Jak wybrać dobre korepetycje?

Połowa pierwszego miesiąca nowego roku szkolnego już za uczniami. Tempo nauki zaczyna więc wyraźnie przyspieszać - nauczyciele zadają coraz więcej, znacznie więcej wymagają. Pojawiają się też pierwsze trudności, na które napotykają się uczniowie. Jest to więc dobry moment, by zapisać się na korepetycje.

Dodatkowe zajęcia z wybranego przedmiotu to nie wstyd. Statystyki wskazują, że już co drugi uczeń korzysta z korepetycji. Do najbardziej popularnych przedmiotów zalicza się m.in. język angielski, matematykę, chemię, język polski, fizykę, co potwierdzają poniższe statystyki wyszukiwanych przedmiotów w serwisie e-korepetycje.net (kliknięcie na obrazek spowoduje jego powiększenie). Mniej obleganymi przedmiotami są natomiast m.in. geografia, WOS, informatyka.

Cena nie zawsze najważniejsza

Przy wyborze korepetytora wiele osób kieruje się wyłącznie ceną. Wpływa na to świadomość tego, że nauka indywidualna może odbywać się regularnie - tydzień w tydzień albo kilka razy tygodniowo. Nic więc dziwnego, że rodzice szukają oszczędności, wybierając najtańszych korepetytorów.

Warto jednak mieć świadomość, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością nauczania oraz wiedzą korepetytora. Co prawda nie należy generalizować, ponieważ niektórzy korepetytorzy - mając sporą wiedzę i jednocześnie mając świadomość konkurencji - chcą wyróżnić się niższą stawką godzinową.

Student czy profesor?

Wybór dobrych korepetycji zawsze wiąże się z tym samym dylematem - uczyć się u studenta czy zdać się na wiedzę i doświadczenie profesora uniwersyteckiego?

Nie istnieje tutaj jednoznaczna odpowiedź, ponieważ wszystko zależy od konkretnego przedmiotu, potrzeb ucznia i celu korepetycji. Uczeń gimnazjum, który chce nadrobić swoje braki, może skorzystać z usług studentów z darem tłumaczenia. Natomiast maturzysta, któremu zależy przede wszystkim na rzetelnym przygotowaniu do egzaminu dojrzałości, może postawić na nauczyciela z pełnymi kwalifikacjami (np. nauczyciela z liceum, wykładowcę akademickiego, egzaminatora).

Trzeba także wziąć pod uwagę fakt, że wykładowcy uczelni nie zawsze są przyzwyczajeni do pracy z dziećmi. Dlatego w takich przypadkach dobrze jest posłać ucznia na zajęcia ze studentem, który posiada „świeżą” wiedzę i być może lepsze podejście do młodszych kolegów.

Sprawdź, jak prowadzone są zajęcia

By mieć pewność, że akurat ten korepetytor okazał się być słuszną decyzją, warto sprawdzić sposób prowadzenia zajęć. Wystarczy umówić się na jedną lekcję indywidualną, by poznać formy nauczania. Jeżeli korepetytor samodzielnie opracowuje materiały, przygotowuje nieszablonowe metody nauki, to można mieć pewność rzetelnie przeprowadzonej lekcji.

Jeśli z jakiegoś powodu osoba korepetytora nie odpowiada, zawsze można zrezygnować z jego usług. Warto też zwrócić uwagę na tych korepetytorów, którzy pierwsze zajęcia organizują bezpłatnie – to właśnie takie typowe lekcje pokazowe, które z jednej strony mają na celu zorientowanie się w poziomie wiedzy ucznia, a z drugiej strony – mają za zadanie pokazać, jak przebiegają zajęcia z korepetytorem.

Kieruj się opiniami innych uczniów

Grunt to skorzystać z doświadczenia innych uczniów. Dlatego i przy wyborze korepetytora liczą się rekomendacje. Warto poznać opinie znajomych, którzy być może są w stanie polecić dobrego korepetytora z powołaniem. Najlepszym doradcą jest w tym przypadku „poczta pantoflowa”.

Wybór profesjonalnego korepetytora ma kluczowe znaczenie zarówno w przypadku nauczania regularnego, jak i w przypadku sporadycznych lekcji indywidualnych (np. przed sprawdzianem). Warto podejść do tego profesjonalnie, by pieniądze przeznaczone na zajęcia zostały spożytkowane w 100%.

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

12-tygodniowy system - sposób na lepszą efektywność postawionych sobie celów

Błędem wielu ludzi jest to, że nie wiedzą, co chcą osiągnąć. Aby los się do Was uśmiechnął, musicie być pewni swego celu i dążyć do jego urzeczywistnienia. Trzeba bardzo chcieć to zdobyć, nie zrażać się, gdy napotyka się przeciwności i nie odkładać finalizacji spraw na odległe terminy. Gotowi do projektowania i dotrzymywania postanowień? 

Jak zdobywać nowych uczniów poprzez swoich obecnych?

W przypadku branży korepetytorskiej należy jednak mieć świadomość tego, że raz pozyskany klient nie pozostanie wierny Waszym usługom na zawsze. Jak zatem utrzymać przy sobie ucznia, a jak pozyskać nowego?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024