Fiszki i tandem, czyli nauka języka obcego z kimś lub samemu.

fiszki

To już ostatnia część cyklu przedstawiająca różne metody nauki języka obcego. W dzisiejszym materiale chcemy powiedzieć parę słów na temat coraz popularniejszej metody nauki jaką jest tandem, czyli nauka w parach. W dalszej części dowiecie się, czy można skutecznie uczyć się słówek i zwrotów samemu korzystając z popularnych fiszek.

Tandem

W pierwszej kolejności kojarzy się z dwuosobowym rowerem, gdzie jedynie pełna współpraca i wysiłek obu cyklistów zapewnia powodzenie jazdy. Trochę podobnie jest z nauką języka obcego w tandemie. Jest to współpraca pomiędzy dwoma osobami, które wymieniają się wiedzą z partnerem na temat swojego języka ojczystego. Współpraca oparta jest na wymianie, nie ma mowy o żadnych płatnościach za lekcje. Korzystają przy tym obie strony. Do spotkań może dochodzić w życiu realnym, można iść na kawę, na spacer i rozmawiać. Konwersacje mogą odbywać się także przez Skype lub telefon. Nadal jednak to rozmowa jest podstawą do nauki.

Co jest w tym tandemie dobrego?

Po pierwsze osoby uczący się mają styczność z native speakerem. Dzięki temu poznają „żywy” język, bez sztywnych zwrotów literackich, stosowany na co dzień, z akcentem. Tandem to także, a może przede wszystkim, możliwość poznania nowych ludzi, nawiązania przyjaźni, czasem na wielokilometrową odległość. Dzięki różnemu pochodzeniu i wychowaniu obie uczące się w ten sposób strony mają możliwość poznania swojej kultury i zwyczajów.  Nauka w tandemie nie jest sztywna, schematyczna, nie pracuje się z książką. Całość oparta jest wyłącznie na dialogu. Dlatego w trakcie nauki można poruszać dowolne tematy, uczyć się codziennych zwrotów. Dodatkowym atutem tego stylu nauki języka obcego jest brak opłat. Tandem to rodzaj handlu wymiennego. Ja uczę Ciebie swojego języka ojczystego, ty uczysz mnie swojego. Dwie strony korzystają, żadna nie płaci.

Czy są jakieś wady tandemu?

Wadą, jeżeli można to ująć w tym aspekcie, jest poziom nauki, od którego się startuje. W związku z tym, że całość oparta jest na konwersacji, wymaga się od strony uczącej się przynajmniej podstawowej znajomości języka uczonego. Trudno jednak sobie w praktyce wyobrazić rozmowę z osobą, która kompletnie nie zna naszego języka. Powodzenie tandemu zależy również od włożonego wysiłku z obu stron. Jak wiadomo, handel wymienny polega na wymianie towaru/usługi na inny towar czy usługę o podobnej wartości. Może się jednak zdarzyć, że w przy takiej wymianie językowej, jedna ze stron daje od siebie więcej, druga zaś nic lub niezbędne minimum. Nauka nie polega tutaj tylko i wyłącznie na mówieniu, byle mówić. Druga strona, ta ucząca, powinna w tym czasie uważnie słuchać i korygować popełniane błędy. Wydaje się to proste, ale wcale nie jest. Dlatego przy tego rodzaju sposobie nauki języka może występować dysproporcja pomiędzy wkładanym wysiłkiem w nauczenie poprawności językowej drugiej osoby. I wreszcie ostatnie, czyli tandem to nie jest metoda na nauczenie się w 100% języka obcego. Pozwala nam to na przełamanie bariery w mówieniu, osłuchanie się z akcentem, nauczenie się zwrotów lub poznanie nowych słów. Jednak bez pracy własnej, powtarzania materiału w domu, nowo nabyte umiejętności dość szybko będą ulatywały  głowy. Dobrym sposobem na samodzielne powtórki nowych słów, są fiszki.

Coraz więcej uczelni wyższych proponuje swoim studentom naukę w tandemie. Ułatwiają znalezienie pary do nauki danego języka obcego. Jest to świetne rozwiązanie, szczególnie że na wymiany studenckie przyjeżdża sporo uczniów zza granicy. Jeżeli jednak nie jesteście studentami, albo na Waszej uczelni nie ma nikogo, kto wspiera łączenie w pary językowe, zajrzyjcie do naszych ogłoszeń z  wymianą językową. Może tutaj uda Wam się znaleźć swojego partnera do nauki.

