Wakacje to dla wielu korepetytorów „czas posuchy”. Uczniowie latem koncentrują się zazwyczaj na wypoczynku, a nie na nauce. Dlatego mogło zdarzyć się, że – z myślą o zaoszczędzeniu pieniędzy – zawiesiłeś swoją działalność gospodarczą. Ale wrzesień zbliża się wielkimi krokami. Być może przyszedł więc czas, aby ją odwiesić? Zobacz, jak to zrobić i kiedy jest najlepszy moment na wznowienie działalności.
Zawieszenie działalności gospodarczej to dobra decyzja wówczas, gdy wiesz, że w wakacyjnych miesiącach nie będziesz osiągać przychodów z korepetycji. Takie rozwiązanie jest również rozsądne, jeżeli lipiec i sierpień Ty również poświęcasz na wypoczynek i „ładowanie baterii” – w końcu także musisz odpocząć po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy. Dzieje się tak dlatego, że zawieszając działalność:
-
nie musisz ponosić kosztów związanych z jej prowadzeniem – tj. opłacać składek ZUS i podatków,
-
jednocześnie podtrzymujesz ciągłość marki i zapewniasz sobie możliwość szybkiego powrotu do działania.
Właśnie z tego względu zawieszenie – przy tymczasowej przerwie w prowadzeniu korepetycji – sprawdza się lepiej niż zamknięcie działalności.
No dobrze. Ale wakacje wielkimi krokami zbliżają się do końca, więc pewnie myślisz już o powrocie do udzielania lekcji. Czas zatem na odwieszenie działalności. Jak przejść przez ten proces?
Odwieszenie działalności krok po kroku
Wznowienie działalności gospodarczej jest bardzo proste. Możesz go dokonać nawet przez Internet, a także – jeśli tak wolisz – listownie lub odwiedzając urząd. Jeżeli odwieszasz działalność on-line:
-
Zaloguj się na stronie CEIDG.
-
Wypełnij wniosek CEIDG-1, zaznaczając, że chodzi o wznowienie działalności. Pamiętaj, że możesz podać dowolną datę wznowienia, pod warunkiem, że nie jest wcześniejsza niż data składania wniosku.
-
Potwierdź złożenie wniosku np. przy pomocy systemu bankowości internetowej, podpisem elektronicznym lub Profilem Zaufanym.
Poprawnie przesłana informacja sprawi, że automatycznie zostanie wysłana informacja do ZUS, zgłaszająca Cię do ponownego płacenia składek. Pamiętaj, że jeśli np. upłynął czas trwania „małego ZUS-u” (a okres zawieszenia działalności wlicza się w czas, przez który przysługuje Ci taka ulga) lub w międzyczasie podjąłeś działania w ramach umowy o pracę – a więc zmieniły się zasady, na jakich opłacasz składki – może zajść konieczność ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń z nowym kodem.
Jak zatem widzisz, sama procedura jest bardzo prosta i – co równie ważne – bezpłatna. Warto też wiedzieć, że obecnie w przypadku większości firm działalność można zawiesić bezterminowo. Wyjątkiem są wyłącznie spółki zarejestrowane w KRS.
Kiedy odwiesić działalność po wakacjach?
Aby ustalić termin optymalny odwieszenia działalności, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii.
Po pierwsze, w okresie zawieszenia nie możesz realizować usług związanych z udzielaniem korepetycji, np. w ramach umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Jeśli więc planujesz rozpocząć pracę już na początku września – warto to wziąć pod uwagę.
Po drugie, w tym czasie nie masz też możliwości reklamowania swoich usług, a także podpisywania z klientami umów na usługi – nawet, jeśli te byłyby świadczone już po odwieszeniu – a tym bardziej nie możesz przyjmować zaliczek na ten poczet.
Po trzecie, wraz ze wznowieniem działalności powracają koszty związane z jej prowadzeniem – takie jak ZUS i podatek.
Jak więc pogodzić te kwestie? Wszystko zależy od tego, jak wyglądają Twoje perspektywy związane z pracą na wrzesień. Jeżeli masz grono stałych klientów, z którymi jeszcze w czerwcu ustaliłeś, że od nowego roku szkolnego wrócicie do współpracy – nie ma problemu. Wówczas najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie wznowienie działalności w dniu, kiedy naprawdę zaczniesz pracę.
Co jednak, kiedy Twój kalendarz korepetycji jest zbyt pusty i obawiasz się, że bez podjęcia wcześniejszych działań wrzesień nie przyniesie wystarczających dochodów? Wówczas warto rozważyć wznowienie działalności z lekkim wyprzedzeniem – np. 2-3-tygodniowym.
Owszem, z jednej strony naraża Cię to na dodatkowe koszty (uzależnione od tego, jakie składki ZUS Cię obowiązują), ale z drugiej, pozwala Ci legalnie:
-
publikować ogłoszenia o korepetycjach – zarówno te on-line, jak i na słupach ogłoszeniowych czy w innych miejscach publicznych,
-
kontaktować się z klientami i prowadzić uzgodnienia co do warunków przyszłych lekcji – możesz z wyprzedzeniem przyjmować zaliczki na ich poczet.
A to niezbędne, aby pozyskać uczniów i zapewnić sobie przychody.
Czy w przyszłym roku też chcesz zawieszać działalność?
Jak widzisz, same procesy zawieszania i odwieszania działalności przebiegają dziś bardzo prosto i nie wymagają od Ciebie dużego wysiłku. Niemniej jednak, zwłaszcza jeśli korepetycje to Twoje główne źródło przychodów, zastanów się, czy w przyszłym roku też chcesz podejmować taką decyzję. A może już teraz zaczniesz się zastanawiać, jak utrzymać przynajmniej część uczniów także przez wakacje – tak, aby nie tracić przychodów? Wskazówki poświęcone temu zagadnieniu również znajdziesz na naszym blogu. Zajrzyj do nich i podejmij świadomą decyzję, biorąc pod uwagę wszystkie „za” i „przeciw”.