Krok po kroku – jak przeprowadzić lekcję z uczniem?

Jak przeprowadzić lekcję

Spotkanie z uczniem ma określony cel edukacyjny, który trzeba osiągnąć i dlatego każda jednostka lekcyjna powinna być logicznie przygotowana, a materiał do opanowania właściwie posegregowany. Nauczyciel winien się cechować starannością i dobrą organizacją pracy, aby korepetycje miały swój porządek i przyniosły zamierzony efekt. Jak wygląda wzorowy schemat spotkania z uczniem? Poniżej znajdziecie szablonowy wzorzec indywidualnych lekcji.

KROK 1 – POCZĄTEK LEKCJI

Ważne jest stworzenie przyjaznej atmosfery, która sprzyja przyswajaniu wiedzy. Możecie chwilę (około 5 minut) porozmawiać na tematy, które nie dotyczą interesującego was zagadnienia, np. zapytajcie o wydarzenia w szkole, uczestnictwo w zawodach sportowych. Kolejne 5 minut to czas na sprawdzenie pracy domowej. Jeśli zadaliście coś do odrobienia w domu to zawsze skontrolujcie efekt indywidualnej pracy. Bądźcie konsekwentni i sprawdzajcie swoich uczniów, by mieli świadomość tego, czego od nich oczekujecie.

KROK 2 – POWTÓRZENIE MATERIAŁU Z POPRZEDNIEJ LEKCJI

Ten etap można połączyć z wglądem w pracę domową. Nie trzeba się tutaj na dłużej zatrzymywać, bo przecież są to rzeczy, które już zostały omówione i przyswojone. Dla urozmaicenia można zastosować w tej fazie dodatkowe materiały, np. krzyżówki, rebusy.

KROK 3 – ZAPREZENTOWANIE NOWYCH ZAGADNIEŃ

Tej części korepetycji należy poświęcić najwięcej czasu, ponieważ poznanie nowych treści czy rozszerzenie tego, co już uczeń potrafi jest naczelnym celem waszych spotkań. Obowiązkiem nauczyciela jest takie przedstawienie materiału, aby uczeń zrozumiał i potrafił sam wytłumaczyć czego się dowiedział. Skupcie się na najistotniejszych rzeczach i nie wypełniajcie czasu tym, co jest już znane. Jeśli dodatkowo kursant sam zacznie dociekać, zagłębiać się w temat to ogromny sukces korepetytora.

Korepetycje to nie tylko monolog eksperta, czyli nauczyciela, ale dialog - uczeń powinien pytać jeśli czegoś sobie nie uzmysłowił, prosić o wolniejszy tok zajęć jeżeli nie nadąża. Nauczyciel powinien jak najczęściej angażować ucznia, prosić o uzupełnienie zdań, wykonywanie eksperymentów itp. Podczas korepetycji z przedmiotów ścisłych nauczyciel zachęca kursowiczów do samodzielnego rozwiązywania zadań. Pedagog czuwa nad uczniem i pomaga w razie ewentualnych trudności. Chodzi tutaj o ukierunkowywanie, naprowadzanie, podpowiadanie, ale nie dawanie gotowych odpowiedzi.

KROK 4 – PODSUMOWANIE LEKCJI I ZADANIE PRACY DOMOWEJ

W tym momencie chodzi o uporządkowanie i utrwalenie wiedzy. Niezbędne są tutaj ćwiczenia, które pozwolą uczniowi sprawdzić czy dobrze zrozumiał omawiane zagadnienia i czy potrafi zastosować zdobyte wiadomości w praktyce. To jest sygnał dla korepetytora, że uczeń doszedł do ładu z czymś, co było dla niego do tej pory niejasne albo informacja, że kursowicz nie do końca uchwycił sens omawianych treści i trzeba mu jeszcze raz coś naświetlić.

Ważne jest zadanie pracy domowej, która zmotywuje młodzież do zagłębienia się w poruszaną na lekcji problematykę i pozwoli na zapamiętanie zdobytych od pedagoga informacji. Korepetytorze pamiętaj – prace domowe zadawaj wyłącznie z tych treści, które przerobiliście.

Jeśli zostało wam trochę wolnego czasu to możecie, tak jak na początku spotkania porozmawiać na tematy odbiegające od poruszanych treści dydaktycznych. Uczeń odsapnie po wyczerpującym wysiłku intelektualnym, a korepetytor pozostawi po sobie dobre wrażenie.

Korepetytorze pamiętaj, aby mieć przy sobie zegarek i kontrolować czas. Rób sobie notatki ze spotkań, aby nie powtarzać czegoś, co już przerobiliście wcześniej, tracić cenne minuty i marnować pieniądze ucznia. Jeszcze przed rozpoczęciem lekcji upewnij się, że masz wszystkie pomoce naukowe, niezbędne sprzęty. Na początku jest trudno rozplanować materiał, żeby na wszystko wystarczyło czasu, ale potem jest już z górki.

 

O autorze

avatar

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Docenianie małych sukcesów kluczem do osiągnięcia wielkich!

Marzy Ci się wielki sukces? Widzisz siebie na samym szczycie? Najpierw naucz się doceniać to, co osiągasz już dzisiaj. Innej drogi dojścia do celu nie ma.

Charakterystyka organów kontroli państwowej i ochrony prawa

W społeczeństwie demokratycznym kluczową rolę odgrywa trójpodział władzy, który zapobiega nadużyciom uprawnień a przy tym reguluje zakres obowiązków poszczególnych organów.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024