Jak grać kolędy na pianinie nawet bez znajomości nut - i robić to przepięknie!

Idą Święta – graj kolędy na pianinie!

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, czyli najlepszy i tak naprawdę jedyny czas w roku, aby grać kolędy i melodie świąteczne na pianinie.

Z tej okazji przygotowaliśmy krótki poradnik, dotyczący nauki gry na pianinie najpopularniejszych kolęd i melodii świątecznych.

Dla kogo jest ten poradnik?

Poradnik przeznaczony jest dla osób początkujących, które dopiero chcą nauczyć się gry na pianinie. W poradniku znajdują się informacje dotyczące tego, w jaki sposób można rozpocząć swoją przygodę z pianinem, jak nauczyć się grać pierwszej kolędy na pianinie, nawet nie znając zapisu nutowego oraz co zrobić, aby wszystko zabrzmiało po prostu magicznie!

Nauka gry na pianinie, a wiek!

Gry na pianinie można nauczyć się w dowolnym wieku. Nie trzeba być dzieckiem, aby zacząć grać na pianinie.  Ba! Osoby dorosłe, często maja lepsze predyspozycje do tego, aby uczyć się gry na pianinie. Czemu? Odpowiedź jest bardzo prosta:

  • Wiedzą czego chcą się nauczyć

  • Mają większą motywację do pracy

  • Traktują grę poważnie

  • Potrafią się zdyscyplinować

Także niech wiek nie będzie ograniczeniem, a zaletą. Nie ma no co czekać!

Nazwy dźwięków na klawiaturze!

Pierwsza rzeczą, której musimy się nauczyć to nazwy dźwięków na klawiaturze. Klawiatura pianina, składa się z białych i czarnych klawiszy. My zajmiemy się tylko tymi białymi.

Dźwięki w muzyce układają się w określonym porządku, przypominając alfabet. Zaczynamy od dźwięku C. - Jak znaleźć dźwięk C?

Czarne klawisze na klawiaturze, układają się w grupy po 2 czarne klawisze oraz po 3 czarne klawisze. Dźwięk C jest pierwszym, białym klawiszem w grupie dwóch czarnych klawiszy! 

Następnie, po dźwięku C mamy dźwięk D, potem E-F-G. Teraz mamy takie „AHA”, czyli dźwięk A, następnie H i znowu C. Potem dźwięki cały czas, powtarzają się w kółko. 

 

WAŻNE!

Dźwięk H nazywany jest również dźwiękiem B. Nazewnictwo to wywodzi się z języka angielskiego. Na potrzeby tego poradnika będziemy ten dźwięk nazywać dźwiękiem B.

Gdy już wiemy, jak nazywają się poszczególne dźwięki i wiemy, jak je odnaleźć na klawiaturze, możemy zacząć grać naszą pierwszą kolędę.

Gramy pierwszą kolędę!

Do zagrania kolędy wykorzystujemy opracowania w postaci nut dla początkujących. I wcale nie trzeba ich znać! Każda z nut jest odpowiednio podpisana, dokładnie w taki sam sposób jak powyżej.

 

Nuty różnią się od siebie. Jedne są czarne, inne białe, a jeszcze inne są w dziwny sposób połączone ze sobą. To są oznaczenia rytmu, który nie jest dla nas bardzo istotny, na tym etapie nauki.

Którą ręką grać?

Melodie zazwyczaj gramy prawą ręką. I tak samo jest tutaj! Aby zagrać daną melodię wystarczy naciskać dźwięki na klawiaturze w takim porządku, jaki pokazuje nam opracowanie. Jeżeli nutka ma w środku zapisaną literkę „C”- naciśnij klawisz pianina odpowiadający właśnie tej literce! I tak do samego końca! Tyle…prawda, że proste?

No ale ja mam dwie ręce. Co z lewą ręką?

Sama melodia, brzmi jakoś tak niepełnie. Co zrobić, aby grać razem?!

Nad melodią czasami pojawiają się duże litery (C, G, F). 

 

I właśnie te litery wykorzystujemy do grania lewej ręki. W momencie, w którym nad daną nutą, pojawi się duża litera, wtedy lewa ręka musi nacisnąć dźwięk odpowiadający właśnie tej literce!

Czyli, jeżeli prawa ręka gra nutkę z oznaczeniem „C” w środku i nad nią jest oznaczenie w postaci dużej litery C, to znaczy, że lewa ręka w tym samym czasie naciska dźwięk C, który znajduje się poniżej ręki prawej.

Jest to najszybszy i zarazem najprostszy sposób, aby grać zarówno prawą jak i lewą ręką!

I TO WSZYSTKO?

Oczywiście NIE! To co tutaj pokazałem to jedna z wielu możliwości gry. Według mnie najlepsza dla początkujących, którzy chcą uczyć się gry na pianinie. Jeżeli opanuje się grę kolęd i melodii świątecznych na pianinie w taki sposób, można potem w lewej ręce grać więcej dźwięków. Wtedy będziemy mówić o grze akordami.

Możną również tworzyć własny akompaniament do melodii, przez co całość zabrzmi naprawdę magicznie. Innym sposobem na grę jest całkowite pominięcie linii melodycznej i wykonanie jej głosem - czyli po prostu śpiewając. 

I to w cale nie jest takie trudne! Naprawdę! Wystarczy trochę zaangażowania, chęci oraz tego, aby ktoś Ci pokazał jak się za to zabrać.

Zobacz w filmie poniżej, na ile sposobów możesz zagrać jedną kolędę. 

Powyższy materiał jest fragmentem Kursu Gry Na Pianinie Kolęd i Melodii Świątecznych – Kolędy Od Podstaw.

Można do niego dołączyć używając Kodu Rabatowego – „SWIETA15”, który obniży wartość programu o 15%. Zapisy do kursu trwają do 6 grudnia do godziny 21:00.

Wszystkie informacje na temat kursu znajdziesz pod tym adresem: ====> https://szkolapianina.pl

[Artykuł sponsorowany]

O autorze

avatar
Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024