W swojej pracy nauczyciel bądź korepetytor nie powinien ograniczać się jedynie do pracy z podręcznikami i przygotowanymi przez dane wydawnictwo dodatkami. W praktyce jednak łatwo o tym mówić, a czasem trudniej wykonać. Zwyczajnie na poszukiwania inspiracji, nowych metod nauczania, czy na przygotowanie ciekawych dodatków ćwiczeniowych dla uczniów, brakuje już czasem siły i czasu. Podobnie ma się sytuacja z dostęp nauczycieli, a tym bardziej korepetytorów, którzy nie są zatrudnieni w szkołach, do materiałów szkoleniowych, rzetelnych informacji o nowościach edukacyjnych, czy też wprowadzanych na rynek rozwiązaniach z dziedziny nowych technologii. Jednak kolejny raz z pomocą przychodzi Internet. W sieci można znaleźć wiele blogów, forów tematycznych dla nauczycieli, gotowych materiałów dodatkowych do wykorzystania lekcji. Bardzo często są to materiały bezpłatne z pozwoleniem na dalsze wykorzystanie. Gdzie zatem szukać pomocy naukowych, porad odnośnie efektywnych metod nauczania?
Grupy i media społecznościowe
Pierwszym i głównym źródłem wiedzy, porad kolegów i koleżanek po fachu, jest Facebook. W serwisie istnieje niezliczona wręcz liczba grup zamkniętych i otwartych, które zrzeszają nauczycieli z różnych przedmiotów, nauczycieli edukacji wszesnoszkolnej, pedagogów w ogólnym tego słowa rozumieniu. Nie na darmo ktoś kiedyś powiedział, że najlepiej uczyć się od innych i korzystać z ich doświadczenia. Grupy w mediach społecznościowych stanowią ogromne źródło inspiracji. Czasem można upewnić się co do stosowanych metod nauczania, czy są poprawne, skuteczne. Czasem można się pożalić, poprosić o wskazówki. Często też osoby, które prowadzą swoje blogi lub mają czas na przygotowywania dodatkowych materiałów na zajęcia, dzielą się swoimi dziełami w sieci.
Oprócz grup, wiele wartościowych informacji można znaleźć na profilach samych szkół, chociażby językowych, czy na prywatnych kontach poszczególnych nauczycieli. Oczywiście należy pamiętać, że jeżeli chciałoby się skorzystać na lekcji z materiałów pobranych z sieci, należy uzyskać zgodę ich autora. Jednym z przykładów profili, na których można znaleźć materiały z języka angielskiego, dzięki którym łatwiej zrobić z uczniami powtórkę materiału chociażby z gramatyki jest profil szkoły English School 4U z Gdyni .
źródło:https://www.facebook.com/102232246505/photos/rpp.102232246505/10155826497896506/?type=3&theater
Autor: Magdalena Michałowska, źródło:https://www.facebook.com/photo.phpfbid=1670177383045874&set=gm.1572679866142003&type=3&theater&ifg=1
Blogi, wortale i kanały tematyczne na YouTube
Jak wspomnieliśmy już w poprzedniej części, świetnym źródłem inspiracji i wiedzy są blogi prowadzone przez nauczycieli, trenerów, specjalistów w dziedzinie edukacji. Blogi i wortale można podzielić w tym przypadku na dwie bardzo ogólne grupy:
- Blogi, strony, wortale, na których można znaleźć darmowe dodatkowe materiały edukacyjne, scenariusze lekcji oraz wiele innych wskazówek pomocnych podczas prowadzenia wykładów na dany temat. Wśród nich pojawiają się również strony z listami narzędzi i programów, które z powodzeniem można wykorzystać podczas tworzenia własnych pomocy naukowych.
- Blogi, które prowadzone są przez różnego rodzaju organizacje, ale również specjalistów, trenerów, którzy dzielą się swoją wiedzą z nauczycielami i korepetytorami, w zakresie sposobów prowadzenia zajęć. Wśród tych materiałów można także znaleźć informacje dotyczące pracy z dziećmi ze specjalnymi wymaganiami edukacyjnymi.
Do pierwszej grupy możemy przyporządkować między innymi portal wiedzy dla nauczycieli Scholaris. (http://scholaris.pl/). Na stronie, obok artkułów poruszających aktualne kwestie związane z edukacją i szkolnictwem, znajdują się gotowe scenariusze lekcji i materiały ćwiczeniowe dla dzieci od wieku przedszkolnego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Wszystko podzielone jest na przedmioty, a większość materiałów można pobrać w plikach pdf lub .doc co ułatwia ich wydrukowanie.
Kolejną ciekawą stroną jest https://www.cyfrowynauczyciel.pl/. Jest to serwis zawierający przydatne informacje na temat wykorzystania nowych technologii w edukacji. Nauczyciele i korepetytorzy w jednym miejscu mają podane listy bezpłatnych narzędzi do wykorzystania przy obróbce grafiki, niezbędnej chociażby do własnoręcznego przygotowania kart pracy lub dyplomów uznania dla ucznia. Dla osób początkujących, którym korzystanie z komputera i Internetu nastręcza trudności przygotowano małe poradniki, na przykład o tym, jak wysłać załącznik w mailu. Dla bardziej zaawansowanych pojawiają się informacje o zakładaniu klasowych czy szkolnych blogów, wykorzystywaniu tablic interaktywnych, lub publikowaniu wykładów video.
