Technik uczenia się jest bardzo wiele od metod klasycznych - jak czytanie i czytanie... i czytanie... czyli "kucie na pamięć"... aż do technik opierających się na ilości wypitej kawy i red bulla ;-) Te wszystkie metody są bardzo dobre a może i skuteczne.... ale pytanie czy są najskuteczniejsze?
Efektywna nauka powstała niedawno - tak naprawdę kilkanaście lat temu, a w Polsce w szerokim użyciu jest od niedawna, właściwie paru lat... a nadal jest znana bardzo wąskiej grupie osób.
Uczyć się możemy w bardzo różny sposób, a przede wszystkim skuteczny i kreatywny - łącząc w sobie przyjemność użytkowania i efektywność.
Dostępne "metody" na "rynku szkolnym" opierają się głównie na:
- przekazywania wiedzy, a nie "inspirowania wiedzą";
- presji - zmuszaniu Cię do uczenia, a co za tym idzie...;
- deadlinach - czyli robisz to wtedy, kiedy już "trzeba"- co jest naturalne, gdy ktoś Cię do czegoś przymusza
Ja w pracy trenera stawiam na uczenie się w sposób, który jest najlepszy dla mojego klienta - czyli taki, który wybiera on sam. Ile jest metod efektywnego uczenia? Tyle ile pomysłów klienta - ucznia!
Są jednak podstawowe metody, które się wyróżnia i stosuje powszechnie:
- mnemotechniki - czyli techniki pamięciowe. Kreatywne techniki pozwalające na zapamiętanie informacji w sposób przyjazny i zabawny np. tworząc historię z ciągu wyrazów - w ten sposób zapamiętując je;
- mindmapping - czyli mapy myśli. Kreatywne narzędzie to rozpisywania danych w sposób obrazkowy i przestrzenny. Używając obrazów i mając wszystko rozrysowana w formie drzewa - gałęzi. Użytkownik jest w stanie zapamiętać to jednym spojrzeniem - mając całą strukturę logiczną na jednej kartce!
- metody obrazkowe i plakaty - duże kartki i kolory pozwalają lepiej zapamiętać informacje i w bardziej przyjazny sposób;
- mobline i komputerowe narzędzia do efektywnej nauki. Czy ktoś powiedział, że nauka to tylko zeszyt i notatki w Wordzie? Obecnie dysponujemy wieloma narzędziami do efektywnej nauki. Jak komputerowe programy do map myśli, które można odtwarzać w Smartfonach i innych aplikacjach mobilnych!
Więcej o każdej z metod w kolejnych odcinkach.
Przeczytaj pierwszy odcinek materiału z cyklu: "Efektywna nauka - co to takiego?"
Autor: Zbigniew Godziński
Strona www: efektywnanauka.eu
O autorze: Jestem trenerem efektywności osobistej. Prowadzę od 4 lat zarówno szkolenia grupowe jak i indywidualne zajęcia.