Edukacja domowa krok po kroku - formalności do spełnienia

Edukacja domowa to alternatywa dla nauki w szkolnej ławce, podyktowana większą swobodą działania i kreatywnością, która tak naprawdę zależy od rodziców. To oni przejmują funkcję nauczyciela, pełniąc rolę życiowego mentora. W tym wypadku jeszcze bardziej niż zazwyczaj są odpowiedzialni za rozwój swojego dziecka.

Młody człowiek, który ma 7 lat jest zobligowany do podjęcia nauki. Nie ma jednak rozporządzenia, które mówi, że nauka ta musi odbywać się w szkole. Dlatego, jeśli prawni opiekunowie dziecka zadecydują, że edukacja domowa jest dla nich korzystniejsza, powinni zgłosić się do swojej szkoły z prośbą o przejście na tryb edukacji domowej. Nauczycielem zostaje wtedy rodzic, opiekun prawny lub inna osoba wskazana w oświadczeniu. Co ważne, taka osoba nie musi skończyć odpowiednich studiów, ani posiadać do tego stosownych uprawnień, wystarczy, że wyrazi chęć do prowadzenia takich zajęć. Wtedy pozostaje już tylko złożyć wymagane dokumenty do dyrektora szkoły i można zaczynać przygodę z pozaszkolnym systemem nauczania. 

Zanim jednak przygotujesz pakiet dokumentów, warto najpierw wybrać szkołę przyjazną edukacji domowej. To ważne, ponieważ zaoszczędzisz sporo czasu w przebijaniu się przez papierologię i przecieraniu szlaków, jeśli wybrana placówka nie posiada w tym doświadczenia. Szkoła przyjazna ED przede wszystkim ułatwi Ci łagodne przejście przez pierwszy etap nauki oraz pomoże przy egzaminach, które w zależności od placówki odbywają się raz do roku lub raz na kwartał. Gdy masz już wybraną szkołę i podjętą decyzję – kompletujesz dokumenty. 

Dokumenty potrzebne do rozpoczęcia edukacji domowej:

1. Wniosek o pozwolenie na edukację domową

Taki wniosek musisz przygotować sam, albo poprosić o wzór w swojej szkole. Napisz w nim, dlaczego chcesz, by Twoje dziecko uczyło się w domu. Nie musisz tego robić z początkiem września - możesz to zrobić w dowolnym momencie roku szkolnego. Wybierając szkołę, należy zwrócić uwagę na to, żeby znajdowała się w województwie zamieszkania dziecka.

2. Opinia z poradni psychologiczno - pedagogicznej

Zadzwoń i umów się na wizytę do poradni w swoim mieście lub powiecie. Może to być zarówno poradnia publiczna jak i niepubliczna. Po odbytej wizycie czeka się do 30 dni na wydanie opinii, w wyjątkowych sytuacjach do 60 dni. Co ciekawe, nie ma znaczenia czy decyzja będzie pozytywna czy negatywna, musi być po prostu wydana, z ewentualnymi zaleceniami i uwagami.  

Uwaga: w roku szkolnym 2020/2021 nie ma konieczności dołączenia opinii z Poradni Psychologiczno - Pedagoicznej w związku z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Całość do pobrania TU.

3. Oświadczenie o zapewnieniu dziecku należytych warunków do realizacji podstawy programowej

4. Zobowiązanie, że Twoje dziecko będzie przystępowało do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych

Niezbędne dokumenty musisz przygotować samodzielnie lub zapytać o nie w placówce, do której uczęszcza Twoje dziecko. Gotowe wzory innych rodziców możesz znaleźć także w Internecie. Gdy już masz przygotowane wszystkie dokumenty wystarczy złożyć je u dyrektora swojej szkoły i czekać na decyzję do 30 dni kalendarzowych. Istnieje ryzyko, że pomimo złożenia wymaganych dokumentów dyrekcja szkoły nie wyrazi zgody na edukacje domową. Od takiej decyzji można się odwołać do kuratora oświaty, masz na to miesiąc.

Egzaminy i powrót do szkoły

Pamiętaj, że zarówno dyrekcja szkoły jak i Ty sam możesz zadecydować o cofnięciu zgody czy chęci na edukację domową. W przypadku szkoły ma to miejsce, gdy dziecko nie przystąpi lub nie zda corocznych egzaminów klasyfikacyjnych. Jeśli natomiast sam uznasz, że edukacja domowa Cię przerasta - również możesz wrócić do stacjonarnego trybu nauczania.

Jak widać nie są to skomplikowane procedury, które mogą zniechęcić do takiej formy nauki. Trzeba się jednak zastanowić czy mamy ku temu odpowiednie warunki i przede wszystkim czas. Nie ma co ukrywać, że edukacja domowa wymaga od rodzica sporego poświęcenia, przynajmniej w tej początkowej fazie. Ale to co przemawia za takim wyborem, to właśnie to, że MASZ WYBÓR i realny wpływ na edukację swojego dziecka. Z bliska przyglądasz się jego rozwojowi  i masz więcej czasu na doświadczanie, a nie tylko przyswajanie.

 

Interesuje Cię temat edukacji domowej? Sprawdź nasz cykl filmów poświęconych temu tematowi:

O autorze

MP

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Korepetytor, jako pierwszy rewolucjonista systemu edukacji

Współczesny system edukacji nie rozumie, bądź jest obojętny na potrzeby uczniów.

Jak wybrać dobry plecak dla dziecka?

Wyposażenie dziecka do szkoły to obowiązek każdego rodzica. Dobrze jeśli podejdziemy do tego z głową i dokonamy najlepszego wyboru, który ułatwi dziecku działanie i pomoże w zdobywaniu potrzebnej w przyszłości wiedzy.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024