Blogi, fora i portale społecznościowe w edukacji

W swojej pracy nauczyciel bądź korepetytor nie powinien ograniczać się jedynie do pracy z podręcznikami i przygotowanymi przez dane wydawnictwo dodatkami. W praktyce jednak łatwo o tym mówić, a czasem trudniej wykonać. Zwyczajnie na poszukiwania inspiracji, nowych metod nauczania, czy na przygotowanie ciekawych dodatków ćwiczeniowych dla uczniów, brakuje już czasem siły i czasu. Podobnie ma się sytuacja z dostęp nauczycieli, a tym bardziej korepetytorów, którzy nie są zatrudnieni w szkołach, do materiałów szkoleniowych, rzetelnych informacji o nowościach edukacyjnych, czy też wprowadzanych na rynek rozwiązaniach z dziedziny nowych technologii. Jednak kolejny raz z pomocą przychodzi Internet. W sieci można znaleźć wiele blogów, forów tematycznych dla nauczycieli, gotowych materiałów dodatkowych do wykorzystania lekcji. Bardzo często są to materiały bezpłatne z pozwoleniem na dalsze wykorzystanie. Gdzie zatem szukać pomocy naukowych, porad odnośnie efektywnych metod nauczania?

Grupy i media społecznościowe

Pierwszym i głównym źródłem wiedzy, porad kolegów i koleżanek po fachu, jest Facebook. W serwisie istnieje niezliczona wręcz liczba grup zamkniętych i otwartych, które zrzeszają nauczycieli z różnych przedmiotów, nauczycieli edukacji wszesnoszkolnej, pedagogów w ogólnym tego słowa rozumieniu. Nie na darmo ktoś kiedyś powiedział, że najlepiej uczyć się od innych i korzystać z ich doświadczenia. Grupy w mediach społecznościowych stanowią ogromne źródło inspiracji. Czasem można upewnić się co do stosowanych metod nauczania, czy są poprawne, skuteczne. Czasem można się pożalić, poprosić o wskazówki. Często też osoby, które prowadzą swoje blogi lub mają czas na przygotowywania dodatkowych materiałów na zajęcia, dzielą się swoimi dziełami w sieci.

Oprócz grup, wiele wartościowych informacji można znaleźć na profilach samych szkół, chociażby językowych, czy na prywatnych kontach poszczególnych nauczycieli. Oczywiście należy pamiętać, że jeżeli chciałoby się skorzystać na lekcji z materiałów pobranych z sieci, należy uzyskać zgodę ich autora. Jednym z przykładów profili, na których można znaleźć materiały z języka angielskiego, dzięki którym łatwiej zrobić z uczniami powtórkę materiału chociażby z gramatyki jest profil szkoły English School 4U z Gdyni .

słówka angielskieźródło:https://www.facebook.com/102232246505/photos/rpp.102232246505/10155826497896506/?type=3&theater

czasy angielskieAutor: Magdalena Michałowska, źródło:https://www.facebook.com/photo.phpfbid=1670177383045874&set=gm.1572679866142003&type=3&theater&ifg=1

Blogi, wortale i kanały tematyczne na YouTube

Jak wspomnieliśmy już w poprzedniej części, świetnym źródłem inspiracji i wiedzy są blogi prowadzone przez nauczycieli, trenerów, specjalistów w dziedzinie edukacji. Blogi i wortale można podzielić w tym przypadku na dwie bardzo ogólne grupy:

  1. Blogi, strony, wortale, na których można znaleźć darmowe dodatkowe materiały edukacyjne, scenariusze lekcji oraz wiele innych wskazówek pomocnych podczas prowadzenia wykładów na dany temat. Wśród nich pojawiają się również strony z listami narzędzi i programów, które z powodzeniem można wykorzystać podczas tworzenia własnych pomocy naukowych.
  2. Blogi, które prowadzone są przez różnego rodzaju organizacje, ale również specjalistów, trenerów, którzy dzielą się swoją wiedzą z nauczycielami i korepetytorami, w zakresie sposobów prowadzenia zajęć. Wśród tych materiałów można także znaleźć informacje dotyczące pracy z dziećmi ze specjalnymi wymaganiami edukacyjnymi.

