przerwy w nauce – ot, choćby tej świątecznej, ale i związanej z nadzwyczajnymi sytuacjami. W zeszłym roku mieliśmy kilkutygodniowy strajk w szkołach, a obecnie – przerwę spowodowaną profilaktyką zarażeń koronawirusem. Dlatego rodzice zastanawiają się, co zrobić, aby zająć swoim pociechom czas, czy to po szkole, czy w czasie, gdy lekcji nie ma z innych powodów. Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi.
Przede wszystkim warto pamiętać o dobrze znanej zasadzie mówiącej, że co za dużo, to niezdrowo. To powiedzenie można odnieść również do kwestii związanych z organizacją czasu wolnego dziecka. Z jednej strony to zrozumiałe, że jako rodzic chcesz zadbać o jak najbardziej wszechstronny rozwój swojej pociechy. Dlatego poszukujesz szeregu zajęć dodatkowych, z których dziecko może korzystać, aby poszerzyło horyzonty. Warto jednak pamiętać, że nadmiar aktywności może prowadzić do przemęczenia, a osiągnięte efekty będą odwrotne do zamierzonych.
Z tego względu trzeba zachować zdrowy umiar – i to zarówno w odniesieniu do zajęć po szkole, weekendowych, jak i tych odbywających się w wakacje lub inne okresy „bez szkoły”. Wcale nie oznacza to jednak, że nie możesz zainspirować swojej pociechy do korzystania z ciekawych i pożytecznych form spędzania czasu wolnego! Trzeba jednak mądrze wyważyć między dydaktyką a rozrywką.
Przerwy w lekcjach – co zrobić, żeby dziecko było na bieżąco z materiałem?
Kiedy przed dzieckiem dłuższa przerwa w uczęszczaniu na zajęcia, istnieje duża szansa, że część informacji przekazywanych na lekcjach po prostu umknie z jego pamięci. Dlaczego? To proste: kluczem do utrwalenie nowej wiedzy jest regularne powtarzanie nowo nabytych informacji. A skoro tak, powtórki przydadzą się także w okresie przerwy. Jako rodzic możesz w tym swojej latorośli pomóc. Jak?
-
Jeśli przerwa w lekcjach wynika z tego, że dziecko jest chore i nie chodzi do szkoły, ale zajęcia w niej normalnie odbywają się, warto spróbować choć wstępnie omówić z pociechą materiał dydaktyczny. Jak? Albo skontaktuj się z rodzicem któregoś z kolegów z klasy dziecka i poproś o pożyczenie zeszytów, albo nawiąż kontakt z jego nauczycielami. Warto, aby dziecko spróbowało na bieżąco odrabiać prace domowe – tak, aby jego zaległości nie napiętrzyły się.
-
Jeśli zajęcia w szkole się nie odbywają, dobrze zrobić z dzieckiem przegląd wiadomości z zajęć realizowanych w ostatnim tygodniu lekcyjnym. Ale uwaga! Nie rób tego, „odpytując” pociechę. Postaraj się raczej porozmawiać o tym, co było na lekcjach i zachęcić dziecko do opowiedzenia o tematach, jakie były omawiane.
-
Dziecko może nadal korzystać z korepetycji - także w formie online - poprzez popularne komunikatory i narzędzia do spotkań online
Znajdź korepetytor online korzystając z naszej wyszukiwarki: Korepetycje online
Dziecko może również:
-
wykonywać dodatkowe ćwiczenia utrwalające dotyczące materiału, który jest mu już dobrze znany,
-
sięgnąć po gry dydaktyczne i programy multimedialne, które pozwolą lepiej utrwalić wiedzę.
Mądra organizacja czasu w przerwach między nauką
Opisane powyżej sposoby powtarzania materiału to tylko jedna strona medalu. Pamiętaj: Twoje dziecko w okresie bez nauki nie usiedzi raczej przy biurku, rozwiązując ćwiczenia, przez dłużej niż ok. 30-60 minut. Co zatem z resztą czasu? Jest wiele ciekawych zajęć, po które można sięgnąć w domowym zaciszu. Wcale nie muszą to być gry komputerowe ani oglądanie telewizji!
-
Gry planszowe
To doskonała rozrywka dla całej rodziny, bez wyjątku. Warto sięgnąć po te tytuły, które pobudzają dziecięcą kreatywność i spostrzegawczość – koniecznie dopasowane do wieku pociechy. Godne polecenia są np. „Tabu”, „5 sekund Junior”, „Scrabble Junior” a także „Jenga” czy „Twister”, a nawet zwykły „Chińczyk” lub warcaby oraz gry karciane.
-
Kreatywne zabawy plastyczne
Twoje dziecko lubi malować lub rysować? Świetnie! Przerwa w szkole to doskonały moment, aby puścić wodze wyobraźni. Czasem wystarczy kartka papieru i mazaki lub kredki. Dobrze sprawdzają się również kolorowanki – także te bardziej skomplikowane, których ukończenie zajmuje więcej czasu. Zabawa z nimi doskonale wspiera motorykę małą.
-
Wspólne gotowanie
Może zainteresować zarówno młodsze, jak i starsze dziecko – zwłaszcza, jeśli w menu będą jakieś słodkie pyszności. Prosty deser, np. tiramisu czy budyń przygotujesz z dzieckiem krok po kroku – tak, by czuło się dumne ze swoich umiejętności kulinarnych.
-
Gra na konsoli
Konsole do gier oferują dziś znacznie więcej niż jakiś czas temu. Multimedialna rozrywka, która jest atrakcyjna dla młodego człowieka, może również rozwijać – np. refleks czy umiejętność logicznego myślenia, a także talenty artystyczne. Co więcej, spędzając z młodszą lub starszą latoroślą czas na grze, możesz zacieśnić więzi – a to znacznie ważniejsze niż „pożytki dydaktyczne” płynące z rozrywki.
Istnieje wiele sposobów na to, aby mądrze zorganizować czas dziecku. Pamiętaj przy tym, że aktywności warto dopasować zarówno do wieku, jak i upodobań pociechy. Czasem najlepiej sprawdza się metoda prób i błędów. Nie ustawaj więc w poszukiwaniach. Krok po kroku znajdziesz propozycję, która odciągnie Twoje dziecko od ekranu smartfona, telewizora czy komputera.