Egzamin gimnazjalny 2018

Już za tydzień rozpocznie się najważniejszy sprawdzian dla wszystkich uczniów ostatnich klas gimnazjów. Dokładnie 18 kwietnia rozpoczną się egzaminy gimnazjalne 2018. Od ich wyników i liczby osiągniętych na egzaminie punktów z poszczególnych części będzie zależało przyjęcie ucznia do danej szkoły. Im wyższy wynik, tym większa szansa na dostanie się do wybranej szkoły pierwszego wyboru. Dlatego to niezmiernie stresujący, jak również pracowity okres dla każdego gimnazjalisty. Egzaminy potrwają łącznie 3 dni, dokładnie 18, 19 i 20 kwietnia. Na pierwszy ogień tradycyjnie idzie test z części humanistycznej. Następnego dnia odbędzie się sprawdzian z części matematyczno-przyrodniczej, a zwieńczeniem egzaminów będzie test z nowożytnego języka obcego. Jeżeli z ważnych powodów uczeń gimnazjum nie będzie mógł przystąpić do egzaminów w pierwszym terminie, za zgodą dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej może to zrobić w terminie dodatkowym w dniach 1 – 5 czerwca 2018 roku.

Wyniki egzaminów gimnazjalnych zostaną ogłoszone dnia 15 czerwca 2018.

Poniżej zamieszczamy szczegółowy harmonogram egzaminacyjny dostępny na oficjalnej stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Szczegółowy harmonogram egzaminów gimnazjalnych 2018

 

Egzamin gimnazjalny przeprowadzany jest jedynie w formie pisemnej. Całość złożona jest z trzech części:

  • humanistycznej – w której sprawdzane są wiadomości z języka polskiego oraz historii i wiedzy o społeczeństwie. Część sprawdzająca z języka polskiego trwa 90 minut. Część z historii i wiedzy o społeczeństwie trwa 60 minut.
  • matematyczno-przyrodniczej – część ta obejmuje sprawdzenie wiedzy z zakresu matematyki  oraz przedmiotów przyrodniczych: geografii, biologii, fizyki i chemii. Czas trwania egzaminu z części matematycznej wynosi 90 minut. Z części przyrodniczej sprawdzian trwa 60 minut.
  • język obcy nowożytny – ta część egzaminu podzielona jest na dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony. Uczeń może zdawać jeden z następujących języków: angielski, francuski, hiszpański, , rosyjski, niemiecki, włoskiego lub ukraiński. Czas trwania egzaminu zarówno z części podstawowej jak i rozszerzonej wynosi 60 minut.

Niezbędnik ucznia

Na egzaminie gimnazjalnym zdający powinien posiadać:

- niezmazywalny długopis lub pióro z czarnym tuszem/atramentem

- na części matematyczno-przyrodniczej dopuszczone jest posiadanie linijki

- może posiadać małą butelkę z wodą. Najlepiej upewnić się wcześniej, czy szkoła zapewni wodę, czy uczeń może przynieść własną. Podczas egzaminu butelka musi stać na podłodze obok nogi stolika, aby uniknąć przypadkowego zalania płynem arkuszy egzaminacyjnych

- dokument tożsamości (legitymację szkolną) potwierdzający jego tożsamość. W przypadku braku posiadania takiego dokumentu, tożsamość ucznia może zostać potwierdzona przez wychowawcę lub innego nauczyciela szkoły.

Wszelkie rysunki należy wykonywać długopisem. Niedopuszczalne jest wykonywanie rysunków, zaznaczanie odpowiedzi, ołówkiem.

Dodatkowo uczeń może posiadać:

- inne dodatkowe pomoce oraz przybory, które dopuszczalne są jedynie w przypadku osób ze specjalnymi uprawnieniami, dla których przewidziano dostosowania w warunkach przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego

- niezbędne leki lub sprzęt medyczny, jeżeli zdający potrzebuje ich ze względu na chorobę lub czasową niepełnosprawność.

 

A jak u Was wygląda przygotowanie do egzaminu gimnazjalnego?

O autorze

avatar
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Kalendarz przygotowań do nowego roku szkolnego

Dla korepetytorów powoli rozpoczyna się czas przygotowań do kolejnego roku szkolnego. Tak, tak! Chociaż może Ci się wydawać, że do września jeszcze długa droga – warto, abyś jeszcze przed rozpoczęciem pracy upewnił się, że Twój kalendarz lekcji jest wystarczająco zapełniony. Kiedy i jak zacząć działać? Oto nasze podpowiedzi.

Raport z cen korepetycji 2024 (ceny korepetycji z matematyki, polskiego itp.)

Najnowszy Raport z cen korepetycji 2024 już dostępny. Przedstawiamy zestawienie średnich cen korepetycji z aż 20 przedmiotów. Sprawdź, z których z nich zajęcia podrożały najbardziej.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024