[Artykuł sponsorowany]
Czy kiedykolwiek zazdrościłeś pianistom, którzy potrafią swobodnie odtwarzać piękne melodie na klawiaturze? Teraz możesz być jednym z nich! Dowiedz się, jak krok po kroku opanować sztukę grania na pianinie z nut.
Czy w ogóle trzeba znać nuty, żeby grać na pianinie?
Nie trzeba, ale warto! Nawet niektórzy znani muzycy nie mają pojęcia, jak czytać nuty, a mimo to grają na różnych instrumentach. Nie oznacza to jednak, że nie warto nauczyć się grać z nut. Zdobycie umiejętności gry z nut to inwestycja, która opłaci Ci się w przyszłości:
- znając nuty, możesz zagrać każdy utwór muzyczny niezależnie od gatunku,
- nuty pozwalają na łatwe zapisanie własnych kompozycji i aranżacji,
- nauka nut jest kluczowa w zrozumieniu teorii muzyki,
- na dodatek, osoby znające nuty mogą z łatwością ze sobą współpracować i wspólnie grać.
Ile trwa nauka nut?
To indywidualna kwestia, ale zupełne podstawy jesteś w stanie pojąć w kilkadziesiąt minut – reszta przyjdzie z czasem. Nie trzeba czekać z rozpoczęciem nauki gry na instrumencie, aż nauczysz się wszystkich niuansów czytania nut. Możesz zacząć od podstaw i stopniowo rozwijać swoje umiejętności – równolegle ucząc się gry na instrumencie.
Granie z nut na pianinie – jak zacząć?
Najpierw musisz poznać minimalne podstawy notacji muzycznej. Spokojnie, to łatwe! Na sam początek skup się na nauczeniu się tylko dwóch rzeczy:
- która nuta na pięciolinii odpowiada któremu klawiszowi w pianinie lub keyboardzie,
- jak czytać rytm zapisany w nutach.
Podstawy wiedzy muzycznej, w tym oba powyższe tematy, znajdziesz za darmo na blogu portalu Nuty od Darka.
Kiedy już opanujesz te podstawy, warto od razu rozpocząć praktyczną naukę gry na instrumencie.
Przekładanie wiedzy teoretycznej na praktykę pozwoli Ci szybciej zapamiętać, ale także lepiej zrozumieć zasady rządzące muzyką. Na własne uszy i oczy przekonasz się, jak działa zapis muzyczny. Rozwiniesz też słuch muzyczny – po długim czasie praktyki zaczniesz „słyszeć” w głowie nuty, które widzisz przed sobą. Co więcej, przejście od razu do praktyki wspomaga motywację, poprzez ogromną satysfakcję z zagranej melodii. Tylko co grać, jeśli dopiero zaczynasz naukę?
Gamy, pasaże i wprawki
To podstawowe ćwiczenia pianistyczne, które przede wszystkim pomagają w doskonaleniu techniki gry. Poświęcanie czasu na regularne granie wprawek usprawni Twoje palce i pomoże w graniu prawdziwych utworów. Rozpocznij od gamy C-dur lub a-moll, która nie zawierają żadnych czarnych klawiszy. Graj je na różne sposoby – prawą ręką, lewą ręką i łącząc je obie.
Proste melodie
Gdy uczymy się czytać, nie zaczynamy od „Pana Tadeusza”, tylko od prostych książeczek odpowiednich dla naszego poziomu. Dokładnie tak samo jest z nauką czytania nut! Zacznij od takich utworów jak „Wlazł kotek na płotek”, czy „Jedzie pociąg z daleka”. Granie dobrze znanych melodii pozwoli też na szybkie wyłapanie na słuch ewentualnych błędów.
Twoje ulubione piosenki
Ta opcja z pewnością przyniesie Ci najwięcej satysfakcji, bo możesz od razu grać to co lubisz. To bardzo ważne, bo pozwala utrzymać motywację do nauki!
Niezależnie od tego, czy chcesz grać piosenki Sanah, romantyczne utwory Chopina, ścieżkę dźwiękową z ulubionego filmu, kolędy, czy hity Zenka Martyniuka, na stronie nutyoddarka.pl znajdziesz łatwe aranżacje tych utworów.
Zapis nutowy tych piosenek został specjalnie przygotowany w taki sposób, żeby nawet osoba zupełnie początkująca sobie z nimi poradziła. Nawet osoba, która pierwszy raz siedzi przy pianinie, może szybko nauczyć się grać uproszczoną wersję swojego ulubionego utworu.
Podsumowanie
Nauka gry na pianinie z nut może trwać całe życie, ale podstawy można opanować nawet w kilkadziesiąt minut. Kluczowym aspektem nauki jest praktyka – zaczynając od prostych melodii i uproszczonych wersji swoich ulubionych piosenek, można stopniowo rozwijać swoje umiejętności. Nauka gry na pianinie to fascynująca podróż, i mamy nadzieję, że nasz przewodnik pomoże Ci rozpocząć tę muzyczną przygodę.