Do pierwszej grupy możemy przyporządkować między innymi portal wiedzy dla nauczycieli Scholaris. (http://scholaris.pl/). Na stronie, obok artkułów poruszających aktualne kwestie związane z edukacją i szkolnictwem, znajdują się gotowe scenariusze lekcji i materiały ćwiczeniowe dla dzieci od wieku przedszkolnego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

scholarisWszystko podzielone jest na przedmioty, a większość materiałów można pobrać w plikach pdf lub .doc co ułatwia ich wydrukowanie.

Kolejną ciekawą stroną jest https://www.cyfrowynauczyciel.pl/. Jest to serwis zawierający przydatne informacje na temat wykorzystania nowych technologii w edukacji. Nauczyciele i korepetytorzy w jednym miejscu mają podane listy bezpłatnych narzędzi do wykorzystania przy obróbce grafiki, niezbędnej chociażby do własnoręcznego przygotowania kart pracy lub dyplomów uznania dla ucznia. Dla osób początkujących, którym korzystanie z komputera i Internetu nastręcza trudności przygotowano małe poradniki, na przykład o tym, jak wysłać załącznik w mailu. Dla bardziej zaawansowanych pojawiają się informacje o zakładaniu klasowych czy szkolnych blogów, wykorzystywaniu tablic interaktywnych, lub publikowaniu wykładów video.

Trzecią, nieco inną, ale równie ciekawą propozycją, jest blog Samanty Dryja-Zabielskiej „Edukacja z pasją”. Blogerka, nauczyciel, na swojej stronie zamieszcza zarówno materiały skierowane do nauczycieli, recenzje książek czy scenariusz lekcji, ale także informacje przeznaczone dla uczniów i rodziców. Blog jest ciągle rozwijany i aktualizowany.

 

W drugiej grupie, bardziej ukierunkowanej na publikację materiałów szkoleniowych dla nauczycieli i korepetytorów można znaleźć kursy przygotowane przez Wydawnictwo Operon (http://kursy.operon.pl/Kursy). Udział w kursach i dostęp do materiałów szkoleniowych jest bezpłatny. Jedynie koszt egzaminu potwierdzającego ukończenie szkolenia z danego modułu jest już płatny. Tematyka kursów jest bardzo szeroka, dlatego prawie każdy z łatwością znajdzie coś dla siebie. Każdy moduł ograniczony jest czasowo. Warto zatem śledzić na bieżąco ofertę, aby nie przegapić interesującego materiału.

Wydawnictwo Operon zamieszcza również materiały z webinariów. Podobnie jak przy kursach, tematyka jest bardzo szeroka. Znajdują się tutaj materiały poruszające problemy i skutki reformy edukacyjnej, temat dotyczący kompetencji menadżerskich dyrektora szkoły czy omówienie zestawu do nauki ortografii „Ortograffiti”.

operon webinar

Pozostając w temacie szkoleń online, warto zwrócić uwagę na bezpłatne webinaria przygotowywane przez eduNation Anny Popławskiej. Trenerka i jednocześnie lektorka języka angielskiego, oprócz płatnych szkoleń, prowadzi również bezpłatne webinaria dla nauczycieli i metodyków. Większość materiałów skierowana jest do nauczycieli języków obcych. Jednak wskazówki i porady, które pojawiają się w odniesieniu do lekcji językowych, świetnie można wykorzystać także na innych przedmiotach.

