12 pomysłów na podniesienie ceny za lekcję

Często zdarza się, że młodzi, dopiero rozpoczynający swoją pracę korepetytorzy, aby pozyskać uczniów, ustalają niską stawkę za lekcję. Mogło się również zdarzyć tak, że po prostu nie wiedziałeś, jakie są rynkowe ceny lekcji prywatnych i nie doceniłeś swoich kompetencji. O ile podniesienie stawki przy przyjmowaniu nowych klientów nie będzie problematyczne – po prostu od razu podasz im wyższą kwotę, o tyle podniesienie ceny za lekcje z uczniem, którego prowadzisz od kilku lat… może być nieco trudniejszą przeprawą. Ale to wcale nie mission impossible. Oto nasze pomysły na uzasadnienie.

1. Podniosłeś kwalifikacje zawodowe

O ile na początku swojej kariery jako korepetytor mogłeś być np. studentem kierunku filologicznego, o tyle teraz, być może uzyskałeś dodatkowe uprawnienia / kwalifikacje. Jeśli tak właśnie się stało, to doskonały argument, by podnieść cenę za lekcję np. o 20%. Pochwal się uczniowi / jego rodzicom nowym dyplomem – istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zrozumieją i przystaną na wyższą stawkę.

2. Większe doświadczenie

W zawodzie korepetytora ważne są nie tylko dokumenty potwierdzające kwalifikacje, ale również doświadczenie zawodowe. Im jest większe, tym lepiej radzisz sobie z uczniami – efektywnie „docierasz” do nich i skuteczniej przekazujesz wiedzę. A za wysoką skuteczność możesz pobierać większe stawki.

3. Udokumentowane sukcesy Twoich uczniów

Najlepszym potwierdzeniem tego, jak skutecznym korepetytorem jesteś, są Twoi uczniowie i ich osiągnięcia. Osoby, które miały z Tobą lekcję, a zdały maturę czy inne egzaminy z bardzo dobrym wynikiem to kolejny „punkt” dla Ciebie. Jesteś efektywny, więc oczekujesz adekwatnego wynagrodzenia.

4. Za ceną idzie jakość

Gdy za godzinę lekcyjną bierzesz niewielkie pieniądze, musisz pozyskać znacznie więcej uczniów, aby wyjść na swoje. A gdy jesteś przeładowany pracą – jakość Twoich lekcji po prostu spada. Nie masz czasu, by dobrze się do nich przygotować, czujesz się sfrustrowany i zmęczony. Żeby tego uniknąć, a jednocześnie „przeżyć do pierwszego”, musisz zmienić proporcje – mieć mniej uczniów, ale za nieco wyższe stawki. Wyjaśnij to na spokojnie swojemu uczniowi, przypominając, że za wyższym kosztem idzie również lepsza jakość nauczania. Potem musisz to udowodnić.

5. Trudniejszy materiał – wyższa cena

Gdy zaczynałeś pracę z nowym uczniem, był np. zupełnie początkującym adeptem języka, którego nauczasz? Jeśli tak, w przygotowanie do pracy z nim zapewne musiałeś włożyć znacznie mniej wysiłku niż teraz, gdy jest już na poziomie średniozaawansowanym, czy też zaawansowanym. A skoro wzrósł stopień trudności lekcji, do góry musi pójść również ich cena. To jedyne uczciwe rozwiązanie.

6. Dodatkowe materiały na zajęcia

Do podniesienia stawki musisz podejść również od strony marketingowej. Pamiętaj, że niektóre firmy, zamiast windować ceny, np. zmniejszają pojemność sprzedawanego produktu. Ty nie do końca możesz to zrobić – choć zawsze możesz rozważyć skrócenie czasu trwania lekcji, np. z 60 do 50 minut. W ten sposób nie osiągniesz jednak swojego celu – nie zaczniesz zarabiać więcej. Jak rozwiązać ten problem? Zaoferuj uczniom dodatkowe materiały na zajęcia w ramach ich ceny. Przygotowanie dodatkowych ćwiczeń / tabeli z odmianami itp. nie zajmie Ci wiele czasu. Zrobisz to tylko raz, a wykorzystasz te pomoce z wieloma uczniami. Twój klient zaś poczuje, że w zamian za wyższą stawkę on zyskuje coś ekstra. Wygrywasz i Ty, i on.

