Certyfikat HSK z języka chińskiego

HSK czyli Hànyǔ Shuǐpíng Kǎoshì (汉语水平考试) to egzamin certyfikujący z języka chińskiego organizowany przez Hanban. Studenci chcący sprawdzić swoje zdolności językowe mają do tego okazję kilka razy w roku w wielu krajach na całym świecie. Egzamin HSK w swojej obecnej formie występuje od 2010 roku jako "nowy HSK", natomiast forma sprzed 2010 roku nazywana jest "starym HSK". Największe wprowadzone zmiany to m.in. pojawienie się części ustnej oraz pisemnej nie tylko na poziomie zaawansowanym.

Forma nowego egzaminu

Egzamin HSK w swojej aktualnej formie został podzielony na dwie niezależne od siebie części: pisemną oraz ustną (HSKK). Przystąpienie do obydwu z nich nie jest obligatoryjne, a otrzymane wyniki w żaden sposób na siebie nie wypływają.

Pisemny HSK dzieli się na 6 poziomów, z których 1 poziom jest najniższy, a 6 - najwyższy. Poniższa tabela przedstawia wymagania na poszczególne egzaminy:

Poziom HSK Słowa Znaki Słuchanie Czytanie Pisanie CEFR*
1 150 178 20 zadań 20 zadań - A1
2 300 349 35 zadań 25 zadań - A2
3 600 623 40 zadań 30 zadań 10 zadań B1
4 1200 1075 45 zadań 40 zadań 15 zadań B2
5 2500 1711 45 zadań 45 zadań 10 zadań C1
6 5000 2633 50 zadań 50 zadań 1 wypracowanie C2

* * - Common European Framework of Reference for Languages (poziom biegłości językowej wg Rady Europy)

Sylwetka ucznia posiadającego certyfikat na wybranym poziomie:

  • HSK 1 - rozumie bardzo proste zwroty, posiada podstawowe umiejętności komunikacji.
  • HSK 2 - opanował podstawy chińskiego i potrafi porozumieć się podczas prostych, rutynowych czynności, rozmawiać i udzielać informacji na znane tematy.
  • HSK 3 - potrafi porozumiewać się podstawowym chińskim w życiu codziennym, akademickim i zawodowym. Radzi sobie podczas podróżowania po Chinach.
  • HSK 4 - potrafi rozmawiać na wiele tematów i płynnie porozumiewa się z Chińczykami.
  • HSK 5 - potrafi czytać chińskie gazety, magazyny, rozumie filmy. Dłuższa wypowiedź nie jest dla niego problemem.
  • HSK 6 - Bez problemu rozumie pisany i mówiony język chiński. Płynnie wyraża swoje zdanie, zarówno w mowie jak i w piśmie.

Z każdej części (słuchanie, czytanie, pisanie), można otrzymać maksymalnie 100 punktów, więc dla HSK 1-2 suma punktów to 200, a dla HSK 3-6 - 300. Aby zdać egzamin należy otrzymać minimum 60% punktów, co daje odpowiednio 120 i 180 punktów.

Ustny HSK dzieli się na 3 poziomy, z których 1 jest najniższy, a 3 - najwyższy:

  • Poziom 1, podstawowy - trwa 17 minut. Występujące zadania to: powtarzanie usłyszanego tekstu, krótka odpowiedź na usłyszane pytanie, złożona odpowiedź na pytania z arkusza.
  • Poziom 2, średniozaawansowany - trwa 21 minut. Występujące zadania to: powtarzanie usłyszanego tekstu, opis obrazka, złożona odpowiedź na pytania z arkusza.
  • Poziom 3, zaawansowany - trwa 24 minuty. Występujące zadania to: powtarzanie usłyszanego tekstu, przeczytanie na głos tekstu z arkusza, złożona odpowiedź na pytania z arkusza.

Opłaty egzaminacyjne

Opłata za egzamin jest uzależniona od tego, na który poziom uczeń się zdecyduje.

  • HSK Poziom 1 - 50 zł
  • HSK Poziom 2 - 100 zł
  • HSK Poziom 3 - 150 zł
  • HSK Poziom 4 - 200 zł
  • HSK Poziom 5 - 250 zł
  • HSK Poziom 6 - 300 zł
  • HSK ustny poziom początkujący - 50 zł
  • HSK ustny poziom średniozaawansowany - 100 zł
  • HSK ustny poziom zaawansowany - 150 zł

Decydując się na HSK 6 i HSK ustny na poziomie zaawansowanym, należy zapłacić w sumie 450 zł.

Gdzie i kiedy można zdawać HSK

Najbliższy egzamin HSK odbędzie się 1 grudnia 2013. W Polsce będzie można go zdawać w Poznaniu oraz we Wrocławiu. Inne polskie ośrodki, które oferują taką możliwość w innych terminach to Instytut Konfucjusza w Krakowie oraz, od niedawna, Uniwersytet Warszawski. Kompletna lista ośrodków oraz terminów dostępna jest pod adresem: www.chinesetest.cn/gotoplan.do?type=hsk.

Wyżej wymieniona strona jest również miejscem, gdzie można dokonać rejestracji na egzamin. Wyniki HSK są dostępne online po trzech tygodniach od daty egzaminu.

Anna BartnikAutorka: Anna Bartnik
Profil w serwisie: abartnik
O autorce: Anna Bartnik - studentka III roku sinologii na Uniwersytecie Warszawskim. Pasjonatka języków obcych, dalekich podróży oraz nowych technologii. Aktualnie swoje nauczycielskie ambicje spełnia udzielając korepetycji z języka chińskiego

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Studia w Niemczech - praktycze porady

Studiowanie za granicą jest marzeniem ogromnej grupy absolwentów szkół średnich w naszym kraju.

Próbny egzamin maturalny z historii muzyki 2021 - omówienie zagadnień

Historia muzyki to jedna z dziedzin wymagająca nie tylko doskonałej pamięci, ale i dogłębnego zrozumienia zmian w zakresie ludzkiej świadomości, zachodzących na przestrzeni wieków pod wpływem wszelkich wydarzeń.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024