Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, która forma jest poprawna — przeze mnie czy przezemnie? Warto poznać różnicę między nimi, aby uniknąć błędów w codziennej komunikacji. W artykule przyjrzymy się bliżej tym dwóm zwrotom i ich odpowiedniemu użyciu.
Przeze mnie czy przezemnie — jak piszemy?
Wyrażenie przeze mnie to wyrażenie przyimkowe. Wskazuje na bezpośrednią przyczynę lub osobę odpowiedzialną za wykonanie jakiejś czynności, lub podjęcie decyzji. Składa się z przyimka i dowolnej części mowy, w tym przypadku zaimka. Tego typu konstrukcje w języku polskim są zapisywane rozdzielnie, np. z książką, nad nami, pod biurkiem. To dlatego poprawna forma to przeze mnie.
Przykłady:
Ten projekt w całości został przygotowany przeze mnie.
Czy ta sytuacja wydarzyła się przeze mnie?
Przepraszam, że przeze mnie musisz to robić.
Wątpliwości może budzić przede wszystkim wyraz przeze, który jest staropolską formą przyimka przez. To wyrażenie ma swoje korzenie w historii języka polskiego i związane jest z jerami, czyli krótkimi samogłoskami, które nie są już stosowane we współczesnej polszczyźnie. Warto jednak pamiętać, że to dzięki nim mamy takie formy jak bez (beze), od (ode), przed (przede) czy nad (nade). Obecnie, przyimek przeze stosuje się już tylko w wyrażeniu przeze mnie.
Żeby łatwiej było Ci zapamiętać, przygotowaliśmy fiszkę, którą możesz wydrukować i powiesić w dowolnym miejscu.