Fiszki – wiedza spisana na karteczkach

Z fiszek można się uczyć praktycznie wszędzie i wszystko się na nich może znaleźć. Od pojedynczych słówek do skomplikowanych zwrotów i powiedzeń. Fiszki można wykorzystać w domu, do powtórki i nauki nowego słownictwa, zabrać ze sobą na spacer, czy w podróż. Wcale nie oznacza to, że musicie targać ze sobą zestaw karteczek, które łatwo można zgubić. Jeżeli zajrzycie do naszego artykułu o aplikacjach mobilnych do nauki języka obcego to znajdziecie tam propozycję programów, które umożliwiają naukę metodą fiszek z wykorzystaniem Waszego telefonu. Proste? Oczywiście, że tak. Tradycyjne fiszki to małe karteczki, na których z jednej strony zapisane jest słowo czy zwrot w języku obcym, na drugiej zaś stronie jego tłumaczenie. W aplikacjach są to wirtualne karteczki, gdzie po kliknięciu wyraz jest automatycznie tłumaczony.

Aby nauka za pomocą tej metody była skuteczna należy pamiętać o kliku ważnych zasadach. Naukę nowych słówek lepiej rozpocząć w domowym zaciszu lub miejscu spokojnym, gdzie możecie się skupić. Przerabianie słówek w hałasie, gdzie wiele rzeczy Was będzie rozpraszało, nie przyniesie wymiernego skutku. Druga sprawa to powtarzanie. Jeżeli już opanujecie zadaną część materiału to nie znaczy, że ją będziecie pamiętać. Systematyczne powtarzanie, nawet 10-15 minut dziennie sprawi, że poznane informacje utrwalą się w pamięci długotrwałej i łatwiej będzie Wam „odnaleźć” słówko w głowie podczas zwyczajnej rozmowy. Nauka z fiszek świetnie sprawdza się jako uzupełnienie innych metod nauczania języka obcego, szczególnie tych opartych na konwersacji. Jedną z takich metod macie opisaną powyżej, czyli tandem. Jeżeli chcielibyście poznać inne metody konwersacyjnej nauki języka obcego to zajrzyjcie tutaj.

Z tradycyjnych fiszek drukowanych na karteczkach możecie korzystać w domu. Jeżeli nie wiecie, gdzie ich szukać to polecamy zajrzeć na stronę angielski.nauczaj.com. Tutaj do darmowego pobrania macie prawie 400 fiszek na poziomie FCE. W podróży sprawdzą się Wam idealnie aplikacje mobilne, bo telefon ma przy sobie prawie każdy.

Niezależnie od tego, który sposób nauki języka obcego wybierzecie pamiętajcie, że efekt osiągnięcie tylko dzięki swojej pracy i zaangażowaniu. Jednym nauka przychodzi łatwo i naturalnie, inni muszą włożyć w to znacznie więcej wysiłku. Ale każdy z nas może nauczyć się języka, jeżeli tylko będzie tego chciał.

Trzymamy za Was mocno kciuki!


Autor: Magdalena Florczyk - zawodowo specjalista od Social Media i kontaktów z klientem w firmie Wake App. Z wykształcenia ekonomista i niedoszły technolog żywności. Prywatnie, mama 9-latka, zafascynowana psychologią marketingu oraz zgłębiająca techniki efektywnego uczenia się, szczególnie potrzebne w nauce z dziećmi.

O autorze

avatar

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak zachęcić zdolne dziecko do szlifowania talentu?

Zdolne dziecko to prawdziwy skarb dla rodziców, ale też niebagatelna misja do wypełnienia.

Terminy egzaminów GOETHE-ZERTIFIKAT (Poziom A) 2018 w Polsce

Osoby, które chciałyby potwierdzić certyfikatem swoją umiejętność językową, mogą zdecydować się na przystąpienie do testu wydawanego przez Goethe-Institut. Na podstawowym poziomie są dwa rodzaje Goethe-Zertifikat A, a mianowicie Fit in Deutsch 1 i Start Deutsch 1.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024