Mi czy mnie - jak piszemy?

Wracamy do Was z popularnym cyklem dotyczącym poprawnej pisowni. Tym razem odpowiemy na pytanie „Jak piszemy: mi czy mnie?”. Mimo że oba warianty są poprawne oraz teoretycznie oznaczają to samo, w żadnym wypadku nie możemy stosować ich zamiennie.

Kiedy piszemy mi

Mi jest nieakcentowaną formą zaimka ja. Formy tej używamy najczęściej w środku zdania, a znacznie rzadziej na końcu. Błędem jest stosowanie jej na początku danej formy wypowiedzi. Nie chcemy przecież opowiadać o misiach :). Słówko mi zawsze więc występuje po wyrazie je poprzedzającym, często po czasowniku. 

Nie piszemy:

Mi się to podoba. 
Mi się wydaje. 
Mi jest to obojętne. 

Piszemy:

Nie chce mi się z tobą rozmawiać. 
Zrobiłam to, ponieważ mi to odpowiadało. 
Nawet mi o tym nie mów! 

Kiedy piszemy mnie

Mnie jest akcentowane i stoi zawsze na początku zdania, niekiedy również na końcu. Tej formy możemy użyć w połączeniu z przyimkami. Stosujemy ją często, gdy tworzymy przeciwstawienie, takie jak „mnie tak, ale tobie już nie”. 

Piszemy: 

Mnie się to podoba, ale wiem, że Ty masz wątpliwości.
Mnie tego nie musisz powtarzać. 
Najlepiej jeżeli zostawisz to mnie. 

Pamiętajcie, żeby przede wszystkim zaufać swojej intuicji słuchowej i zapamiętać, że mnie zawsze akcentujemy w zdaniu, a mi już niekoniecznie. Ta prosta zasada pomoże Ci z zastosowaniem odpowiedniej formy.


 

O autorze

PR

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak piszemy - ponad to czy ponadto?

Łącznie czy oddzielnie? Który zapis wyrażenia "ponadto/ponad to" jest poprawny?

Jak piszemy — w okamgnieniu czy w oka mgnieniu?

Pisownia wyrazów w języku polskim często stanowi wyzwanie, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z wyrazami złożonymi lub rzadziej używanymi. Jednym z takich wyrazów jest „w okamgnieniu”. W codziennej mowie i piśmie może pojawić się pytanie, jak poprawnie zapisać ten wyraz oraz jakie zasady ortograficzne nim rządzą.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024