4 sposoby na udaną lekcję

Edukacja powinna być traktowana jako cenny dar, a nie jak nużący obowiązek. Lekcje muszą być odzwierciedleniem życia, a nie nudnym wykładem. Nauczyciel ma pole do popisu i możliwość pokazania siebie jako człowieka z inicjatywą, pełnego inwencji i dziarskości w działaniu. Zgodnie ze słowami Janusza Korczaka, dobry wychowawca nie wtłacza, ale wyzwala, nie ciągnie, ale wznosi, nie dyktuje, a uczy...  gotowi do wyzwania?

Jeśli hołdujecie hasłu: Tutaj nikt się nie nudzi i na lekcjach nie marudzi, to zajrzyjcie do naszego e-booka, a na pewno wpadniecie na trop wielu cennych wskazówek jak rozemocjonować młodzież i w fascynujący sposób realizować normy programowe. Nie sztuką jest wyłożyć kawę na ławę poprzez suchy wykład, ale zaprezentować treści tak, by poczuć, wyobrazić sobie, dotknąć, usłyszeć...

Kiermasz ofert

Może zastosujecie kiermasz ofert? Nie chodzi tutaj o imprezę handlową czy rozrywkową, ale edukacyjną. Metoda ta rozwija twórcze rozwiązywanie problemów, a także doskonali umiejętność prezentacji i przekonywania innych do swoich argumentów. Prowadzący określa problem bądź zagadnienie, nad jakim trzeba pogłówkować. Każdy uczeń otrzymuje trzy małe kartki papieru i zapisuje na każdej z nich swój pomysł na pokonanie rozpatrywanej trudności. Tutaj można puścić wodze fantazji i serwować swoje odpowiedzi w postaci rysunków, znaków, rebusów itp. Po indywidualnych działaniach, nauczyciel łączy jednostki w zespoły. W grupach uczniowie prezentują efekty swojego twórczego myślenia, po czym wyłaniane są najbardziej przykuwające wzrok projekty. W dalszym etapie drużyny opracowują wspólne dzieło z wykorzystaniem tego rozwiązania, które zebrało najwięcej głosów. Potem po kolei każdy zespół prezentuje swój wytwór, np. w postaci tańca, plakatu. Im bardziej kolorowo, nietuzinkowo, tym lepiej.

Debata za i przeciw

Zwolennicy dyskusji mogą wykorzystać debatę za i przeciw. Jest to bardzo przydatna metoda w przypadku, gdy podejmowane są tematy kontrowersyjne, drażliwe. Każdy musi zająć określone stanowisko i jednocześnie konstruktywnie oraz sensownie wyjaśnić swój wybór. Nauczyciel może zaproponować temat: Za i przeciw zakładaniu rodziny, za i przeciw aborcji itp. Grupy zostają podzielone na dwa obozy: jeden jest za, a drugi zajmuje przeciwne stanowisko. Zespoły formułują się zgodnie z podejściem danej osoby do problemu bądź w sposób losowy. Uczniowie pracują razem i wspólnie wyszukują odpowiednie fakty na potwierdzenie swoich racji. Potem toczy się konferencja - wypowiada się raz jedna ekipa, raz druga. Ważne jest tutaj jasne wyznaczenie ram czasowych na dyskusję i podsumowanie potyczek słownych.

Etiuda pantomimiczna

A co powiecie o kolorowej etiudzie pantonimicznej? Brzmi niezrozumiale, ale tak naprawdę to bardzo prozaiczny, a zarazem oryginalny sposób na poprowadzenie zajęć. To forma uczenia się poprzez przeżywanie. Nauczyciel określa szkopuł, a uczniowie po nitce do kłębka dochodzą do jego rozwiązania. Demonstrują odpowiedzi poprzez wykorzystanie swojego ciała, głosu, mimiki. Takie działania umożliwiają zagłębienie się w treść zagadnienia i przeżycie danego przypadku. Może zamiast pogadanki o sposobach udzielania pierwszej pomocy, zaproponujecie wychowankom odgrywanie scenek?

Kosz i walizka

Większość osób lubi podróże, to może warto skorzystać z metody, której nazwa się z nimi kojarzy - kosz i walizka. W zabawie tej kosz symbolizuje rzeczy niedoskonałe, będące piątym kołem u wozu, a walizka to przedmioty pierwszoplanowe, cenne. Nauczyciel przygotowuje dwie plansze - na jednej rysuje kosz, a na drugiej walizkę. Nie musi być malarzem, ale wystarczy, że każdy będzie wiedział, co dane kaligrafie przedstawiają. Uczniowie otrzymują karteczki samoprzylepne w dwóch kolorach. Na jednych np. żółtych zapisują to, co według nich jest ważne i przyklejają do plakatu z walizką. Na drugich np. zielonych notują to, co jest nieistotne i doczepiają je do rysunku z koszem. Po tym jak już wszyscy poprzyklejają swoje fiszki, następuje odczytanie efektów pracy całej grupy. Metoda ta jest doskonałym sposobem na podsumowanie pracy czy ocenienia przeprowadzonej lekcji, np. Czy ten artykuł jest dla was ciekawy? To, co się wam podobało zapiszcie na kartce i przypnijcie do szkicu walizki. Jeśli uważacie, że są tutaj zbędne treści, proszę żebyście umieścili je przy kaligrafii kosza.

Chcesz więcej pomysłów na lekcje?

okładka e-booka

Bardzo ważne jest kreatywne myślenie oraz zachęcanie uczniów do samodzielnego dociekania i odkrywania tego, co do tej pory było im nieznane. Jeśli chcesz poznać więcej interesujących pomysłów na przeprowadzenie nietuzinkowych lekcji, to zapisz się się listę poniżej, aby pobrać e-booka pt.: "32 sposoby na udaną lekcję - porady i przykłady dla nauczycieli". Pod tekstem znajdziesz formularz zapisu. 

ZAPRASZAMY DO LEKTURY.

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczyciela

Zwolnienie z pracy, czyli automatycznie pozbawienie środków do życia, nagana z ostrzeżeniem, utrata posady z jednoczesnym brakiem możliwości zatrudnienia w zawodzie nauczycielskim przez okres 3 lat - to kary jakie może otrzymać nauczyciel. A za co?

Opinia o Zawód: Korepetytor

Przy wyborze podręczników, książek czy publikacji naukowych kierujemy się ich zawartością oraz opiniami osób, które już daną pozycję przeczytały. Wydany przez nas e-book "Zawód: Korepetytor" można ocenić w serwisie lubimyczytac.pl. Pozwól innym poznać Twoje zdanie na temat naszej publikacji.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024