7. Wzrost kosztów prowadzenia działalności

Dojeżdżasz do uczniów na drugi koniec miasta? A może udzielasz lekcji przez Skype? Bez względu na ich formę, ponosisz koszty związane z dawaniem korepetycji – choćby związane z zakupem paliwa, opłaceniem prądu, internetu itp. A może prowadzisz działalność w tym zakresie i właśnie kończy Ci się tzw. „mały ZUS”? To kolejne argumenty, które przydadzą się w rozmowie z klientem.

8. Dostosowanie ceny do rynkowych

Zauważyłeś, że Twoje ceny odbiegają od stawek konkurencji? Jeśli tak, psujesz rynek. Dlatego najwyższy czas to zmienić. Wyjaśnij uczniowi, jaki jest cennik korepetytorów z doświadczeniem podobnym do Twojego i poproś o zrozumienie.

9. „To nadal mniej niż…”

Porównaj koszt udzielanych przez Ciebie lekcji np. ze stawkami w szkołach językowych – jeśli jesteś korepetytorem języków obcych. Często bywa tak, że indywidualne zajęcia z korepetytorem kosztują znacznie mniej niż grupowe lekcje w szkole. To dobry argument w dyskusji – zwłaszcza że indywidualne lekcje to szansa, by skoncentrować uwagę na jednym uczniu i precyzyjnie dostosować tempo pracy do jego potrzeb.

10. Wydłużenie godzin zajęć

Twoje lekcje trwają 45 minut? Podnieś za nie stawkę, ale wydłuż je np. o 5-10 minut. Dla Ciebie nie będzie to zbyt uciążliwe (zwłaszcza jeżeli zazwyczaj i tak pracujesz z uczniem o kilka minut dłużej niż ustalony czas). Twój klient otrzyma zaś dodatkową korzyść, która pozwoli mu łatwiej „przegryźć” wyższą cenę.

11. Dodatkowe „korzyści” dla ucznia

Kartą przetargową mogą być również „bonusy” do lekcji. Zaoferuj np. dodatkowo możliwość konsultowania szkolnych prac domowych (poza lekcjami).

12. Zniżka za pakiet lekcji

Poinformuj o podniesieniu stawki za pojedyncze lekcje, ale zaproponuj uczniowi np. możliwość zapłacenia z góry, np. za pakiet pięciu z nich w nieco niższej cenie. Zyskasz podwójnie. Jednocześnie uzyskasz nieco wyższą zapłatę za korepetycje i… otrzymasz pieniądze z góry. Dzięki temu zapewnisz sobie ich stały przypływ.

I na koniec najważniejsze: jeśli jesteś dobrym korepetytorem, cenionym za swoją pracę, bardzo prawdopodobne jest, że Twój uczeń przystanie na podwyżkę bez mrugnięcia okiem. Nie bój się więc i porozmawiaj z nim o tym. Możesz tylko zyskać!

 

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jaki system księgowy wybrać?

Prowadzenie działalności gospodarczej wymusza na przedsiębiorcy konieczność rozliczeń podatkowych, odprowadzania składek na ZUS, wystawiania rachunków, faktur lub paragonów i archiwizowania całej dokumentacji finansowej przez okres 5 lat.

Pisemne prace domowe – jak je zadać skutecznie?

Twój uczeń po raz kolejny nie napisał zadanej mu „do domu” pracy pisemnej? Dostrzegasz, że pisanie jest dla niego prawdziwą udręką i zastanawiasz się, jak rozwiązać ten problem? Przed Tobą spore wyzwanie, ponieważ pisanie jest dla większości uczniów najbardziej kłopotliwe i czasochłonne. Jak przełamać tę barierę? Podpowiadamy.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024