Cena za lekcję - jedna stawka czy niekoniecznie?

Wiele już na naszym blogu było o tym, jak ustalić stawkę za lekcję czy w jaki sposób uzasadnić jej podwyższenie. Dzisiaj czas spojrzeć na ten temat z nieco innej perspektywy, a mianowicie zapytać: czy każdy uczeń powinien płacić za lekcje tyle samo? Niekoniecznie. Zobacz, kiedy warto zróżnicować stawki i co może Ci to przynieść – poza ewentualnym wyższym zyskiem.

O tym, że ustalenie dobrej stawki za lekcję nie jest łatwym zadaniem – zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają działalność w branży prywatnej edukacji – nie trzeba nikogo przekonywać. I zbyt wysoka, i zbyt niska mogą sprawić, że pozyskanie klientów będzie bardzo trudne. Między innymi dlatego na początku pracy najczęściej korepetytorzy decydują się na ustalenie jednej, „płaskiej” ceny za prowadzone zajęcia. Ty też?

O ile każda z prowadzonych lekcji wymaga od Ciebie podobnego wysiłku, czasu na przygotowanie się i „zaplecza merytorycznego” – wszystko jest w jak najlepszym porządku. Zastanów się jednak, czy rzeczywiście tak jest? A może są takie lekcje, których poprowadzenie kosztuje Cię więcej wysiłku, ale i takie, które możesz odbyć „z marszu”? Jeśli tak, z biznesowego punktu widzenia masz do czynienia z dwoma różnymi produktami. W związku z tym warto zróżnicować cenę za każdą ze świadczonych usług.

Co daje zróżnicowanie stawek za lekcje?

W zróżnicowaniu stawek za prowadzone lekcje wcale nie chodzi wyłącznie (choć również) o osiąganie wyższych dochodów z wykonanej pracy. Istotne jest przede wszystkim to, że:

  • zwiększasz swoją konkurencyjność – możesz np. zaoferować niższe stawki za „prostsze” zajęcia, czym przyciągniesz nowych uczniów,

  • pomagasz klientowi lepiej zrozumieć ofertę – zróżnicowany cennik jest dla klienta wskazówką co do poziomu trudności „zaawansowania” każdego typu lekcji,

  • lepiej eksponujesz szeroki zakres usług edukacyjnych, jakie oferujesz – potencjalny klient, widząc cennik, otrzymuje jasną informację o typach proponowanych lekcji,

  • dajesz klientowi szerszy wybór – może łatwiej dostosować typ zajęć nie tylko do swoich potrzeb edukacyjnych, ale i możliwości finansowych.

Czytaj też: 12 pomysłów na podniesienie ceny za lekcję

Jak zróżnicować ceny za korepetycje w praktyce?

Oczywiście nie istnieje jedyna dobra recenzja na różnicowanie stawek za lekcje – wszystko zależy od tego, co konkretnie możesz zaproponować klientom oraz jaka jest specyfika Twojej działalności edukacyjnej. Można jednak wskazać kilka kryteriów, według których da się wyceniać usługi. Jakich?

  1. Czas trwania zajęć

Oczywista oczywistość? Niby tak, ale czasami, wpadając w rytm pracy, można zapomnieć, że lekcja wcale nie musi mieć zawsze 45 czy 60 minut. Aby w prosty sposób zróżnicować stawki, zaoferuj uczniom np. dwie wersje długości zajęć, 45 i 90 minut. Zachęć ich do wybierania tych dłuższych, oferując je z delikatną zniżką – np. 50 zł za 45 min i 90 zł za 90 (to oczywiście tylko przykładowa stawka). Możesz też dodatkowo wprowadzić lekcje krótsze, 30 minutowe, które posłużą jako uzupełnienie dla podstawowych – będą przeznaczone np. na powtórki. W ich przypadku dobrze nieco podnieść stawkę (czyli np. brać za nie 60% stawki za 60 minut).

  1. Grupa wiekowa uczniów

… a co za tym idzie – zazwyczaj również poziom zaawansowania samych zajęć. Jeśli masz doświadczenie w prowadzeniu lekcji dla uczniów z młodszych klas szkoły podstawowej oraz z licealistami, wiesz, o ile bardziej wymagające merytorycznie są te drugie. Możesz więc spokojnie podnieść lekko `stawkę dla uczniów szkół średnich czy studentów – o ile ich również uczysz.

  1. Typ zajęć

Uczysz języków obcych? A więc zapewne wiesz, jaka jest różnica między prowadzeniem konwersacji a przygotowywaniem lekcji przygotowujących ucznia do konkretnego egzaminu. Wysiłek wkładany w te drugie jest znacznie większy – musisz np. również sprawdzać prace pisemne po zajęciach. Mają również bardzo duże znaczenie dla ucznia – często od ich skuteczności zależy to, czy osiągną dobry wynik, który może otworzyć drogę do karierę.

Dlatego warto pomyśleć o ustalania wyższych stawek za korepetycje przygotowujące do egzaminów – np. egzaminu ósmoklasisty, matury, egzaminów na certyfikaty językowe itp. Obniżyć możesz je w przypadku luźniejszych zajęć.

  1. Sposób zapłaty za lekcji

Zaoferuj zniżki uczniom, którzy są chętni, aby zapłacić za pakiet lekcji – np. pięciu czy dziesięciu – z góry. 10-15% niższa stawka będzie dobrą zachętą, a Tobie zapewni bardziej stabilny przychód. Takie rozwiązanie pozwoli też wypracować długofalowe relacje z klientem, co zwiększy prawdopodobieństwo, że uczeń zostanie z Tobą na długie miesiące, a nawet lata.

  1. Staż współpracy

Nieco niższe stawki dla stałych klientów również są mile widziane. Nie musi to być duża zniżka, ale np. 3-5% po roku współpracy z uczniem dobrze odbije się na Waszych relacjach.

Jak widzisz, sposobów, na jakie możesz różnicować stawki za swoje usługi jest wiele. Warto spróbować, by wzmocnić swoją pozycję biznesową!

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak prowadzić korepetycje online?

W dobie powszechnego dostępu do internetu, korepetycje online stają się coraz popularniejszą formą nauki. Wbrew powszechnej opinii, nie jest to rozwiązanie tylko i wyłącznie do nauki języków obcych.

Jak zostać korepetytorem?

Korepetycje stały się w ostatnich latach popularnym sposobem na poprawienie swojej wiedzy i umiejętności w danej dziedzinie. Przeglądając oferty, można znaleźć wiele różnorodnych ogłoszeń, ponieważ coraz więcej osób zajmuje się taką formą nauczania.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024