W nowym roku szkolnym wiele się zmienia w polskim systemie edukacji, a Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało wprowadzenie szeregu istotnych reform.
Zniesienie prac domowych
Nowe przepisy Ministerstwa Edukacji Narodowej, wprowadzone od kwietnia, zrewolucjonizowały podejście do nauki w szkołach podstawowych.
- Od teraz w klasach I-III prace domowe pisemne i praktyczno-techniczne są przeszłością, z wyjątkiem ćwiczeń pisemnych wspierających rozwój motoryki małej.
- W klasach IV-VIII prace domowe stały się nieobowiązkowe i nieoceniane, zastąpione przez indywidualną informację zwrotną od nauczyciela.
- W szkołach ponadpodstawowych uczniów nie obejmą żadne zmiany w tym zakresie.
Minister Edukacji, Barbara Nowacka, wskazała na korzyści płynące z tych zmian:
Uczniowie i uczennice w końcu zyskują czas na przygotowywanie się do lekcji, czytanie książek, a także, co bardzo ważne, rozwijanie swoich zainteresowań, aktywność fizyczną i odpoczynek.
Nowe przepisy mają na celu wyrównanie szans i uczenie uczciwości, eliminując niepotrzebny stres związany z pracami domowymi, których wartość edukacyjna jest często kwestionowana. Podstawą tych zmian są również badania naukowe, jak podkreślił zastępca dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych, Tomasz Gajderowicz.
Źródło:
- https://www.gov.pl/web/edukacja/konferencja-prasowa-w-sprawie-nowych-przepisow-dotyczacych-prac-domowych
Historia i Teraźniejszość znika ze szkół
Jak planuje MEN, wprowadzony 1 września 2022 r. nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość ma zniknąć ze szkół od roku szkolnego 2024/2025. Jednak uczniowie, którzy zaczęli jego naukę, będą musieli ją kontynuować.
Ministerstwo planuje wprowadzenie w miejsce HiT-u nowego przedmiotu, obejmującego zagadnienia związane z historią najnowszą, a także elementy wiedzy o społeczeństwie, by dać uczniom jak najlepszą orientację w zasadach funkcjonowania państwa i jego instytucji. Prace nad nim już ruszyły.
Zmiany w nauczaniu religii w szkołach
Religia jako przedmiot pojawiła się w szkołach w 1990 roku. Aktualnie jest nauczana w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje ograniczenie liczby lekcji religii finansowanych z budżetu państwa do jednej. Środki na drugą lekcję miałyby zapewnić samorządy. Ma to wynikać ze stale zmniejszającej się liczby uczniów uczęszczających na te zajęcia.
W związku z tym MEN planuje również wprowadzenie obowiązku zaplanowania religii jako pierwszej lub ostatniej lekcji w planie zajęć każdej klasy.
Matura w 2024 roku
W 2024 roku egzamin maturalny zostanie przeprowadzony w formule 2023 na podstawie wymagań egzaminacyjnych (nie podstawy programowej) i odbędzie się w dniach 7–25 maja. Uczeń przystąpi do:
– czterech egzaminów pisemnych: z języka polskiego (na poziomie podstawowym), z matematyki (na poziomie podstawowym), z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym) oraz egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym);
– dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego (bez określania poziomu) i z języka obcego nowożytnego (bez określania poziomu).
Poza tym uczeń będzie musiał obowiązkowo przystąpić do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym oraz – dobrowolnie – do nie więcej niż pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych.
Źródła: https://cke.gov.pl/; https://www.gov.pl/web/edukacja.
Uszczuplenie podstawy programowej
Od 1 września bieżącego roku uczniowie i nauczyciele klas IV–VIII szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych będą pracować według zmienionej podstawy programowej, której zakres został ograniczony o około 20%. Wprowadzono redukcję treści z przedmiotów takich jak:
- matematyka
- język polski,
- biologia,
- chemia,
- fizyka
- informatyka,
m.in. w szkołach podstawowych, liceach, technikach oraz szkołach branżowych. Dodatkowo, w klasach I–III szkoły podstawowej wprowadzono naukę zasad udzielania pierwszej pomocy, a egzamin ósmoklasisty nie będzie obejmował literatury z klas IV–VI. Przeprowadzanie testów sprawnościowych w ramach wychowania fizycznego zostało wydłużone o jeden miesiąc, do lutego. Zrezygnowano również z odrębnej podstawy programowej dla języka niemieckiego jako języka mniejszości.
Więcej informacji:
- https://www.gov.pl/web/edukacja/uszczuplone-podstawy-programowe--rozporzadzenia-podpisane