Jak napisać charakterystykę postaci?

Charakterystyka postaci to jedno z częstszych zadań, jakie na lekcjach języka polskiego dostają do napisania uczniowie gimnazjów i szkół średnich. Obejmuje ona drobiazgowe scharakteryzowanie (opis) najczęściej głównego bohatera lektury, filmu lub sztuki, albo ważnych bohaterów pobocznych.

Jaj napisać: mini poradnik dla maturzystów i nie tylko

Jak krok po kroku napisać charakterystykę postaci:

1. Wstęp: ogólnie przedstaw bohatera, o którym będziesz pisał (najważniejsze informacje)

Np. "XY (imię i nazwisko) jest głównym bohaterem powieści (tytuł i autor). Ma lat ... Pochodzi z rodziny... zajmuje się...". "Dziewczyna, którą poznałem na wakacjach ma na imię... jest... pochodzi z..." itd.

2. Opisz wygląda bohatera

Tu należy opisać wygląd ogólny i drobiazgowy. Ogólny to podstawowe cechy jego zewnętrznego wyglądu jak "chudy, gruby, dobrze zbudowany, szatyn" itp. Opis szczegółowy to pozostałe cechy (nie muszą być bardzo ważne, ale nauczyciele zwykle lubią, gdy się tu sporo wstawi - to znak, że czytałeś, wiesz, zwracasz uwagę). W opisie szczegółowym warto wymieniać takie rzeczy jak: długa szyja, krągłe biodra, pulchne policzki, wiecznie pomalowane oczy, mocny makijaż, długie rzęsy, wielkie stopy, krzywe nogi, rozmiar buta 25 itp.

W opisie wyglądu można używać cytatów, ale pamiętaj, że nie wolno Ci kopiować wszystkiego. Musisz napisać coś "od siebie", inaczej nauczyciel nie kazałby tworzyć charakterystyki tylko powiedział "skseruj z książki stronę 15".

Do opisu wyglądu dołącz kilka zdań o usposobieniu bohatera (flegmatyczny, kapryśny, nerwowy, przekorny, koleżeński itp.).

3. Opisz cechy charakteru bohatera, dołącz uzasadnienia

Jeśli bohater był opiekuńczy to np. "Po tym, jak zajmował się chorą żoną, było widać, jak opiekuńczym jest człowiekiem". Itp.

  • Stosunek do innych
  • Stosunek do samego siebie
  • Stosunek do obowiązków i zadań, jakie nakładali mu inni lub sam podejmował
  • Stosunek do przyrody

Tu warto również dołączyć informacje o poglądach i życiowych ideałach bohatera (np. racjonalista, romantyk, pragmatyk, niedowiarek, marzyciel, realista, feministka itp.)

4. Zakończenie, czyli napisz, co sądzisz o postaci. Inaczej: Twoja ocena postaci

Czy Ci się podoba pod pewnymi względami, czy Ci się nie podoba i dlaczego. Czy zgadzasz się z jej poglądami i odpowiadają Ci jej cechy charakteru, czy chciałbyś ją naśladować, czy wręcz przeciwnie, czy wzbudza sympatię. Zakończenie jest kwestią indywidualną: to Twoja własna ocena postaci i nie powinna być "ściągana" z bryków, czy od znajomych.

Potrzebujesz pomocy z innymi formami wypowiedzi pisemnych?

Jaj napisać: mini poradnik dla maturzystów i nie tylko

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak się przygotować do matury poprawkowej?

Maturzyści, którzy nie uzyskali pozytywnego wyniku na maturze przygotowują się do egzaminu poprawkowego. Jak efektywnie podejść do nauki?

Matura z języka polskiego 2015. Co nowego?

Chociaż dopiero co rozpoczął się rok szkolny, tegoroczni maturzyści już teraz zaczynają myśleć o czekającym ich egzaminie dojrzałości. Tym bardziej, że w tym roku zmieni on nieco swoją formułę. Jak będzie wyglądać matura z języka polskiego?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024