W dzisiejszych czasach, kiedy Internet rozwija się w zawrotnym tempie - jesteś w stanie znaleźć kilkanaście przydatnych stron do promowania tego, czym się zajmujesz – popularnym i sprawdzonym przeze mnie miejscem, w którym możesz promować swoje działania, jest strona e-korepetycje.net. Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach przy konstruowaniu swojego profilu, które zostaną poruszone poniżej. To naprawdę proste i nie będzie zabierać dużej ilości Twojego cennego czasu. Oto krótki przewodnik.
1. Po pierwsze - zadbaj o zdjęcie profilowe!
Zdjęcie musi być wyraźne i przedstawiać Ciebie. Jeśli jesteś w stanie zainwestować w profesjonalną sesję zdjęciową - masz dosyć ułatwione zadanie. Z drugiej strony - takie intuicyjne programy jak GIMP czy PicMonkey powinny w zupełności wystarczyć. Wysoka jakość pozwala jednak na odwołanie się do autorytetu. Jakość równa się profesjonalizmowi – jeśli nie jesteś do końca mistrzem w fotografii – na każdym forum o wybranej tematyce znajdują się zapaleńcy, z którymi z pewnością dogadasz się co do przystępnej ceny. Pamiętaj, żeby Twoje zdjęcie przedstawiało Ciebie z bliska. Nie bój się pytać o ocenę zaufanych ludzi, rzucając im pytanie „Czy zgosiłabyś/zgłosiłbyś się do mnie po pomoc”? Sprawdź w wolnej chwili psychologiczny efekt pierwszeństwa, który może zaważyć na tym, w jaki sposób Twoi uczniowie będą się do Ciebie zwracać. Liczne tłumaczenia tego mechanizmu, które możesz odnaleźć w sieci, z pewnością dużo pomogą. W skrócie można to wyjaśnić zdaniem: „Jak Cię widzą – tak Cię piszą”.
2. Jak podchodzić do opinii swoich uczniów?
Nie czekaj biernie na opinie – nie ma nic złego w tym, aby wystosować do swojego ucznia zgrabną wiadomość, w której poprosisz o wystawienie takowej. Jeśli już tworzysz ogłoszenie, spróbuj, aby czymś się wyróżniało – o świeżości marki pisałem tutaj. Zauważyłem pewien trend na portalach promujących naukę – duża część będących tam użytkowników bierze udział w wyścigu chwalenia się swoimi certyfikatami. Myślę, że to świetny sposób na promowanie swoich usług i dowód silnego zaangażowania, jednak często zdecydowanie bardziej opłaca się dzielić swym doświadczeniem w pracy z innymi. Chodzi o doświadczenie w relacji z człowiekiem. Warto zaznaczyć także konkretne podpunkty. Poniżej podaję przykład zastosowania balansu między tymi dwoma przestrzeniami. Powiem Ci kilka rzeczy o mnie, które warto wiedzieć, zanim się ze mną skontaktujesz:
- Ponad 1000 osób wzięło udział w moich szkoleniach, warsztatach i prelekcjach – dlatego wiem, jak przekazywać wiedzę, by stała się również częścią Ciebie;
- Jestem certyfikowanym mówcą publicznym – cały proces szkoleniowy przeszedłem w języku angielskim ze świetnymi wynikami;
- Mam ponad 10-letnie zaplecze teoretyczne – tyle czasu spędziłem z moim mentorem szlifując każdy aspekt języka angielskiego;
- Od 6 lat mam nieustający kontakt z żywym językiem – podróżowałem po USA, Wielkiej Brytanii, koordynowałem duże projekty międzynarodowe (Polsko-Amerykańskie).
Zwracaj więc uwagę na kluczowe elementy w kontakcie z odbiorcą i to, co mu oferujesz. Dobrze połączyć konkretne punkty swojego doświadczenia ze zwartym storytellingiem. Historia o tym, w jaki sposób doszedłeś do miejsca, w którym jesteś dzisiaj, jest z pewnością dobrym pomysłem.
3. Współpracuj z zaufanymi ludźmi, którzy chcą pomagać
Warto zastosować trick z tym, aby ktoś inny odbierał twoje telefony. Postaw dodatkową osobę na drodze ucznia, nim się skontaktuje bezpośrednio z Tobą. Oszczędza to czas i tworzy profesjonalne podejście do sprawy. Być może właśnie w Twoim najbliższym gronie znajdują się osoby, które mogłyby odbierać telefony i umawiać spotkania. Warto przytoczyć kilka opinii uczniów, gdyż polepszą taki mechanizm. Daje to efekt wzmocnienia autorytetu. Dobrym pomysłem jest poproszenie o pomoc kogoś z rodziny. Za każdym razem wypełnij wszystkie okienka informacyjne oraz kontaktowe, które zwiększą przepływ informacji – nie zapominaj o tym podczas rejestracji na e-korepetycje.net! Przekaż osobie, z którą będą się kontaktować Twoi uczniowie, określenie przedmiotu usług, które udostępniasz. Czy będzie to konwersacja po angielsku czy nauka słówek hiszpańskich – konkretyzuj pakiet, po który przyjdą. Pamiętaj o określeniu miejsca spotkania. Przekazuj możliwości dla swojego ucznia – podaj zakres preferowanych dni, w których mogłyby odbywać się lekcje. Nie zapomnij o widełkach cenowych. Wiesz, dlaczego jest to ważne? Będziesz wiedzieć, po co tak naprawdę wybierasz się na daną lekcje, a przez to poczujesz większe bezpieczeństwo w kontakcie z lektorem. Jeśli chcesz zobaczyć, jak działa to w praktyce – bez problemu pisz do mnie na wiktor@talkersi.pl – tak samo, jeśli chodzi o potrzebne dodatkowe rady, jak i odpowiedzi na Twoje pytania. Do zobaczenia, do napisania, pozdrawiam Cię serdecznie!