Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej, 1 września uczniowie wrócili do szkół. W związku z tym, pojawiły się wytyczne, które określają jakie wymogi sanitarne będą musiały spełnić placówki oświatowe, aby zabezpieczyć swoich uczniów i pracowników przed zagrożeniem epidemiologicznym.
A oto najważniejsze wskazówki dla placówek edukacyjnych:
-
Do szkoły mogą uczęszczać tylko uczniowie i osoby, które nie mają objawów świadczących o zakażeniu koronawirusem.
-
Przy wejściu do budynku szkoły należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
-
Organizowanie pracy tak, aby unikać tworzenia się dużych skupisk uczniów.Tam, gdzie zachowanie odpowiedniego dystansu będzie niemożliwe, obowiązkowe będzie noszenie maseczek. Nie dotyczy to sal lekcyjnych.
-
Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności gorączkę czy kaszel) należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły.
-
Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
-
Przybory do ćwiczeń wykorzystywane podczas zajęć należy regularnie czyścić lub dezynfekować.
-
Należy wietrzyć sale i korytarze co najmniej raz na godzinę.
-
Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
-
Korzystanie z posiłków powinno odbywać się w miejscach do tego przeznaczonych zapewniających prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne, zgodnie z zaleceniami w czasie epidemii.
-
W miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi należy zastosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia