5 zabaw w domu, które rozwiną kreatywność u dziecka

Zabawa zapewnia kontakt ze światem ludzkim i rzeczowym. To forma uczenia się, pracy, a także rodzaj oddziaływań społecznych. Najbardziej pożądane są te rozrywki, które rozwijają kreatywność dzieci. Jakie aktywności zaproponować podopiecznym, by zdobyli nowe umiejętności i doświadczenia, utrwalili i udoskonalili przyswojone sposoby działania i myślenia, a także rozwinęli swoje możliwości umysłowe w warunkach domowych?

Gimnastyka buzi, czyli zabawa z sylabami

To rodzaj zabawy z językiem polskim w tle. Potrzebne będą styropianowe kubki, nożyczki i ciemny flamaster. W jednym kubku należy wyciąć prostokątne okienko i nałożyć na niego drugi kubek, na którym trzeba wypisać kolejno samogłoski: a, e, i, o, u, e, y, o, ó. Na górnym kubku zapisuje się dowolną spółgłoskę i otrzymuje się w ten sposób sylaby, np. ma, me, mi itd. Można poprosić dziecko o tworzenie pojedynczych sylab albo dołożyć kolejne kubki z innymi literami i wymyślać całe wyrazy, np. ma-ta, me-ty, my-to.

 

 

Wyobraźnia pracuje, czyli obraz z kredek

Należy przygotować tekturę lub płótno, świecowe kredki, klej (np. na gorąco) oraz suszarkę. Do tektury o dowolnym kształcie przykleja się kredki (bez papierowej osłony). Jeśli jej powierzchnia jest mała, to można połamać kredki na kawałki. Wzór wybieracie sami według własnej inwencji np. koło, serce. W dalszej kolejności ogrzewacie kredki suszarką, które zaczynają się topić. Ogrzewa się je aż do całkowitego stopnienia albo do częściowego. Wszystko zależy od Waszych upodobań. Obraz można powiesić na ścianie i stanie się ciekawą oraz oryginalną ozdobą pokoju.

 

 

Mydło lubi kąpiele, czyli domowa mydlarnia

Do zabawy polegającej na wykonaniu glicerynowych mydeł potrzebne będą: masa glicerynowa (około 1 kg), garnek, nóż, deska do krojenia, barwniki do mydeł, olejki eteryczne, foremki (np. silikonowe pojemniki do babeczek), wykałaczki. Blok glicerynowy należy pokroić na małe kawałki i włożyć do garnka. Glicerynę podgrzewa się aż do całkowitego rozpuszczenia. Do foremek zakrapla się barwniki i wlewa glicerynę. Kolejnym krokiem jest dodanie do nich zapachów, które nie tylko zapewniają piękną woń, ale też nadają mydłom właściwości pielęgnacyjne. Na tym etapie można ponownie dodać barwniki, które powodują odmienny efekt wizualny, podobny do tęczy. Można je rozmieszać za pomocą wykałaczki. Foremki odstawia się w chłodne miejsce i cierpliwie czeka na efekt finalny. Po upływie około 90 minut można wyjąć mydła z pojemników i ich używać.

 

 

Po nitce do kłębka, czyli labirynt

Do zabawy potrzebne będą: tektura, rolki po papierze toaletowym albo ręcznikach jednorazowych, nakrętki, farby, styropian bądź niepotrzebne puzzle piankowe, nożyczki, klej oraz metalowe kulki. Do kartonu przykleja się rolki, styropian, korki, puzzle w taki sposób, by powstała trasa, przez którą trzeba będzie przetoczyć kulki. Jedna krawędź tektury to start, a druga to meta. Przygotowany tor przeszkód można pomalować farbami, ale nie jest to obligatoryjne. Jak już przygotowana makieta wyschnie, przystępuje się do zabawy, w której mogą uczestniczyć dwie osoby bądź jedna. Zadaniem dziecka jest przetransportowanie kulki z pozycji startowej do końcowej. Zabawa wymaga logicznego myślenia, skłania do wysiłku fizycznego, a także uczy współpracy i zapewnia dawkę pozytywnej energii.

 

 

Atrakcje dla najmłodszych, czyli zabawa z butelkami sensorycznymi

To aktywność, która oddziałuje na zmysł węchu, słuchu, wzroku, a także na czucie głębokie. Potrzebne są tutaj kolorowe pojemniki lub niewielkie butelki (plastikowe) oraz produkty spożywcze, które się do nich wsypuje np. goździki, imbir, pieprz, ziarna kukurydzy. Dzieci mogą dotykać butelki, naciskać i wąchać, potrząsać itp. Starsi uczestnicy zabawy segregują je według kolorów, rozpoznają produkty po wydawanym dźwięku, układają piramidy. Ten rodzaj rozrywki pokazuje, że nawet niepozorne rzeczy mogą przydać się do zabawy i zapewnić dzieciom frajdę, a także naukę.

 

 

Pora jesienno-zimowa to moment, kiedy więcej czasu spędza się w domu. Jeśli dzieci zaczną się nudzić, to wykorzystajcie nasze pomysły, a na pewno je zaciekawicie, a zarazem pobudzicie ich kreatywność i nauczycie nowych rzeczy.

O autorze

avatar

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Nauczanie dzieci języka obcego

Nauka dzieci odbywa się przede wszystkim poprzez zabawę. Dziecięce umysły są bardzo chłonne i niezwykle szybko przyswajają nowe wiadomości, w tym obce języki. Czy jednak nauka języka obcego od malucha nie jest jedynie chwytem marketingowym, który ma wyciągnąć z kieszeni rodzica często nie małe pieniądze?

Aplikacje mobilne w edukacji

Proces nauczania wciąż ewoluuje. Nadchodzi era tabletów i cyfrowych lekcji. W wielu aplikacjach mobilnych świat generowany cyfrowo nakłada się na realny obraz. Dzięki takim czujnikom jak żyroskop i akcelerometr oraz coraz bardziej zaawansowanym sprzętowym, np. wyposażonych w  AR aplikacje mobilne stwarzają możliwości nieporównywalne do tradycyjnych, analogowych metod nauczania. Na rynku istnieje już mnóstwo aplikacji, dzięki którym uczniowie wręcz nie będą mogli doczekać się lekcji. Pod warunkiem, że te aplikacje znajdą się w ich scenariuszu.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024