Na zakończenie całego materiału dotyczącego blogów, portali i stron poświęconym edukacji i umożliwiających podnoszenie kompetencji nauczycieli i korepetytorów, nie można nie wspomnieć o projekcie OER, czyli Otwartych Zasobów Edukacyjnych. Misją Koalicji Otwartej Edukacji jest promowanie idei wolnego dostępu do wszystkich zasobów wiedzy. Nauka i materiały naukowe powinny być powszechnie dostępne dla każdego, z możliwością dalszego ich wykorzystywania, przerabiania, w celu szerzenia wiedzy. Każde dzieło z obszaru kultury, sztuki czy edukacji powinno być oparte na wolnej licencji, bez dalszej kontroli dostępu. Cele i metody ruchu OER zostały opublikowane w 2008 roku w Kapsztadzkiej Deklaracji Otwartej Edukacji. Możemy w niej przeczytać:

  1. Nauczyciele i uczniowie:  Po pierwsze, zachęcamy zarówno nauczycieli jak i uczących się do aktywnego udziału w powstającym ruchu otwartej edukacji. Udział ten oznacza tworzenie, wykorzystywanie, dostosowywanie do swoich potrzeb oraz ulepszanie otwartych zasobów edukacyjnych; uwzględnianie praktyk edukacyjnych opartych na współpracy, odkrywaniu i tworzeniu wiedzy; oraz zachęcanie do zaangażowania się kolegów i współpracowników. Tworzenie i wykorzystywanie otwartych zasobów powinno być uznawane za integralną część procesu edukacyjnego, powinno być też odpowiednio wspierane i nagradzane.
  2. Otwarte zasoby edukacyjne:  Po drugie, wzywamy nauczycieli, autorów, wydawców i instytucje, by rozpowszechniali swoje materiały w sposób otwarty. Otwarte zasoby edukacyjne powinny być publikowane na licencjach ułatwiających każdemu wykorzystanie, opracowanie, tłumaczenie, doskonalenie i rozpowszechnianie. Materiały powinny być publikowane w formatach zapewniających w praktyce prawa gwarantowane przez licencje, oraz dostępnych na różnorodnych platformach technicznych. Jak tylko będzie to możliwe, powinny być także publikowane w formatach dostępnych dla osób niepełnosprawnych i ludzi niedysponujących dostępem do internetu.
  3. Polityka otwartej edukacji:  Po trzecie, organy władzy oraz dyrekcje szkół i uniwersytetów powinny nadać otwartej edukacji najwyższy priorytet. Zasoby edukacyjne finansowane ze źródeł publicznych powinny być otwartymi zasobami edukacyjnymi. Polityka akredytacyjna i procesy wdrażania zmian edukacyjnych powinny uprzywilejować otwarte materiały edukacyjne. Zasoby wiedzy edukacyjnej powinny włączać takie materiały do swoich kolekcji i aktywnie je promować.

Źródło: http://www.capetowndeclaration.org/translations/polish-translation

Po części, takie gromadzenie i udostępnianie własnych materiałów, czy to w postaci scenariuszy lekcji, autorskich ćwiczeń, czy szkoleń podnoszących kompetencje, jest już realizowane. A przykładami są między innymi wymienione przez nas blogi, czy grupy w mediach społecznościowych, gdzie nauczyciele przesyłają sobie materiały pomocnicze lub udzielają rad, jak powadzić skuteczne lekcje.

O autorze

avatar

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Regulamin korepetycji

Prowadzenie działalności związanej z korepetycjami to z jednej strony satysfakcja, że można swoją wiedzę przekazać innym, z drugiej zaś strony to biznes. I tego stwierdzenia nie należy się bać i unikać. Każdy korepetytor jest w pewnym sensie przedsiębiorcą.

Marketing internetowy w edukacji - nowość na rynku

Uczysz innych, ale nie wiesz jak i gdzie promować swoje usługi? Chcesz pozyskać nowych klientów, ale nie masz pomysłu, jak do nich dotrzeć? Mamy dla Ciebie rozwiązanie!

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024