Trzecią, nieco inną, ale równie ciekawą propozycją, jest blog Samanty Dryja-Zabielskiej „Edukacja z pasją”. Blogerka, nauczyciel, na swojej stronie zamieszcza zarówno materiały skierowane do nauczycieli, recenzje książek czy scenariusz lekcji, ale także informacje przeznaczone dla uczniów i rodziców. Blog jest ciągle rozwijany i aktualizowany.
W drugiej grupie, bardziej ukierunkowanej na publikację materiałów szkoleniowych dla nauczycieli i korepetytorów można znaleźć kursy przygotowane przez Wydawnictwo Operon (http://kursy.operon.pl/Kursy). Udział w kursach i dostęp do materiałów szkoleniowych jest bezpłatny. Jedynie koszt egzaminu potwierdzającego ukończenie szkolenia z danego modułu jest już płatny. Tematyka kursów jest bardzo szeroka, dlatego prawie każdy z łatwością znajdzie coś dla siebie. Każdy moduł ograniczony jest czasowo. Warto zatem śledzić na bieżąco ofertę, aby nie przegapić interesującego materiału.
Wydawnictwo Operon zamieszcza również materiały z webinariów. Podobnie jak przy kursach, tematyka jest bardzo szeroka. Znajdują się tutaj materiały poruszające problemy i skutki reformy edukacyjnej, temat dotyczący kompetencji menadżerskich dyrektora szkoły czy omówienie zestawu do nauki ortografii „Ortograffiti”.
Pozostając w temacie szkoleń online, warto zwrócić uwagę na bezpłatne webinaria przygotowywane przez eduNation Anny Popławskiej. Trenerka i jednocześnie lektorka języka angielskiego, oprócz płatnych szkoleń, prowadzi również bezpłatne webinaria dla nauczycieli i metodyków. Większość materiałów skierowana jest do nauczycieli języków obcych. Jednak wskazówki i porady, które pojawiają się w odniesieniu do lekcji językowych, świetnie można wykorzystać także na innych przedmiotach.
Na zakończenie całego materiału dotyczącego blogów, portali i stron poświęconym edukacji i umożliwiających podnoszenie kompetencji nauczycieli i korepetytorów, nie można nie wspomnieć o projekcie OER, czyli Otwartych Zasobów Edukacyjnych. Misją Koalicji Otwartej Edukacji jest promowanie idei wolnego dostępu do wszystkich zasobów wiedzy. Nauka i materiały naukowe powinny być powszechnie dostępne dla każdego, z możliwością dalszego ich wykorzystywania, przerabiania, w celu szerzenia wiedzy. Każde dzieło z obszaru kultury, sztuki czy edukacji powinno być oparte na wolnej licencji, bez dalszej kontroli dostępu. Cele i metody ruchu OER zostały opublikowane w 2008 roku w Kapsztadzkiej Deklaracji Otwartej Edukacji. Możemy w niej przeczytać:
- Nauczyciele i uczniowie: Po pierwsze, zachęcamy zarówno nauczycieli jak i uczących się do aktywnego udziału w powstającym ruchu otwartej edukacji. Udział ten oznacza tworzenie, wykorzystywanie, dostosowywanie do swoich potrzeb oraz ulepszanie otwartych zasobów edukacyjnych; uwzględnianie praktyk edukacyjnych opartych na współpracy, odkrywaniu i tworzeniu wiedzy; oraz zachęcanie do zaangażowania się kolegów i współpracowników. Tworzenie i wykorzystywanie otwartych zasobów powinno być uznawane za integralną część procesu edukacyjnego, powinno być też odpowiednio wspierane i nagradzane.
- Otwarte zasoby edukacyjne: Po drugie, wzywamy nauczycieli, autorów, wydawców i instytucje, by rozpowszechniali swoje materiały w sposób otwarty. Otwarte zasoby edukacyjne powinny być publikowane na licencjach ułatwiających każdemu wykorzystanie, opracowanie, tłumaczenie, doskonalenie i rozpowszechnianie. Materiały powinny być publikowane w formatach zapewniających w praktyce prawa gwarantowane przez licencje, oraz dostępnych na różnorodnych platformach technicznych. Jak tylko będzie to możliwe, powinny być także publikowane w formatach dostępnych dla osób niepełnosprawnych i ludzi niedysponujących dostępem do internetu.
- Polityka otwartej edukacji: Po trzecie, organy władzy oraz dyrekcje szkół i uniwersytetów powinny nadać otwartej edukacji najwyższy priorytet. Zasoby edukacyjne finansowane ze źródeł publicznych powinny być otwartymi zasobami edukacyjnymi. Polityka akredytacyjna i procesy wdrażania zmian edukacyjnych powinny uprzywilejować otwarte materiały edukacyjne. Zasoby wiedzy edukacyjnej powinny włączać takie materiały do swoich kolekcji i aktywnie je promować.
Źródło: http://www.capetowndeclaration.org/translations/polish-translation
Po części, takie gromadzenie i udostępnianie własnych materiałów, czy to w postaci scenariuszy lekcji, autorskich ćwiczeń, czy szkoleń podnoszących kompetencje, jest już realizowane. A przykładami są między innymi wymienione przez nas blogi, czy grupy w mediach społecznościowych, gdzie nauczyciele przesyłają sobie materiały pomocnicze lub udzielają rad, jak powadzić skuteczne lekcje.