Czynności, które pomogą Twojemu dziecku szybciej nauczyć się języka obcego

zdjęcie przedstawiające dziewczynkę z książką uczącą misia

Znajomość języków obcych pozwala wkraczać do obszarów różnych kultur i cywilizacji. To nie tylko proces uczenia się, dowiadywania, że polski „pies”, to angielski „dog”, francuski „chien”, ale też skłania do innego sposobu myślenia o rzeczach. Najlepiej zabrać się za edukację humanistyczną już od najmłodszych lat. Można przyjść dziecku z pomocą i udzielić mu wskazówek jak ułatwić mu to niezwykle trudne zadanie. Poniżej znajdziecie kilka cennych sugestii:

  • Powtarzanie i systematyczność

Poznanie języka obcego to praktyczna umiejętność, którą trzeba regularnie ćwiczyć. Nowa wiedza powinna być poprzedzona utrwaleniem i przypomnieniem sobie tego, co zostało wcześniej przyswojone. Zaproponujcie latorośli częste, ale krótkie lekcje, np. codziennie po 15 minut. Ustalcie, że np. każdego dnia poznajecie dwa nowe słowa. Dziecko zawsze znajdzie czas na chwilę edukacji, a zarazem nie będzie to dla niego męczące i nacechowane pejoratywnie. Pamiętajcie, że najlepiej obiera się z zainteresowaniem informacje z początku oraz końca wykładu i tam przemycajcie to, co kluczowe.

  • Zapamiętywanie przez kojarzenie

Wbijanie do głowy słówek to arcytrudna misja, którą można uefektywnić. Podpowiedzcie dziecku, żeby stosowało wizualizację, czyli tworzyło obraz pamięciowy danego wyrazu, kojarzyło je z innym terminem lub z jakimś wydarzeniem, np. „samochód” po włosku „macchina” - wyobrażenie sobie auta jako maszyny z kołami, kierowcą. Takie powiązanie utrwala się w pamięci i oddziałuje na wszystkie zmysły. Dzieci mogą tutaj wykazać się inwencją twórczą, sporządzać ilustracje, wymyślać historyjki. Z jednej strony poszerzają horyzonty z danego języka, a z drugiej uczą się kreatywności.

  • Zakuwanie z przyjemnością dzięki urozmaiceniu

Która z form zdobywania wiedzy jest bardziej skuteczna: suchy wykład czy zastosowanie burzy mózgów z elementami rozgrywek towarzyskich? Odpowiedź jest oczywista i dlatego zachęcajcie pociechy do wykorzystywania różnych sposobów uczenia się poprzez słuchanie, czytanie, pisanie i mówienie. Poprzyklejajcie do przedmiotów karteczki z odpowiednikami nazw w innych językach albo zagrajcie w scrabble po włosku. Zabierzcie smyka do biblioteki lingwistycznej i wypożyczcie interesujące go czytadła w przyswajanym języku. Ciekawym konceptem jest włączanie dziecku słuchowisk czy piosenek, np. po hiszpańsku. Pociecha może wykonywać inne czynności i mimochodem zapamiętuje słówka.

  • Konwersowanie

Spędzanie czasu na gawędach w obcym języku to nie tylko genialna zabawa, ale i zdobywanie wiedzy. Możecie prowadzić z dzieckiem pogawędki w danym języku na różne tematy, np. we wtorek zawsze po obiedzie poświęcacie czas na rozmowy o świecie zwierząt, a w soboty bawicie się razem z kolegami latorośli w tworzenie tekstów piosenek po niemiecku. Nieporadne składanie zdań, powolne przypominanie sobie słówek czy opaczne stosowanie wyrazów jest dużym krokiem w kierunku szlifowania umiejętności lingwistycznych. Każdy popełnia błędy i nie można się zrażać.

Pamiętajcie, że ćwiczenie czyni mistrza!

O autorze

avatar

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Czy warto startować w olimpiadach?

Udział w olimpiadach otwiera przed uczniami drogę wielu możliwości. Taki konkurs może być bowiem przepustką do dalszej edukacji, między innymi bez konieczności zdawania egzaminów wstępnych.

7 doświadczeń, które warto przeprowadzić z dzieckiem w domu

Nie ma lepszego sposobu na zdobywanie nowej wiedzy niż praktyczne ćwiczenia i bezpośrednie działanie. Większość dzieci lubi eksperymentować i odkrywać w ten sposób to, co nieznane. Udane przeprowadzanie doświadczeń to połączenie ciekawości młodego człowieka, dozoru dorosłego i wspólne puszczanie wodzy fantazji. Rodzice muszą wykazać się tutaj kreatywnością, a zarazem stworzyć bezpieczne i komfortowe warunki do twórczej pracy. Jakie eksperymenty można przeprowadzić w domu?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024