Jak piszemy – pół kolonie czy półkolonie?

Przed nami kolejna językowa zagwozdka. Na pierwszy rzut sprawa wydaje się oczywista, po czym znów pojawiają się wątpliwości. Czy słusznie? ;)

Jak piszemy – pół kolonie czy półkolonie?

Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna. Poprawną wersją jest forma półkolonie. Niezależnie od tego, czy mamy na myśli zajęcia i zabawy organizowane w czasie wakacji lub ferii dla dzieci w miejscu ich zamieszkania, czy też przez półkolonie (l.mn. od słowa półkolonia) rozumiemy państwa formalnie niepodległe, ale w znacznym stopniu uzależnione politycznie i handlowo od mocarstw kolonialnych – zasada jest ta sama. Liczebnik pół zapiszemy łącznie, gdy z daną częścią mowy, w tym wypadku z rzeczownikiem kolonie, stanowi element wyrazu złożonego. Podsumowując: pół + kolonie = półkolonie.

Przykłady poprawnej pisowni:

Mama zapisała Zosię i Krzysia na organizowane latem w ich miejscowości półkolonie.

W czwartek po półkoloniach tata i Romek poszli do pobliskiej kawiarni na lody.

Od lat studiuję dzieje kolonializmu. Czasami zastanawiam się, jak potoczyłaby się historia państw Ameryki Północnej, gdyby ich terytoria w przeszłości stanowiły jedynie brytyjskie półkolonie, a nie posiadłości całkowicie zależne politycznie i ekonomicznie od Wielkiej Brytanii.

Jeżeli od formy półkolonie utworzymy przymiotnik, zapis łączny z liczebnikiem pół pozostanie bez zmian. W zależności jednak od kontekstu, w jakim go użyjemy, powstały przymiotnik przyjmie postać półkolonijny lub półkolonialny.

Przykłady użycia:

Pani dyrektor zarządziła, by zajęcia organizowane w szkole w ferie zimowe miały formę półkolonijną.

Chociaż w słownikach funkcjonuje takie pojęcie jak półkolonia, to w historii kolonializmu bardzo trudno odnaleźć przykłady krajów, których zależność od mocarstw miała charakter jedynie półkolonialny.

Wątpliwości rozwiane :) Nie zapomnij poczęstować się fiszką, aby utrwalić nową wiedzę.

 

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak napisać interpretację wiersza?

Napisanie dobrej interpretacji wiersza to dla wielu uczniów problem nie do przejścia. Jak od strony technicznej powinna wyglądać taka analiza wiersza?

Jak piszemy — pęseta czy penseta?

Rozwiązanie tego pytania wydaje się być prostym zadaniem, ale kiedy przychodzi do wyboru właściwej formy, pojawiają się pewne wątpliwości. Być może wynikają one z faktu, że niedawno słowniki podawały dwie formy: "penseta" i "pęseta".

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024